Złamanie kości udowej

Złamania kości udowej są pęknięciami lub pęknięciami w górnej części kości udowej w pobliżu stawu biodrowego.

Lekarze czasami odnoszą się do złamań biodra jako proksymalnych złamań kości udowej.

Stawy biodrowe mocują kości udowe (kości udowe) do miednicy.

Stawy biodrowe są stawami kulistymi. Kula jest zaokrągloną częścią górną kości udowej. Gniazdo jest kielichową częścią kości miednicy, którą zaokrągla się końcówka kości udowej.

Złamanie kości udowej jest pęknięciem lub pęknięciem w górnym końcu (szyi) kości udowej, najbliższej stawu biodrowego. Może wystąpić w części kości udowej w gnieździe stawu biodrowego (wewnątrzoczne), lub poza gniazdem (pozakomórkowym).

Objawy złamań kości udowej obejmują

Stawy biodrowe

Jeśli uważasz, że złamałeś biodro, musisz jak najszybciej iść do szpitala. Wybierz 999, aby zażądać pogotowia.

Staraj się nie ruszać, czekając na karetkę pogotowia i upewnij się, że masz ciepło.

Złamania kości udowej są często wynikiem upadku. Upadki są bardzo częste u osób starszych z powodu innych problemów zdrowotnych, takich jak zmniejszenie widzenia i mobilności oraz problemy równowagi.

Upadek może spowodować złamania biodra, jeśli osoba ma osteoporozę (słabe i delikatne kości).

Niektórzy ludzie ciężko odzyskać po złamaniach stawu biodrowego, u jednego na trzy osoby umiera w ciągu 12 miesięcy od złamania biodra (chociaż większość zgonów nie jest spowodowana samą upadkiem, ale przez wcześniej istniejące choroby).

Dlatego Narodowy Instytut na rzecz Doskonalenia Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (NICE) zaleca skoordynowany program opieki nad osobami, które złamały biodro (patrz poniżej).

Objawy złamań kości udowej

Chirurgia jest zwykle jedynym sposobem leczenia złamań kości udowej.

NICE zaleca, aby ktoś z złamaniem biodra powinien operować w dniu przyjęcia do szpitala lub dzień po przyjęciu.

W około połowie wszystkich przypadków potrzebna jest częściowa lub całkowita wymiana biodra. Reszta wymaga zabiegu chirurgicznego, aby złamać płytę, śruby lub pręty.

Rodzaj zabiegu zależy od wielu czynników, w tym

Co powoduje złamanie kości?

Przeczytaj więcej na temat leczenia złamań kości udowej.

Celem po zabiegu jest przyspieszenie regeneracji, aby odzyskać mobilność.

Dzień po zabiegu powinieneś mieć ocenę fizjoterapeutyczną i otrzymać program rehabilitacyjny, który zawiera realistyczne cele, które możesz osiągnąć podczas odbudowy. Celem jest pomoc w odzyskaniu mobilności i niezależności, tak aby możliwie jak najszybciej wrócić do domu.

Leczenie złamań kości udowej

Przeczytaj więcej o Twojej opiece po wypisaniu ze szpitala.

Jak długo będziesz musiał przebywać w szpitalu zależy od stanu i mobilności. Po wymianie protezy biodrowej może być możliwe wydalenie w ciągu trzech lub pięciu dni.

Dowody wskazują, że szybka operacja i dostosowany do potrzeb program rehabilitacji, który rozpoczyna się najszybciej po zabiegu, może znacząco poprawić życie osoby, zmniejszyć czas pobytu w szpitalu i pomóc im szybciej odzyskać ich mobilność.

Przeczytaj więcej na temat wyzdrowienia po złamaniach biodra.

Warto również przeczytać przewodnik o opiece i wsparciu – napisany nie tylko dla osób potrzebujących opieki i wsparcia, ale również dla opiekunów i krewnych. Zawiera informacje i porady na temat

Powikłania, które mogą wystąpić po operacji biodrowej

Odzyskiwanie z chirurgii stawu biodrowego

Twój chirurg będzie w stanie omówić te i inne zagrożenia ze sobą.

Przeczytaj więcej na temat powikłań złamań kości udowej.

Powikłania chirurgii stawów biodrowych

Możliwe jest zapobieganie złamaniom stawów biodrowych poprzez wykonywanie zabiegów zapobiegających upadkom i leczeniu osteoporozy.

Możesz zmniejszyć ryzyko upadku

Dowiedz się więcej o zapobieganiu upadkom i zapobieganiu złamaniom stawów biodrowych.

Złamania kości udowej są główną kwestią zdrowia publicznego ze względu na stale rosnącą liczbę populacji (80 to przeciętny wiek osoby, która ma złamania biodra).

Występuje około 70 000-75 000 złamań biodra. każdego roku. Roczny koszt wszystkich złamań biodra, w tym opieki medycznej i społecznej, wynosi około 2 miliardy funtów.

Złamania kości udowej są częściej stosowane u kobiet ze względu na większą częstość występowania osteoporozy (słabych i kruchych kości) u kobiet.

Zapobieganie złamaniom stawów biodrowych

18/07 /

Główne kwestie zdrowia publicznego

18/07 /

Jak utrzymać kości w dobrym zdrowiu w wieku powyżej 65 lat, z ćwiczeniami wzmacniającymi kości i poradami dotyczącymi jedzenia kości

Dowiedz się, jak opieka i pomoc techniczna mogą pomóc w przypadku dodatkowych potrzeb, ponieważ są niepełnosprawni, mają długotrwały stan lub są w podeszłym wieku

Proste ćwiczenia równowagi, które można wykonać w domu, aby poprawić swoje zdrowie i mobilność

Wszystko o zaletach i wadach różnych typów urządzeń do poruszania się, w tym wózków inwalidzkich, skuterów i pojazdów, a także szczegółów dotyczących ich finansowania