Zjawisko Raynauda – Leczenie

Zwykle można traktować sam zjawisko Raynauda, ​​chociaż lekarstwa są czasami konieczne.

Jeśli zdiagnozowano wtórne objawy Raynaud, możesz zostać skierowany do specjalisty w leczeniu stanu podstawowego.

Jeśli Twoje dodatkowe leki Raynaud mogą być skutkami ubocznymi leków, możesz zostać poproszony o zaprzestanie ich przyjmowania, aby sprawdzić, czy objawy są poprawione.

Samopomoc

Poniższe porady są zalecane zarówno dla pierwotnego, jak i wtórnego materiału Raynaud.

Jeśli trudno kontrolować uczucie stresu, może wymagać dodatkowego leczenia, takiego jak doradztwo. Przeczytaj więcej na temat terapii stresu.

Lek

Jeśli objawy nie poprawią się, możesz przepisać nifedypinę. Jest to jedyny lek wydawany na leczenie zjawiska Raynauda. Nie leczy leku Raynaud, ale może pomóc złagodzić objawy.

Nifedypina jest blokerem kanału wapniowego – rodzajem leków, które zwiększają naczynia krwionośne.

W zależności od schematu objawów i odpowiedzi na leczenie, codziennie można poprosić o przyjmowanie leków. Alternatywnie może to być tylko zapobieganie, na przykład podczas nagłego zejścia z zimnej pogody.

Działania niepożądane są powszechne i obejmują

Nie należy pić soku z grejpfruta podczas przyjmowania nifedypiny, ponieważ może to powodować skutki uboczne.

Działania niepożądane powinny poprawić się, gdy twoje ciało zostanie wykorzystane w medycynie, ale powiedz swojemu lekarzowi, jeśli stwierdzisz, że są one szczególnie kłopotliwe. Istnieją alternatywne blokery kanału wapniowego, które mogą lepiej Ci odpowiadać.

Inne leki były stosowane w leczeniu preparatu Raynaud, ale ich stosowanie jest kontrowersyjne, ponieważ istnieją ograniczone dowody wskazujące, że są skuteczne u większości osób. Jednak niektórzy ludzie twierdzili, że korzystają z leczenia. Te leki obejmują

Chirurgia

Te leki nie są dopuszczone do leczenia leku Raynaud’s., Ale można je przepisać, jeśli uważa się, że potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Przeczytaj więcej o licencjonowaniu medycyny.

Chirurgia Raynauda jest rzadka. Zazwyczaj zaleca się je tylko wtedy, gdy Twoje objawy są tak poważne, że istnieje ryzyko, że część ciała, jak palce, może stracić podaż krwi i zacząć umierać. Przeczytaj więcej o powikłaniach zjawiska Raynauda.

Czasami stosuje się typ zabiegu zwany sympathectomy. Obejmuje on cięcia nerwów powodujących dotknięte naczynia krwionośne skurczu.

Wyniki sympatektomii są często jedynie tymczasowe, a po kilku latach konieczne może być więcej zabiegów.

Jak utrzymać dom i rodzinę w ciepłym i zdrowym zimie za pomocą programu Keep Warm, dobrze prowadzić kampanię