Zgrubienia i obrzęki grzybicy – Diagnoza

Odwiedź lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w jądrach.

Większość guzów jądra nie jest spowodowana rakiem jądra, a wiele z nich niekoniecznie wymaga leczenia, ale najlepiej jest je sprawdzić.

Lekarz zapyta, czy masz

Dalsze testy

Będą również chcieli sprawdzić swoje jądra w celu sprawdzenia

Lekarz może trzymać małe światło lub latarkę przeciw kostce w jądrze, aby zobaczyć, czy światło przechodzi przez nią. Może to pomóc rozróżnić solidne bryły i bryły spowodowane gromadzeniem się płynów (takich jak hydrocely).

W zależności od tego, co lekarz uważa za przyczynę swoich objawów, może zostać skierowany do specjalistę – na przykład urologa (lekarz specjalizujący się w stanach mających wpływ na układ moczowy) – w celu dalszej oceny lub lekarz może zorganizować więcej badań.

Jeśli podejrzewa się skręcanie się jądra, zazwyczaj zostanie skierowany do szpitala w celu pilnej oceny, czy konieczna jest natychmiastowa operacja.

Lekarz może pobrać próbkę moczu, jeśli podejrzewasz, że Twój guzek lub obrzęk mogą być spowodowane infekcją. Mogą też posłużyć się wymazem komórek i płynów z cewki moczowej (rura, która wyprowadza mocz z organizmu). Próbkę można przetestować, aby sprawdzić, czy ma się zakażenie.

Możesz być skierowany do poradni medycyny moczowo-płciowej (GUM), jeśli podejrzewa się, że masz zakażenie przenoszone drogą płciową (STI).

Skanowanie ultrasonograficzne jest używane, jeśli wystąpi niepewność co do przyczyny udaru lub obrzęku. Jest to bezbolesne skanowanie, które wykorzystuje fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości, aby utworzyć obraz wewnątrz moszny.

Badanie ultrasonograficzne może pomóc lepiej zrozumieć, czy bryła jest stała lub wypełnia płynem i może pomóc w określeniu prawdopodobieństwa wystąpienia guza rakowego.

Przeczytaj informacje na temat skanów ultrasonograficznych, w tym ich działania, sposobu ich wykonywania oraz czy istnieją jakieś ryzyko lub skutki uboczne