Zespół suchego oka

Zespół suchego oka lub choroba suchego oka jest powszechnym stanem, który występuje, gdy oczy nie wystarczają do łez, a łzy szybko zanikają.

Prowadzi to do oczu suchych, czerwonych, obrzękanych i podrażnionych.

Zespół suchego oka jest również znany jako zapalenie rogówki-spojówek lub po prostu “suche oczy”.

Objawy zespołu suchego oka są łagodne dla większości ludzi, chociaż cięższe przypadki mogą być bolesne i prowadzić do powikłań.

Objawy zwykle dotyczą zarówno oczu, jak i często

Niektórzy ludzie mogą też mieć epizody podlewania oczu, które mogą wystąpić, jeśli oko stara się zmniejszyć podrażnienie, powodując więcej łez.

Objawy zespołu suchego oka

Jeśli masz trwałe, ale łagodne objawy zespołu suchego oka, skonsultuj się ze swoim optykiem (optometristem).

Mogą Cię zbadać, czy problem jest spowodowany stanem podstawowym, czy też może skierować Cię do specjalisty okulistyki.

W przypadku wystąpienia ciężkich objawów należy skontaktować się z okulistą lub lekarzem rodzinnym. Jeśli nie jest to możliwe, odwiedź najbliższy oddział ratunkowy (A & E).

Zespół suchego oka może wystąpić, gdy w jakiś sposób zakłócony zostanie proces zerwania łez. Istnieje wiele różnych powodów, dla których może się to zdarzyć, chociaż często nie można znaleźć jednej możliwe do zidentyfikowania przyczyny.

Do najczęstszych przyczyn należą

Chociaż stan może mieć wpływ na osoby w każdym wieku, Twoje szanse na rozwój zespołu suchego oka staną się coraz większe.

Kiedy zasięgnąć porady lekarskiej

Szacuje się, że co trzy osoby w wieku powyżej 65 lat doświadczają problemów z suchymi oczami.

Zespół suchego oka jest bardziej powszechny u kobiet niż mężczyzn.

Przeczytaj więcej o przyczynach zespołu suchego oka.

Zespół suchego oka nie jest zwykle poważnym stanem. Dostępne są zabiegi, które pomagają złagodzić objawy, które obejmują

Co powoduje zespół suchego oka?

Jeśli zespół suchego oka jest spowodowany przez stan podłoża, leczenie tego stanu zazwyczaj pomaga złagodzić objawy.

Przeczytaj więcej o leczeniu zespołu suchego oka.

Oprócz zabiegów medycznych istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec zespołowi suchego oka lub zmniejszyć objawy.

Jak traktuje się zespół suchego oka

Obejmują one

Przeczytaj więcej porad samopomocowych dotyczących zespołu suchego oka.

Chociaż zespół suchego oka może być niewygodny, nie powoduje on zwykle poważnych problemów. Dwa główne powikłania związane z zespołem suchego oka

Skontaktuj się z okulistą lub lekarzem rodzinnym, lub odwiedź najbliższy oddział ratunkowy (A & E), jeśli wystąpią jakiekolwiek z następujących objawów, ponieważ mogą być oznaką poważniejszego stanu

Dbając o twoje oczy

Dalsze problemy

JavaScript i Flash Player są wymagane do przeglądania narzędzi Choices.

JavaScript można włączyć za pośrednictwem opcji przeglądarki. Jeśli nie masz wersji programu Flash Player, pobierz najpierw bezpłatną Adobe Flash Player z firmy Adobe Systems Incorporated.

JavaScript i Flash Player są wymagane do przeglądania narzędzi Choices.

JavaScript można włączyć za pośrednictwem opcji przeglądarki. Jeśli nie masz wersji programu Flash Player, pobierz bezpłatną Adobe Flash Player z firmy Adobe Systems Incorporated.

Media ostatnio sprawdzono

Dowiedz się o badaniach wzroku, ochronie oczu przed zranieniem, bezpieczeństwem soczewki kontaktowej i laserową operacją oczu

Szacuje się, że 3 miliony osób. Nosić soczewki kontaktowe, ale wielu użytkowników nie postępuje zgodnie z instrukcjami. Dowiedz się, jak bezpiecznie używać soczewek