Zespół ostrej niewydolności oddechowej z powodu noworodka – leczenie

Leczenie zespołu zaburzeń oddechowych z powodu noworodków (NRDS) ma na celu wspomaganie oddychania niemowlęcia w trakcie leczenia podstawowej przyczyny.

Jeśli uważasz, że istnieje ryzyko urodzenia przed tygodniem 34 ciąży, leczenie preparatem NRDS może rozpocząć się przed porodem. Zazwyczaj podaje się dwa zastrzyki dziennie leku steroidowego nazywanego betametazonem, rozpoczynając kilka dni przed oczekiwaniem dostawy.

Betametazon pomaga pobudzać rozwój płuc dziecka. Szacuje się, że stosowanie betametazonu zapobiega występowaniu NRDS w jednej trzeciej przedwczesnych porodów.

Leczenie przed urodzeniem

Jeśli nie użyto betametazonu, lub jeśli nie uda się uniknąć NRDS, prawdopodobne jest, że dziecko zostanie przeniesione do jednostki noworodkowej.

Dziecko może potrzebować dodatkowego tlenu, jeśli objawy są łagodne, zazwyczaj podaje się je do inkubatora lub za pomocą probówek do nosa. Jeśli objawy są bardziej dotkliwe, dziecko zostanie przymocowane do maszyny, aby podtrzymywać lub przejąć oddech. Te zabiegi często rozpoczynają się natychmiast w sali porodowej przed przeniesieniem do jednostki noworodkowej.

Leczenie po urodzeniu

Twoje dziecko może również otrzymać dawkę sztucznego środka powierzchniowo czynnego, zazwyczaj dostarczanego przez rurkę do oddychania.

Dowody wskazują, że wczesne leczenie (w ciągu dwóch godzin od podania) jest korzystniejsze niż w przypadku opóźnienia leczenia.

Dziecko będzie również podawane płyny i składniki odżywcze przez rurkę podłączoną do jednej ze swoich żył.

Niektóre niemowlęta z NRDS potrzebują tylko pomocy w oddychaniu przez kilka dni, chociaż inni, zwykle urodzeni bardzo przedwcześnie, mogą potrzebować wsparcia przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Wczesne niemowlęta często mają wiele problemów, które utrzymują je w szpitalu, ale generalnie są na tyle dobrze, aby wrócić do domu wokół pierwotnego oczekiwanego terminu dostawy. Jednak dokładna długość dziecka, które musi pozostać w szpitalu, zależy w dużej mierze od tego, jak wcześnie urodziły się.

Dowiedz się, jak funkcjonują szpitale, czy usługi są bezpłatne i jak wybrać, jak i szpital, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom