Zespół jelita drażliwego (IBS) – leczenie

Objawami zespołu jelita drażliwego (IBS) można często zarządzać poprzez zmianę diety i stylu życia oraz zrozumienie charakteru choroby.

W niektórych przypadkach leczenie lub leczenie psychologiczne może być również pomocne.

Zmiana diety odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu objawów IBS. Jednakże dla osób z tym stanem nie ma “jednej wielkosci pasów”. Dieta, która najlepiej dla Ciebie zależeć będzie od objawów i sposobu reagowania na różne pokarmy.

Dieta przyjazna dla IBS

Warto pamiętać o dzienniku spożywczym i sprawdzić, czy niektóre rodzaje żywności sprawiają, że objawy są bardziej lub gorsze. Można następnie uniknąć żywności, które powodują objawy. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że te produkty niekoniecznie muszą być unikane przez całe życie.

Ludzie z IBS są często zalecani do modyfikowania ilości błonnika w swojej diecie. Istnieją dwa główne typy włókien: włókno rozpuszczalne (które może strawić organizm) i nierozpuszczalny błonnik (który organizm nie może trawić).

Ćwiczenie

Żywność zawierająca rozpuszczalne włókno obejmuje

Żywność zawierająca nierozpuszczalny błonnik zawiera

Jeśli masz biegunek, może się okazać, że pomaga obniżyć nierozpuszczalny błonnik, który jesz. Może też pomóc uniknąć skóry, pigułki i pestek z owoców i warzyw.

Jeśli masz zaparcia, zwiększasz ilość rozpuszczalnego błonnika w swojej diecie i ilość wody, którą pijesz może pomóc.

Lekarz może doradzić, co zaleca zalecane spożycie błonnika.

Jeśli doświadczasz uporczywego lub częstego wzdęcia, specjalna dieta nazywana niską dietą FODMAP może być skuteczna.

FODMAP oznacza fermentowalne oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. Są to rodzaje węglowodanów, które nie są łatwo rozkładane i wchłaniane przez jelito. Oznacza to, że zaczynają fermentować w jelitku stosunkowo szybko, a gazy uwalniane podczas tego procesu mogą powodować wzdęcie.

Zmniejszenie stresu

Niska dieta FODMAP wiąże się zasadniczo z ograniczeniem spożycia różnych produktów spożywczych o wysokiej zawartości FODMAP, takich jak niektóre owoce i warzywa, mleko zwierzęce, produkty pszenicy i fasolę.

Probiotyki

Lek

Jeśli chcesz spróbować diety niskiej FODMAP, najlepiej jest to zrobić pod kierunkiem profesjonalnego dietetyka, który może zapewnić, że twoja dieta jest zdrowa i zrównoważona. Możesz poprosić lekarza lub specjalisty, aby Cię skierował.

Możesz przeczytać więcej o niskiej diecie FODMAP na stronie internetowej Kings College London.

Objawy IBS mogą również poprawić się

Wielu ludzi uważa, że ​​ćwiczenia pomagają złagodzić objawy IBS. Lekarz może doradzić Ci, jaki rodzaj ćwiczeń jest odpowiedni dla Ciebie.

Staraj się co najmniej 150 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności, takich jak jazda na rowerze lub szybkie spacery, co tydzień.

Ćwiczenie powinno być wystarczająco wyczerpujące, aby zwiększyć serce i szybkość oddychania.

Przeczytaj więcej na temat wskazówek dotyczących zdrowia i sprawności oraz aktywności fizycznej u dorosłych.

Ograniczenie stresu może również zmniejszyć częstotliwość i nasilenie objawów IBS. Oto niektóre sposoby na złagodzenie stresu

Zabiegi psychologiczne

Jeśli jesteś szczególnie zaznajomiony, możesz skorzystać z terapii mówionej, takiej jak poradnictwo na temat stresu lub terapii behawioralnej poznawczej (CBT).

Uzupełniające terapie

Dowiedz się więcej o tym, jak radzić sobie ze stresem.

Dostęp do toalet publicznych

Probiotyki to suplementy diety, które twierdzą producenci produktów, mogą przyczynić się do poprawy zdrowia układu pokarmowego. Zawierają tak zwane “przyjazne bakterie”, które mogą przypuszczalnie przywrócić naturalną równowagę bakterii jelitowych, gdy nastąpiło zakłócenie.

Niektórzy uważają, że przyjmowanie probiotyków regularnie pomaga złagodzić objawy IBS. Niemniej jednak jest niewiele dowodów na to poparcie i nie jest jasne, ile probiotyków ma świadczyć, a które rodzaje są najbardziej skuteczne.

Jeśli chcesz wypróbować produkt probiotyczny, powinieneś wziąć go przez co najmniej cztery tygodnie, aby sprawdzić, czy objawy są poprawione i powinieneś postępować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania.

Można zastosować wiele różnych leków, które mogą pomóc w leczeniu IBS, w tym

Te leki są omówione bardziej szczegółowo poniżej.

Środki przeciwgorączkowe działają przez odprężenie mięśni w systemie trawiennym. Przykłady leków przeciwskurczowych obejmują mebeverynę i olejek z mięty pieprzowej.

Działania niepożądane związane ze stosowaniem środków antyspazowych są rzadkie. Jednak osoby biorące olej z mięty pieprzowej mogą mieć okazjonalne zgaga i podrażnienia na skórze wokół ich dna.

Zwykle zaleca się stosowanie środków przeczyszczających tworzących masę u osób z zaparciami związanymi z IBS. Ułatwiają stołki miękkie, co oznacza łatwiejsze do pokonania.

Ważne jest, aby pić dużo płynów, używając środka przeczyszczającego w formie luzów. Pomoże to zapobiegać przeczyszczeniu powodując przeszkody w układzie pokarmowym.

Zacznij od małej dawki, a następnie, jeśli to konieczne, zwiększaj ją co kilka dni, aż co dwa lub dwa dni zostaną wyprodukowane jedno lub dwa miękkie taborety. Nie należy przyjmować środka przeczyszczającego luzem tuż przed pójściem spać.

Efekty uboczne związane z przyjmowaniem środków przeczyszczających mogą obejmować wzdęcia i wiatr. Jeśli jednak zwiększasz dawkę stopniowo, powinieneś mieć niewielkie efekty uboczne.

Loperamid leku przeciwmiglowego jest zwykle zalecany do biegunki związanych z IBS.

Loperamid działa przez spowalnianie skurczów mięśni jelit, co spowalnia prędkość, w której jedzenie przechodzi przez układ trawienny. To pozwala więcej czasu na stołki, aby twardnieć i zestalić.

Działania niepożądane loperamidu mogą obejmować skurcze żołądka i wzdęcia, zawroty głowy, senność i wysypkę.

Dwa leki przeciwdepresyjne stosuje się w leczeniu trzykrotnych leków przeciwdepresyjnych (TCS) IBS i selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

TCA, takie jak amitryptylina, są zwykle zalecane, gdy leki antyspasmodyczne nie były w stanie kontrolować objawów bólu i skurczu. Pracują przez zapobieganie wysyłaniu sygnałów do iz nerwów w systemie trawiennym.

Jednakże TCA zaczną działać po trzech lub czterech tygodniach, ponieważ organizm przyzwyczaja się do leków.

Skutki uboczne TCA mogą obejmować suchość w ustach, zaparcia, niewyraźne widzenie i senność. Te działania niepożądane powinny poprawić się w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia. Należy powiedzieć lekarzowi, czy działania niepożądane stają się problemem – mogą przepisać inny rodzaj leku przeciwdepresyjnego.

SSRI są alternatywnym środkiem przeciwdepresyjnym. Przykłady SSRI stosowane w leczeniu IBS obejmują citalopram, fluoksetyna i paroksetynę.

Częste działania niepożądane leków SSRI obejmują niewyraźne widzenie, zawroty głowy, biegunkę lub zaparcia.

Jeśli objawy IBS nadal powodują problemy po 12 miesiącach leczenia, lekarz może skierować Cię do terapii określanej jako interwencja psychologiczna.

Istnieje kilka różnych rodzajów terapii psychologicznej. Wszystkie one dotyczą nauczania technik, które pomogą Ci lepiej kontrolować stan i istnieją dobre dowody sugerujące, że mogą pomóc niektórym osobom w IBS.

Zabiegi psychologiczne, które mogą być oferowane osobom z IBS obejmują

Dostępność psychologicznych interwencji może się różnić w zależności od regionu.

Niektórzy twierdzą, że terapie takie jak akupunktura i refleksologia mogą pomóc ludziom w IBS. Jednakże nie ma żadnych dowodów medycznych sugerujących ich skuteczność i nie są one zalecane.

Łatwo dostępne publiczne toalety są ważne, jeśli masz nagłe, nagłe wypadki biegunki. Dwie systemy, które mogą pomóc

25/09 /

25/09 /

Dokonano wielu oświadczeń zdrowotnych dotyczących probiotyków. Dowiedz się, kiedy mogą pomóc i kiedy się sceptycznie nastawić