Zaparcie – leczenie

Leczenie zaparć zależy od przyczyny, od jak dawna i jak silne są objawy.

W wielu przypadkach możliwe jest złagodzenie objawów, powodując zmiany w diecie i stylu życia.

Poniżej przedstawiono różne sposoby leczenia zaparć. Możesz również przeczytać podsumowanie zalet i wad terapii zaparcia.

Porady dotyczące stylu życia

Zmiany w diecie i stylu życia są często zalecane jako pierwsze leczenie zaparć. W wielu przypadkach poprawi to stan bez konieczności stosowania leków.

Oto niektóre samopomocujące metody leczenia zaparowania

Środki przeczyszczające

Przeczytaj o zapobieganiu zaparowaniu, aby uzyskać więcej sposobów na zmianę diety i stylu życia.

Lekarz może przepisać doustne środki przeczyszczające, jeśli dieta i zmiany stylu życia nie pomogą.

Środki przeczyszczające są rodzajem leków, które pomagają przemieszczać stolce. Istnieje kilka różnych rodzajów środków przeczyszczających i każdy ma inny wpływ na Twój układ trawienny.

Lekarz zazwyczaj rozpocznie Cię od środka przeczyszczającego w postaci luzem. Te prace pomagają utrzymywać stołki w płynach. Oznacza to, że są one mniej narażone na wysuszenie, co może prowadzić do wyładowania kału. Środki przeczyszczające tworzące masę powodują, że twoje stołki są delikatniejsze, co oznacza, że ​​powinny one być łatwiejsze do przechodzenia.

Zwykle zalecanymi środkami przeczyszczającymi masę tworzącą luzem są łuska kłębiasta, metyloceluloza i sterculia. Przy stosowaniu tego rodzaju środka przeczyszczającego należy pić dużo płynów i nie brać ich przed pójściem spać. Zwykle będzie to dwa do trzech dni, zanim poczujesz efekty nadmiernego środka przeczyszczającego.

Jeśli taborety pozostaną twarde po przyjęciu środka przeczyszczającego, lekarz może zalecić środek osmotyczny. Osmotyczne środki przeczyszczające zwiększają ilość płynu w jelitach. To łagodzi stołki i stymuluje ciało, aby je przekazać.

Często zalecanymi osmotycznymi środkami przeczyszczającymi są laktuloza i makrogole. Podobnie jak w przypadku środków przeczyszczających objętościowo, upewnij się, że pijesz wystarczająco dużo płynów. Zwykle będzie to dwa do trzech dni, zanim poczujesz działanie środka przeczyszczającego.

Jak długo będę potrzebował środka przeczyszczającego?

Jeśli twoje stołki są miękkie, ale nadal masz problemy z ich przekazywaniem, lekarz może zalecić środek pobudzający środek przeczyszczający. Ten rodzaj środka przeczyszczającego stymuluje mięśnie, które leżą drogą przewodu pokarmowego, pomagając im przemieszczać stolce i produkty odpadowe wzdłuż jelita grubego do odbytu.

Leczenie niedoboru kału

Ciąża lub karmienie piersią

Najczęściej przepisywanymi środkami pobudzającymi leki są senna, bisakodyl i siarczan sodu. Środki przeczyszczające są zazwyczaj stosowane tylko w krótkim czasie i zaczynają działać w ciągu od 6 do 12 godzin.

Zgodnie z twoim indywidualnym preferencją i jak szybko potrzebujesz pomocy, lekarz może podjąć decyzję o połączeniu różnych środków przeczyszczających.

Jeśli przez krótki czas miałeś zaparć, lekarz zaleci, aby zaprzestać stosowania środka przeczyszczającego, gdy stołki są miękkie i łatwo przechodzą.

Jeśli jednak zaparcia są spowodowane chorobą podstawową lub lekiem, które przyjmujesz, być może będziesz musiał przyjmować środek przeczyszczający przez dłuższy czas, prawdopodobnie przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Jeśli przez dłuższy czas przyjmujesz leki przeczyszczające, może być konieczne stopniowe zmniejszanie dawki, a nie od razu od razu. Jeśli przepisano Ci kombinację środków przeczyszczających, zwykle będziesz musiał zmniejszyć dawkę każdego środka przeczyszczającego, po jednym na raz, zanim będziesz mógł przestać je stosować. To może potrwać kilka miesięcy.

Lekarz zaleci, kiedy najlepiej przerwać przyjmowanie środków przeczyszczających.

Urazy kału polegają na tym, że stołki stają się twarde i suche i gromadzą się w odbytnicy. To utrudnia odbytnicę, co utrudnia przemieszczanie stolców.

Czasami w wyniku implikacji może wystąpić biegunka przelewowa (gdzie luźne taborety przeciekają wokół przeszkody). Możesz mieć kłopoty z kontrolą.

Niemowlęta, które nie zostały odstawione od piersi

Jeśli masz kłopoty, początkowo będziesz leczyć dużą dawką osmotycznego przeczyszczającego makrogolu. Po kilku dniach stosowania makrogolu, może trzeba zacząć stosować środek pobudzający środek przeczyszczający.

Niemowlęta, które jedzą ciała stałe

Jeśli nie reagujesz na leki przeczyszczające, i / lub jeśli wystąpi biegunka przepełnienia, być może potrzebujesz jednego z leków opisanych poniżej.

Dzieci

Jeśli jesteś w ciąży, istnieją sposoby na bezpieczne leczenie zaparowania bez szkody dla ciebie lub Twojego dziecka. Lekarz najpierw zaleci zmianę diety poprzez zwiększenie spożycia błonnika i płynów. Powinieneś również zrobić delikatne ćwiczenia.

Jeśli dieta i zmiany stylu życia nie działają, można przepisać środek przeczyszczający, aby pomóc regularnie przenieść stołki.

Wiele środków przeczyszczających jest bezpiecznych dla kobiet w ciąży, ponieważ większość nie jest pochłonięta przez układ trawienny. Oznacza to, że dziecko nie poczuje skutków środka przeczyszczającego.

Środki przeczyszczające, które można bezpiecznie stosować w czasie ciąży, obejmują osmotyczne środki przeczyszczające laktulozę i makrogole. Jeśli nie działają, lekarz może zalecić przyjmowanie małej dawki bisakodylu lub senny (leki pobudzające).

Jednak senna może być nieodpowiednia, jeśli jesteś w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ jest częściowo wchłaniana przez układ pokarmowy.

Przeczytaj więcej na temat zaparć i innych typowych problemów z ciążą.

Jeśli dziecko jest zaparowane, ale nie zaczęło jeść stałej żywności, pierwszym sposobem na ich leczenie jest nadanie im dodatkowej wody między normalnymi paszami. Jeśli używasz mleka z mlekiem, przygotuj formułę zgodnie z zaleceniami producenta i nie rozcieńczaj mieszaniny.

Możesz spróbować delikatnie poruszyć nogi dziecka ruchem rowerowym lub starannie masować swoje brzuchy w celu pobudzenia ich jelit.

Jeśli dziecko jedzą pokarmy stałe, podaj ich dużo wody lub rozcieńczonego soku owocowego. Spróbuj zachęcić je do spożywania owoców, które mogą być oczyszczone lub posiekane, w zależności od zdolności do żucia. Najlepsze owoce dla niemowląt, które mają jeść w celu leczenia zaparowania

Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia, jeśli nie chcą. Jeśli to zrobisz, może zamienić posiłki w bitwę i dziecko może zacząć myśleć o jedzeniu jako negatywnym i stresującym doświadczeniu.

Jeśli dziecko nadal jest zapłodnione po zmianie diety, może być konieczne przepisanie środka przeczyszczającego. Środki przeczyszczające tworzące masę nie nadają się dla niemowląt, więc zwykle podaje się środek osmotyczny. Jeśli jednak nie zadziała, można im przepisać środek pobudzający środek przeczyszczający.

Dla dzieci zaleca się przeczyszczanie wraz ze zmianami diety. Zazwyczaj są to środki przeczyszczające osmotyczne, a następnie leki pobudzające środek przeczyszczający.

Podobnie jak jedzenie owoców, starsze dzieci powinny mieć zdrową, zbilansowaną dietę, która zawiera również warzywa i produkty z rodzaju pełnoziarnistego, takie jak chleb razowy i makaron.

Staraj się zminimalizować stres i konflikt związany z posiłkami lub korzystając z toalety. Ważne jest, aby być pozytywnym i zachęcającym, jeśli chodzi o ustanowienie rutyny WC. Pozwól dziecku co najmniej 10 minut na toalecie, aby upewnić się, że minęły tak dużo stołków, jak to możliwe.

Aby zachęcić do pozytywnej toalety, spróbuj wykonać dziennik z ruchami jelita dziecka powiązanego z systemem nagród. Może to pomóc im skoncentrować się na korzystaniu z toalety.

Niezależnie od tego, czy gotujesz dla rodziny czy jedząc w biegu, nasze wskazówki i przepisy pomogą Ci uzyskać Twój 5-ty dzień

Dowiedz się, ile trzeba pić i jak wybierać zdrowsze napoje bezalkoholowe

Naucz się oznak, że Twoje dziecko może być gotowe do rozpoczęcia treningu na nocnik i jak nauczyć swojego dziecka korzystać z nocnika

Wskazówki dla rodziców