Zapalenie wątroby typu C – objawy

Wielu ludzi z wirusowym zapaleniem wątroby typu C nie ma żadnych objawów i nie wie, że ma zakażenie. Mogą wystąpić objawy później, ponieważ ich wątroba staje się coraz bardziej uszkodzona.

W ciągu sześciu miesięcy po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C występuje tylko jeden na trzy lub cztery osoby. Etap ten jest znany jako ostre zapalenie wątroby typu C.

Jeśli objawy się rozwijają, zwykle występują one kilka tygodni po zakaŜeniu. Objawy mogą obejmować

Wczesne objawy

Około co pięciu osób doświadczających objawów będzie miało żółknięcie oczu i skóry. Jest to znane jako żółtaczka.

U około jednej czwartej osoby zarażonej wirusowym zapaleniem wątroby typu C układ odpornościowy zabija wirusa w ciągu kilku miesięcy i osoba ta nie będzie miała żadnych dalszych objawów, chyba że zostaną ponownie zakażeni.

Późniejsze objawy

W pozostałych przypadkach wirus pozostaje w ciele przez wiele lat. Jest to znane jako przewlekłe zapalenie wątroby.

Objawy długoterminowego (przewlekłego) zapalenia wątroby typu C mogą się znacznie różnić. U niektórych osób objawy mogą być ledwo zauważalne. W innych może mieć znaczący wpływ na jakość życia.

Objawy mogą również ulec dłużej, a następnie powrócić.

Niektóre z najczęstszych problemów osób z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C obejmują

Jeśli nie jest to leczone, zakażenie może ostatecznie powodować uszkodzenie wątroby (marskość wątroby). Objawy marskości mogą obejmować żółtaczkę, wymioty w krwi, ciemne stolce i gromadzenie się płynów w nogach lub brzuchu.

Przeczytaj więcej o powikłaniach zapalenia wątroby typu C

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli uporczywie masz jakiekolwiek późniejsze objawy powyżej lub jeśli powracają. Mogą zalecić wykonanie testu krwi, który może sprawdzić stan wirusa zapalenia wątroby typu C. Przeczytaj więcej na temat diagnozowania zapalenia wątroby typu C.

Kiedy zasięgnąć porady lekarskiej

Żadne z powyższych objawów nie oznacza, że ​​masz wirusowe zapalenie wątroby typu C, ale ważne jest, aby je wypisać.

Należy również porozmawiać z lekarzem o tym, jak sprawdzić, czy istnieje ryzyko zarażenia, nawet jeśli nie masz żadnych objawów. Obejmuje to zwłaszcza osoby, które wstrzykiwały narkotyki lub robiły to w przeszłości.

Przeczytaj informacje o przyczynach zapalenia wątroby typu C w celu uzyskania dodatkowych informacji o tym, kto jest narażony na zakażenie.

Każda poważna choroba – i niektóre drobne – może zmęczyć. Oto 10 stanów zdrowotnych, które mogą powodować zmęczenie