Zapalenie śluzówki jelita grubego

Zapalenie śluzówki jamy ustnej (czasami znany jako trądzik inversa) jest bolesną, długotrwałą chorobą skórną, która powoduje ropnie i bliznowacenie skóry – zwykle wokół pachwiny, pośladków, piersi i pach.

Nie wiadomo dokładnie, co powoduje powstawanie wysiękowego zapalenia jelita grubego (HS), ale choroba ta jest związana z zapalnymi gruczołami potowymi i podlaczaniem mieszków włosowych.

Szacuje się, że 1% populacji ma HS – ale może być niedoszacowane, ponieważ niektórzy ludzie mogą być zbyt zakłopotani, aby szukać diagnozy i leczenia.

HS waha się od łagodnego do ciężkiego.

Powoduje mieszanie się czerwonych wrzątków, szarpaczy, torbielów, blizn i kanałów w skórze, które powodują wyciek ropy. Te grudki i plamy znajdują się wokół pachwin i pach, czasem pod piersiami iw innych miejscach (patrz poniżej).

HS może czasami mylić się z trądzikiem, zapaleniem mieszków włosowych (zapaleniem mieszków włosowych) lub zakażeniem przenoszonym drogą płciową (STI), takim jak opryszczka.

Jakie są objawy?

Niektóre z grudek mogą zostać zarażone bakteriami, powodując wtórne zakażenie, które wymaga antybiotyków do leczenia. HS jest bardzo bolesna.

Choroba zaczyna się od twardej jamy ustnej, rozwijającej się w jednym miejscu. To samo idzie sam lub pęknie po kilku godzinach lub dniach, aby rozcieńczyć ropę.

Często pojawiają się nowe grudki na pobliskim obszarze. Jeśli nie są kontrolowane za pomocą leków, większe grudki mogą tworzyć się i rozprzestrzeniać. Wąskie kanały tworzą się również pod skórą, która wydziela się na powierzchnię i wyciek ropy. Są to zatoki zatokowe.

HS jest ciągłym, powtarzającym się stanem, wymagającym stałego zarządzania (zobacz sekcję Outlook poniżej).

Lekarze klasyfikują chorobę na trzy odrębne etapy

HS zazwyczaj dotyka skóry w następujących obszarach

Jakie są przyczyny?

Ropie mogą rozprzestrzenić się na karku, w pasie iw wewnętrznych ucach. Znane są inne odosobnione obszary, w tym przednia lub tylna część nóg, boki, plecy, a nawet twarz.

Wielu ludzi z HS rozwija zatokę pilononawą, która jest małą dziurą lub “tunelem” w skórze, zwykle w górnej części pośladków, gdzie pośladki oddzielają się.

Dokładna przyczyna HS jest niejasna, ale guzki i plamki wydają się być wynikiem zablokowanych gruczołów potowych i mieszków włosowych.

Jednakże choroba nie jest zakaźna i nie jest związana z niską higieną.

Kto jest dotknięty?

Uważa się, że HS może być spowodowane przez problem z układem odpornościowym. Według brytyjskiego stowarzyszenia dermatologów, może to być związane z chorobą Crohna. Wielu pacjentów z HS cierpi także na inne zaburzenie autoimmunologiczne (gdzie układ immunologiczny atakuje własne komórki i tkanki organizmu).

HS zazwyczaj zaczyna się w wieku dojrzewania, ale może pojawić się w dowolnym wieku.

Często zdarza się, że HS występuje przed okresem dojrzewania płciowego lub po menopauzie, prowadząc niektórych ekspertów do przekonania, że ​​hormony płciowe mają jakiś wpływ na tę chorobę.

Jak jest leczony?

W około 1/3 przypadków, HS pracuje w rodzinach.

HS też dotyka więcej kobiet niż mężczyzn, z powodów, które są niejasne.

Wielu ludzi z HS

Palenie tytoniu i otyłość może spowodować pogorszenie stanu zdrowia.

HS może być trudne do opanowania i nie ma lekarstwa. Celem jest złapanie choroby we wczesnych stadiach i zapobieganie jej pogorszeniu. Dlatego ważna jest wczesna diagnoza.

We wczesnych stadiach choroby można kontrolować za pomocą leków. Trwałe i ciężkie przypadki mogą wymagać operacji. Te zabiegi przedstawiono poniżej.

Zabiegi immunosupresyjne

Jeśli grudki są szczególnie bolesne, czerwone i opłukiwane ropą, lekarz lub specjalista może zalecić dwutygodniowy przebieg tabletek antybiotycznych, ponieważ może wystąpić wtórna infekcja.

Jeśli nie podejrzewa się infekcji bakteryjnych, antybiotyki są stosowane jako leczenie supresyjne. Obejmuje to przebieg antybiotyków, zwykle trwający do trzech miesięcy, w celu umorzenia (okres bez objawów).

Perspektywy

Można przepisać miejscowy krem ​​antybiotyczny, taki jak klindamycyna 1%, stosowany dwa razy na dobę. Doustne antybiotyki obejmują erytromycynę, tetracyklinę, lymsykyklinę, doksycyklinę lub klindamycynę, wraz z szeregiem innych opcji.

Często przepisywane są preparaty antyseptyczne, takie jak 4% mycie chlorheksydyny obok innych zabiegów.

Antyseptyki są zwykle stosowane na całym ciele, z wyjątkiem głowy i szyi, a następnie zmywana po kilku minutach.

Retinoidy to leki na bazie witaminy A, takie jak izotretynoina. Nie są tak skuteczne w leczeniu HS, jak na trądzik, ale kurs przez 6-12 miesięcy może pomóc w kontrolowaniu niektórych plam i grudek.

Izotretynoina powinna być stosowana z ostrożnością, z poradą specjalisty. Nie można go wziąć w okresie ciąży, a możliwe działania niepożądane obejmują suche wargi, skórę i oczy.

Kobiety, u których HS wybuchnie przed swoim okresem, mogą skorzystać z tabletki antykoncepcyjnej przez 12 miesięcy lub dłużej.

Porady dotyczące stylu życia dla osób z HS

Pigułka zawiera sztuczną wersję estrogenów, która powinna pomóc zmniejszyć wydzieliny z gruczołów potowych i kontrolować bryły.

Ciężkie przypadki HS mogą wymagać leczenia, które hamuje układ immunologiczny, taki jak kortykosteroidy, cyklosporyna i leki biologiczne.

Możesz przepisać lek steroidowy (kortykosteroidy), taki jak prednizolon w celu zmniejszenia silnie zapalonego skóry. Kortykosteroidy mogą być przyjmowane jako tabletki lub mogą być wstrzyknięte lek bezpośrednio do dotkniętego skóry.

Możliwe działania niepożądane kortykosteroidów to zatrzymanie płynów, zwiększenie masy ciała, zaparcia i wahania nastroju.

Dowiedz się więcej o działaniach niepożądanych kortykosteroidów.

Cyklosporyna jest silnym lekiem hamującym układ immunologiczny. U niektórych chorych z HS może łagodzić objawy przez kilka miesięcy.

Lek może powodować wymioty, biegunkę, wysokie ciśnienie krwi, drętwienie, problemy z nerkami i wątroba.

Leki biologiczne, takie jak infliksymab lub adalimumab, które również hamują układ immunologiczny, mogą być przepisane w ciężkich przypadkach HS. Twój dermatolog zwykle przepisuje je tylko wtedy, gdy inne leki nie działają.

Infliksymab i adalimumab podawane są w zastrzyku w szpitalu lub klinice. Może być konieczne wstrzyknięcie w regularnych odstępach czasu.

Możliwe działania niepożądane obejmują zaburzenia krwi, zakażenie i rak narządu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tych skutkach ubocznych, jeśli rozważasz stosowanie tych leków.

Można rozważyć zabieg chirurgiczny, jeśli Twój HS nie jest kontrolowany lekami lub nagle staje się gorszy.

Jeśli masz bardzo duże bryłki, które nie wyczyszczą antybiotykami, możesz skorzystać z jednej z poniższych metod leczenia

HS utrzymuje się przez wiele lat i nie ma lekarstwa, ale objawy mogą ulec poprawie w przypadku leczenia, jeśli zostanie rozpoznane wcześnie.

Nie wszyscy ludzie z postępem HS w stadium 3 – choroba może być kontrolowana, więc nie postępuje ona poza etapem 1.

Jednak HS może mieć wpływ na twoje życie na wiele sposobów. Regularne zmienianie opatrunków i życie z bólem, dyskomfortem i zakłopotaniem objawów może wpływać na jakość życia i prowadzić do stresu, lęku i depresji.

Jeśli masz problemy z podjęciem decyzji, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia lub organizacją charytatywną, aby zobaczyć, jakie wsparcie jest dostępne.

Przeczytaj, jak znaleźć pomoc psychiczną.

Wielu ludzi z HS korzysta z przynależności do lokalnej grupy wsparcia – zwróć się do lekarza o szczegóły najbliższego pacjenta lub skontaktuj się z Trustem Hidradenitis Suppurativa Trust.

05/10 /

05/10 /

Dowiedz się o hirsutyzmie, stanie, w którym kobieta ma nadmierny wzrost włosów w niektórych obszarach ciała