Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest infekcją głównych dróg oddechowych płuc (oskrzeli), powodując ich podrażnienie i zapalenie.

Głównym objawem jest kaszel, który może powodować śluzowatość żółci szary (flegm). Zapalenie oskrzeli może powodować ból gardła i świszczący oddech.

Przeczytaj więcej na temat objawów zapalenia oskrzeli.

Większość przypadków zapalenia oskrzeli można łatwo leczyć w domu ze spoczynkiem, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i dużą ilością płynów.

Jeśli objawy są ciężkie lub nietypowe, na przykład jeśli

Lekarz może potrzebować wykluczyć inne infekcje płuc, takie jak zapalenie płuc, które mają objawy podobne do zapalenia oskrzeli. Jeśli lekarz uważa, że ​​możesz mieć zapalenie płuc, najprawdopodobniej będziesz musiał wykonać prześwietlenie klatki piersiowej, a próbkę śluzu można pobrać do badania.

Kiedy pójść do lekarza

Jeśli lekarz uważa, że ​​może wystąpić niedotlenienie podstawowego stanu, mogą one również sugerować test funkcji płuc. Zostaniesz poproszony o głęboki oddech i zetknie się z urządzeniem zwanym spirometrem, który mierzy objętość powietrza w płucach. Zmniejszenie pojemności płuc może wskazywać na podstawowy problem zdrowotny.

W większości przypadków zapalenie oskrzeli nastąpi samo w sobie w ciągu kilku tygodni bez konieczności leczenia. Ten typ zapalenia oskrzeli jest znany jako “ostre zapalenie oskrzeli”. Podczas oczekiwania na to, aby przejść, należy pić dużo płynu i odpocząć.

W niektórych przypadkach objawy zapalenia oskrzeli mogą trwać znacznie dłużej. Jeśli objawy trwają co najmniej trzy miesiące, jest on znany jako “przewlekłe zapalenie oskrzeli”. Nie ma lekarstwa na przewlekłe zapalenie oskrzeli, ale istnieje kilka leków, które pomagają złagodzić objawy. Ważne jest także, aby unikać palenia i zadymionych warunków, ponieważ może to pogorszyć objawy.

Przeczytaj więcej na temat leczenia zapalenia oskrzeli.

Oskrzela są głównymi drogami oddechowymi w płucach, które odgałęzają się po obu stronach tchawicy (tchawicy). Prowadzą one do mniejszych i mniejszych dróg oddechowych wewnątrz płuc, znanych jako oskrzela.

Ściany oskrzeli wytwarzają śluz w celu złapania kurzu i innych cząstek, które mogłyby powodować podrażnienia.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Większość przypadków ostrego zapalenia oskrzeli rozwija się, gdy zakażenie powoduje osłabienie podrażnienia i zapalenia, co powoduje, że produkują więcej śluzu niż zwykle. Twoje ciało próbuje przesunąć ten dodatkowy śluz poprzez kaszel.

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli. Z czasem dym tytoniowy może powodować trwałe uszkodzenie oskrzeli, powodując ich zapalenie.

Przeczytaj więcej o przyczynach zapalenia oskrzeli.

Najczęstszym powikłaniem zapalenia oskrzeli jest zapalenie płuc. Dzieje się tak, gdy zakażenie rozprzestrzenia się dalej w płuca, powodując pęcherze powietrza wewnątrz płuc, aby wypełnić płyn. 1 na 20 przypadków zapalenia oskrzeli prowadzi do zapalenia płuc.

Dlaczego mam zapalenie oskrzeli?

Osoby z podwyższonym ryzykiem rozwoju zapalenia płuc obejmują

Łagodne zapalenie płuc można zazwyczaj leczyć antybiotykami w domu. Cięższe przypadki mogą wymagać hospitalizacji.

Przeczytaj więcej na temat leczenia zapalenia płuc.

Powikłania

Ostre zapalenie oskrzeli jest jednym z najczęstszych typów infekcji płuc i jest jednym z pięciu największych powodów wizyt GP.

Ostre zapalenie oskrzeli może dotyczyć osób w każdym wieku, ale najczęściej występuje u młodszych dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Jest częściej w zimie i często rozwija się po zimnym, gardle lub grypie.

Szacuje się, że jest ich około 2 miliony osób. Dotkniętych przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Większość z nich to osoby dorosłe w wieku powyżej 50 lat.

Osoby z przewlekłym zapaleniem oskrzeli często rozwijają kolejną chorobę płuc związaną z paleniem zwaną rozedmą płuc – gdzie powietrze pęka w płucach, powodując krótkie oddechy.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmy płuc są zwykle określane jako przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD).

Twój przewodnik po objawach grypy i szczepionce przeciwko grypie, w tym tym, którzy powinni być zaszczepieni w zimie

Kto jest dotknięty

14/07 /

14/07 /

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD)

Pomóż w rzucaniu palenia, w tym o tym, co może zrobić lekarz, usługach lokalnych i terapiach zastępczych nikotyny

Podaj swoje zdrowie z poradami dotyczącymi utraty wagi, zdrowego odżywiania, ćwiczeń, picia mniej, zaprzestania palenia i wiele innych.