Zapalenie mastitis – leczenie

Zapalenie sutka zwykle można łatwo leczyć, a większość kobiet szybko odzyska zdrowie.

Wiele przypadków zapalenia sutka nie powodowanych przez infekcję poprawi się przy użyciu technik samoopieki, takich jak

Jeśli lekarz uważa, że ​​zapalenie mastitis jest spowodowane przez zakażenie, może zajść potrzeba przyjmowania antybiotyków.

Wyrażanie mleka

Jeśli karmisz piersią i masz zapalenie moczu, może to być spowodowane gromadzeniem się mleka w dotkniętych piersi. Regularne wyrażanie mleka na piersi często może szybko poprawić stan.

Jednym z najlepszych sposobów wyrażania mleka z piersi jest kontynuowanie karmienia piersią dziecka lub wyrażanie mleka ręcznie lub za pomocą pompy. Dalsze karmienie piersią dziecka nie zaszkodzi im, nawet jeśli piersi jest również zakażona.

Antybiotyki

Mleko z dotkniętych piersi może być trochę solne niż zwykle, ale jest bezpieczne dla dziecka, aby pić. Wszelkie bakterie obecne w mleku będą nieszkodliwie wchłaniane przez układ pokarmowy dziecka i nie powodują żadnych problemów.

Może się okazać, że ekspresja mleka staje się łatwiejsza

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy pogarszają się lub nie poprawią się w ciągu 12-24 godzin po użyciu tych technik. Jeśli tak się stanie, jest prawdopodobne, że masz zakażenie i potrzebujesz leków antybiotykowych.

Jeśli karmią Państwo piersią i powyższe środki nie pomogły poprawić objawów lub jeśli lekarz może zobaczyć, że sutek jest wyraźnie zakażony, zostanie przepisany przebieg antybiotyków w celu zabicia bakterii. Powinno się to odbywać poza kontynuowaniem działań samopomocy.

Lekarz zaleci również przebieg antybiotyków, jeśli rozwinie się zapalenie sutka i nie karmią piersią.

Jeśli karmisz piersią, lekarz przepisze antybiotyk, który jest bezpieczny w użyciu. Zwykle jest to tabletka lub kapsuła, którą przyjmujesz doustnie (przez usta) cztery razy dziennie przez okres do 14 dni.

Bardzo małe ilości antybiotyku mogą dostać się do mleka, co może powodować uczucie drażnienia i niepokój Twojego dziecka, a ich stołki mogą stać się luźniejsze (częściej) i częstsze. Jest to zazwyczaj czasowe i rozwiązuje się po zakończeniu antybiotyków. Nie stwarzają zagrożenia dla dziecka.

Chirurgia

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy pogarszają się lub nie zaczęły poprawiać się w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia leczenia antybiotykami.

W niektórych przypadkach zapalenia sutka u kobiet, które nie karmią piersią, które często powtarzają się lub utrzymują się mimo leczenia, zaleca się operację usunięcia jednego lub więcej kanałów mlecznych.

Ta operacja jest zazwyczaj wykonywana z znieczuleniem ogólnym (gdzie śpisz) i trwa około 30 minut. Większość osób może wrócić do domu tego samego dnia, co procedura lub dzień po.

Jeśli wszystkie kanały mleczne w jednej z piersi zostaną usunięte podczas tej operacji, nie będziesz już w stanie karmić piersią piersi. Możesz też stracić trochę uczucia w brodawku leczonej piersi (-ów). Upewnij się, że przedyskutujesz wszystkie zagrożenia i konsekwencje zabiegu ze swoim lekarzem i chirurgiem.

Porady dotyczące ekspresji ręcznej i elektrycznych pomp z piersi oraz sposobu przechowywania, zamrażania, rozmrażania i podgrzewania mleka