Zakrzepica żył głębokich – przyczyny

Zakrzepica żył głębokich (DVT) czasami występuje bez wyraźnego powodu.

Ryzyko rozwoju DVT jest jednak zwiększone w pewnych okolicznościach.

Kiedy nie jesteś aktywny, krew ma tendencję do gromadzenia się w dolnych partiach ciała, często w dolnych nóżkach. Zwykle nie ma się czym martwić, ponieważ kiedy zaczniesz się poruszać, przepływ krwi zwiększa się i porusza się równomiernie wokół ciała.

Jeśli jednak nie możesz poruszać się przez dłuższy czas – np. Po operacji, z powodu choroby lub zranienia, lub podczas długiej podróży – przepływ krwi może znacznie spowolnić. Powolny przepływ krwi zwiększa szanse powstania skrzepu.

Jeśli musisz wejść do szpitala w celu przeprowadzenia operacji lub zabiegu, ryzyko wystąpienia skrzepliny zwiększa się. Dzieje się tak, ponieważ DVT częściej występuje w przypadku złego lub nieaktywnego lub mniej aktywnego niż zwykle.

Jako pacjent ryzyko wystąpienia DVT zależy od rodzaju zabiegu. Mogą wystąpić zwiększone ryzyko DVT, jeśli którekolwiek z poniższych zastosowań ma zastosowanie

Może być także narażony na zwiększoną częstość występowania zakrzepicy żylnej, jeśli jest dużo mniej aktywny niż zwykle ze względu na operację lub poważne obrażenia oraz inne czynniki ryzyka związane z DVT, takie jak historia choroby.

Po przyjęciu do szpitala zostanie oceniona ryzyko wystąpienia skrzepliny i, jeśli to konieczne, leczenia profilaktycznego.

Jeśli ściana naczynia krwionośnego jest uszkodzona, może ona zostać zwężona lub zablokowana, co może spowodować powstanie skrzepu.

Krwawienie naczyń krwionośnych może ulec uszkodzeniu w wyniku złamań kości lub poważnych uszkodzeń mięśni. Czasami uszkodzenie naczyń krwionośnych, które występują podczas zabiegu chirurgicznego, może powodować skrzepy krwi, zwłaszcza w operacjach dolnej części ciała.

Warunki, takie jak zapalenie naczyń (zapalenie naczyń krwionośnych), żylaki i niektóre leki, takie jak chemioterapia, mogą uszkodzić naczynia krwionośne.

Twoje ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej wzrasta, jeśli masz stan, który powoduje krzepnięcie krwi łatwiejsze niż zwykle. Warunki te obejmują

W czasie ciąży krzep się łatwiej. To ciało zapobiega zbyt dużej krwi utraconej podczas porodu.

Zatorowość żylna (VTE) – DVT i zatorowość płucna – dotyczy około jednej na 100 000 kobiet w wieku rozrodczym.

U kobiet w ciąży również rzadko występują w okresie ciąży, chociaż kobiety w ciąży mają do 10 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy niż kobiety w ciąży w tym samym wieku. Skrzep może tworzyć się na każdym etapie ciąży i do sześciu tygodni po urodzeniu.

Mając chorobę trombofilową (stan, w którym krew ma zwiększoną skłonność do skrzepów), lub posiadanie rodzica lub brata lub siostry, która miała zakrzepicę, zwiększa ryzyko rozwoju DVT w okresie ciąży.

Inne czynniki ryzyka w czasie ciąży obejmują

Heparyna o małej masie cząsteczkowej (LMWH) jest zwykle stosowana w leczeniu kobiet w ciąży z DVT. LMWH jest antykoagulantem, co oznacza, że ​​zapobiega powstawaniu skrzepu krwi. Jest podawany przez wstrzyknięcie i nie wpływa na rozwijające się dziecko.

Czytaj więcej o DVT w ciąży.

Połączona pigułka antykoncepcyjna i hormonalna terapia zastępcza (HRT) zawierają estrogeny hormonu żeńskiego. Estrogen powoduje, że krew jest skrzepiona nieco łatwiej niż zwykle, więc ryzyko wystąpienia DVT jest nieznacznie zwiększone. Nie ma zwiększonego ryzyka po zastosowaniu wyłącznie pigułki antykoncepcyjnej zawierającej progestagen.

Twoje ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej wzrasta również, jeśli u pacjenta lub bliskich krewnych wystąpiły wcześniej zakrzepice żył głębokich i (lub)

Krew zawiera komórki zwane płytkami krwi i białkami zwanymi czynnikami krzepnięcia krwi. Kiedy cięcie naczyń krwionośnych, płytki krwi i czynniki krzepnięcia tworzą stały brył, który działa jak korek, aby zatrzymać rany krwawienie.

Zwykle krzepnięcie krwi występuje, gdy naczynia krwionośne są uszkodzone i krwawią. Jeśli krew się zamknęła, gdy naczynie nie jest uszkodzone, skrzep może tworzyć się w żyle lub tętnicy (zakrzepica) i ograniczyć przepływ krwi.

27/04 /

########

Po zakażeniu do szpitala występuje wiele zakrzepów. Dowiedz się, jak wykryć skrzep krwi i jak zmniejszyć ryzyko