Zakażenie nerek – leczenie

Większość osób z zakażeniem nerek może być leczona w domu za pomocą antybiotyków, a może także środków przeciwbólowych.

Jeśli u pacjenta występuje gorączka i uporczywy brzuch, ból pleców lub ból narządów płciowych lub jeśli zauważysz zmianę typowego wzoru moczu.

Wszystkie dzieci z objawami zakażenia układu moczowego (ZUM) lub zakażenia nerek, w tym zapalenie pęcherza, powinien zobaczyć ich lekarza lub poza godzinami pogotowie.

Lek

Jeśli pacjent jest leczony w domu, zwykle przepisywany jest przebieg tabletek lub kapsułek antybiotykowych trwających od 7 do 14 dni.

Dla większości osób – oprócz kobiet w ciąży zaleca się stosowanie antybiotyków zwanych ciprofloksacyną lub ko-amoksycylawirem. Można jednakże stosować inne antybiotyki.

Wskazówki samopomocy

Częste działania niepożądane ciprofloksacyny obejmują uczucie mdłości i biegunkę.

Jednoczesne amoxiclav może sprawić, że pigułka antykoncepcyjna i plaster antykoncepcyjny mniej skuteczne, więc może trzeba użyć innej formy antykoncepcji w trakcie leczenia.

Zaleca się 14-dniowy cykl antybiotyków o nazwie cefaleksyna u kobiet w ciąży.

Zwykle poczujesz się lepiej już wkrótce po rozpoczęciu leczenia i po około dwóch tygodniach poczujesz się zupełnie lepiej.

Jeśli objawy nie wskazują poprawy po 24 godzinach od rozpoczęcia leczenia, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Stosowanie leku przeciwbólowego, takiego jak paracetamol, powinno pomóc złagodzić objawy bólu i wysokiej temperatury.

Niemniej jednak, nie zaleca się niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, w celu złagodzenia bólu podczas infekcji nerek. To dlatego, że mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia dalszych problemów z nerkami.

Leczenie w szpitalu

Jeśli masz infekcję nerek, staraj się nie „najechaniu” na sedes, gdy idziesz do toalety, ponieważ może to doprowadzić do pęcherza nie jest całkowicie opróżniony.

Ważne jest również picie dużej ilości płynów, ponieważ pomoże to uniknąć odwodnienia i pomoże wypłukać bakterie z nerek. Staraj się pić wystarczająco, abyś często przechodził blado kolorowy mocz.

Upewnij się, że masz dużo odpoczynku. Zakażenie nerek może być fizycznie opróżniane, nawet jeśli jesteś zdrowy i silny. To może potrwać do dwóch tygodni, zanim masz wystarczająco dużo czasu na powrót do pracy.

Lekarz może skierować Cię do szpitala, jeśli masz problem leżący u podstaw dróg moczowych, co powoduje, że jesteś naraŜony na zakaŜenia nerek.

To standardowa praktyka do dalszego zbadania wszystkich mężczyzn z zakażeniem nerek tylko dlatego, że stan jest znacznie rzadziej u mężczyzn. Odnosi się tylko do kobiet, u których wystąpiły dwa lub więcej infekcji nerek. Większość dzieci z zakażeniem nerek będzie leczona w szpitalu.

Leczenie szpitalne może być również konieczne, jeśli

Jeśli pacjent zostanie przyjęty do szpitala z powodu zakażenia nerek, prawdopodobnie zostanie przymocowany do kroplówki, aby można było podawać płyny, które pomogą Ci nawilżyć. Antybiotyki można również podawać przez kapanie.

Będziesz mieć regularne badania krwi i moczu w celu monitorowania stanu zdrowia i skuteczności antybiotyków w walce z infekcją.

Większość ludzi reaguje dobrze na leczenie. Dopóki nie występują żadne powikłania, zazwyczaj wystarczy na opuszczenie szpitala w ciągu trzech do siedmiu dni. Leczenie zazwyczaj przechodzi w tabletki lub kapsułki po tym, jak przestaniesz przyjmować antybiotyki przez kapać.

Dowiedz się, jak dbać o swoje nerki i czy chcesz je sprawdzić

Farmakolog wyjaśnia podstawowe leki, których nie powinno być gospodarstwo domowe