X-ray

Promieniowanie rentgenowskie jest szybką i bezbolesną procedurą stosowaną powszechnie do tworzenia obrazów wnętrza ciała.

Jest to bardzo skuteczny sposób patrzenia na kości i może być używany do wykrywania różnych warunków.

Promieniowanie rentgenowskie odbywa się zwykle w szpitalnych komórkach rentgenowskich przez wyszkolonych specjalistów o nazwie radiografów, chociaż mogą być wykonywane przez innych pracowników służby zdrowia, np. Dentystów.

Promienie rentgenowskie są rodzajem promieniowania, które może przechodzić przez ciało. Nie widać go gołym okiem i nie można ich odczuć.

Kiedy przechodzą przez ciało, energia z promieniowania rentgenowskiego jest pochłaniana przez różne części ciała w różnym tempie. Czujka po drugiej stronie ciała odbiera promienie rentgenowskie po przechodzeniu i przekształceniu ich w obraz.

Gęste części ciała, które przebiegają przez promienie X trudniejsze do przebycia, takie jak kości, pojawiają się jako czyste, białe obszary obrazu. Miękkie części, które mogą przechodzić przez promienie rentgenowskie łatwiej, takie jak serce i płuca, pojawiają się w ciemniejszych obszarach.

Jak działa promieniowanie rentgenowskie

Promieniom rentgenowskim można używać do badania większości obszarów ciała. Są one głównie wykorzystywane do spojenia na kości i stawów, chociaż czasami są one wykorzystywane do wykrywania problemów wpływających na tkanki miękkie, takie jak narządy wewnętrzne.

Problemy, które mogą być wykryte podczas badania rentgenowskiego obejmują

Promienie rentgenowskie mogą być również wykorzystywane do prowadzenia lekarzy lub chirurgów podczas niektórych procedur. Na przykład podczas angioplastyki wieńcowej – procedura poszerzania tętnic w pobliżu serca – promienie rentgenowskie mogą pomóc w prowadzeniu cewnika (długiej, cienkiej, elastycznej rurki) wzdłuż jednej z tętnic.

Zwykle nie musisz robić nic szczególnego, aby przygotować się na zdjęcie rentgenowskie. Możesz jeść i pić tak jak zwykle wcześniej i nadal możesz przyjmować zwykłe leki.

Jednak być może trzeba przestać przyjmować leki i unikać jedzenia i picia przez kilka godzin, jeśli masz promienie rentgenowskie, w którym stosuje się środek kontrastowy (patrz kontrastowe promieniowanie rentgenowskie poniżej).

W przypadku wszystkich promieni rentgenowskich należy poinformować szpitala o ciąży. Promieniowanie rentgenowskie nie jest zwykle zalecane u kobiet w ciąży, chyba że jest to sytuacja krytyczna (więcej informacji można znaleźć w artykule Czy mogę mieć rentgen, jeśli jestem w ciąży?).

W przypadku używania promieni rentgenowskich

Dobrze jest założyć luźne, wygodne ubrania, ponieważ możesz je nosić podczas promieniowania rentgenowskiego. Staraj się unikać noszenia biżuterii i ubrań zawierających metal (np. Zamków błyskawicznych), ponieważ trzeba je usunąć.

Podczas zdjęcia rentgenowskiego zwykle poproszono Cię o leżenie na stole lub stanąć na płaskiej powierzchni tak, aby część badanego ciała mogła być umieszczona we właściwym miejscu.

Maszyna rentgenowska, która wygląda jak rurka zawierająca dużą żarówkę, będzie starannie skierowana na część ciała badaną przez radiogram. Będą obsługiwać maszynę za ekranem lub z następnego pomieszczenia.

Promieniowanie rentgenowskie trwa zaledwie ułamek sekundy. Nic nie czujesz, gdy jest przeprowadzane.

Przygotowanie do zdjęcia rentgenowskiego

Chociaż X-ray jest zabierany, musisz utrzymać go tak, aby obraz nie był rozmyty. Można uzyskać więcej niż jedno zdjęcie rentgenowskie z różnych kątów, aby uzyskać jak najwięcej informacji

Procedura zwykle trwa tylko kilka minut.

W niektórych przypadkach można podać substancję o nazwie środka kontrastowego przed wykonaniem badania rentgenowskiego. To może pomóc lepiej pokazać miękkie tkanki na zdjęciu rentgenowskim.

Mając rentgen

Rodzaje promieni X zawierających środek kontrastowy obejmują

Te typy promieniowania rentgenowskiego mogą wymagać specjalnego przygotowania wcześniej i zwykle trwać dłużej. Twój list spotkający wspomnie o czymkolwiek, co musisz zrobić, aby przygotować się.

Nie będziesz doświadczać żadnych efektów po standardowym zdjęciu rentgenowskim i wkrótce uda się do domu. Możesz od razu wrócić do normalnych czynności.

Możesz mieć pewne tymczasowe efekty uboczne ze środka kontrastowego, jeśli był używany podczas zdjęć rentgenowskich.

Na przykład, bar może zmienić swoje poo koloru białego przez kilka dni i zastrzyku, aby zrelaksować się żołądka, zanim rentgenowskie mogą spowodować, że wzrok będzie rozmyty przez kilka godzin. Niektórzy ludzie wykazują wysypkę lub uczucie chorego po wstrzyknięciu jodu.

Zdjęcia rentgenowskie często będą musiały być zbadane przez lekarza o nazwie radiolog zanim zostaną poinformowane o wynikach. Mogą dyskutować o swoich ustaleniach z tym samym dniem lub mogą wysłać raport do lekarza lub lekarza, który zażądał rentgenowskiego, który może omówić wyniki z tobą kilka dni później.

Co się dzieje po zdjęciu rentgenowskim

Często ludzie są zaniepokojeni narażeniem na promieniowanie podczas prześwietlania. Jednak część badanego ciała będzie narażona tylko na niski poziom promieniowania przez ułamek sekundy.

Ogólnie rzecz biorąc, ilość promieniowania, na jaki narażony jesteś podczas promieniowania rentgenowskiego, jest równoważny od kilku dni do kilku lat narażenia na promieniowanie naturalne ze środowiska.

Czy promieniowanie rentgenowskie jest bezpieczne?

NaraŜenie na promieniowanie rentgenowskie niosą ze sobą ryzyko powstawania raka przez wiele lat lub dziesięcioleci później, ale ryzyko to jest bardzo małe.

Na przykład zdjęcie rentgenowskie piersi, kończyn lub zębów jest równoważne promieniowaniu tła w ciągu kilku dni i ma mniej niż 1 na 1 000 000 przypadków powodowania raka. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w witrynie GOV.UK: informacje o dawce pacjenta.

Korzyści i zagrożenia związane z przeprowadzeniem badania rentgenowskiego zostaną rozważone przed jego zaleceniem. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub radiologiem o potencjalnym ryzyku.

05/08 /

05/08 /

Dowiedz się, dlaczego skanery CT są używane i czyta się o tym, co dzieje się przed, w trakcie i po skanowaniu

Skanowanie MRI wykorzystuje silne pola magnetyczne i fale radiowe, aby uzyskać szczegółowe obrazy wnętrza ciała