Wstrząs

Koncentracja jest nagłą, ale krótkotrwałą utratą funkcji umysłowej, która występuje po ciosie lub innym kontuzji głowy. Jest najczęstszym, ale najmniej poważnym rodzajem uszkodzenia mózgu.

Medycznym terminem wstrząsów jest niewielkie urazowe uszkodzenie mózgu.

Objawami wstrząsów są krótkie

Jeśli przeprowadzono skanowanie mózgu, wstrząs jest rozpoznawany tylko wtedy, gdy skanowanie jest normalne – na przykład nie ma krwawienia lub obrzęku mózgu.

Wystąpienie wstrząsu powinno być zdiagnozowane tylko przez specjalistę ds. Zdrowia przeszkolonego w zakresie oceny pacjentów z urazami głowy. Będą mogli wykluczyć poważne uszkodzenia mózgu, które wymagają skanowania mózgu lub operacji.

Powinieneś odwiedzić najbliższy oddział wypadków i nagłych wypadków (A & E), jeśli u pacjenta lub osoby pozostającej pod twoją opieką dozna się obrażeń głowy i rozwija następujące objawy i objawy

Kiedy szukać pomocy medycznej

Każdy pijany lub wysoki na lekarstwach rekreacyjnych powinien przejść do A & E, jeśli ucierpiała na głowie, gdyż inni pomagają innym ominąć objawy poważniejszego uszkodzenia ciała.

Telefon 999 do pogotowia natychmiast, jeśli osoba

Niektóre rzeczy czynią cię bardziej podatnymi na skutki urazu głowy. Obejmują one

Są rzeczy, które można zrobić w domu, aby złagodzić objawy wstrząsów, w tym

Dowiedz się więcej o tym, jak trwa leczenie wstrząsem, w tym informacje na temat porad dotyczących samopoczucia i kiedy możesz wrócić do uprawiania sportu.

Po wystąpieniu wstrząsów konieczne jest dokładne monitorowanie. Zwykle jest to 48 godzin.

Poprawa

Dzieje się tak, ponieważ objawy wstrząsów mogą być objawami bardziej poważnego stanu, takiego jak

Chociaż medyczny pojęcie “drobne urazowe uszkodzenie mózgu” może brzmieć poważnie, rzeczywisty poziom uszkodzenia mózgu jest zazwyczaj minimalny i nie powoduje długotrwałych problemów lub komplikacji.

Istnieją dowody na to, że powtórzone epizody wstrząsów mogą powodować długotrwałe problemy ze zdolnościami umysłowymi i powodować otępienie. Ten typ demencji jest znany jako przewlekła traumatyczna encefalopatia (CTE).

Wydaje się to jednak tylko znaczne ryzyko dla zawodowych sportowców, którzy doświadczają powtarzających się epizodów silnego wstrząsu, takich jak bokserzy – CTE jest kiedyś nazywany “mózgiem boksera”.

Perspektywy

Zespół po wstrząsie (PCS) jest słabo zrozumiałym stanem, w którym objawy wstrząsów mogą trwać przez tygodnie lub miesiące później.

Przeczytaj więcej informacji o PCS jako komplikacji wstrząsów.

Większość przypadków wstrząsów występuje u dzieci i nastolatków w wieku od 5 do 14 lat, przy czym dwie najczęstsze przyczyny to wypadki sportowe i kolarskie.

Kto jest zagrożony?

Upadek i wypadki samochodowe są częstszym powodem wstrząsów u osób starszych.

Osoby, które regularnie grają w sportowe drużyny, takie jak piłka nożna czy rugby, mają większe ryzyko wstrząsów.

Przeczytaj więcej informacji na temat przyczyn wstrząsów i wskazówek dotyczących zapobiegania wstrząsom.

Skonsultuj się z pierwszej pomocy i kiedy wybierzesz 999, w tym informacje, które przekażą do jednostek reagowania kryzysowego

Jazda na rowerze ma wiele zalet zdrowotnych, ale ważne jest, aby być świadomym bezpieczeństwa podczas wychodzenia na drogach