Wkładka kołyskowa

Wkładka kołdra to tłuste, żółte plasterki, które czasem pojawiają się na skórze małych dzieci.

Jest to często nieszkodliwy stan, który zwykle nie powoduje swędzenia lub powoduje dyskomfort dla dziecka. Jeśli dziecko zarysowuje głowę lub jest obrzęk, porozmawiaj z lekarzem, może to być oznaką innego stanu, takiego jak wyprysk atopowy.

Medyczną nazwą kołpaka kołdra jest łojotokowe zapalenie skóry. Występuje zwykle na skórze głowy, ale może także pojawić się na twarzy, uszach, szyi, pieluszce lub w fałdach skóry, na przykład na kolanach i pachach.

Czapka kołyskowa zwykle pojawia się u niemowląt w pierwszych dwóch miesiącach i zazwyczaj ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach. W większości przypadków będzie jasne, kiedy dziecko ma co najmniej rok życia.

Wkładka kołdra jest łatwa do rozpoznania przez duże, tłuste, żółte lub brązowe wagi na skórze dziecka. Waga zacznie się łuszczać i może powodować, że skóra staje się czerwona. Czasami włosy przychodzą z płatkami, ale będzie rosnąć.

Nie jest jasne, co powoduje zatyczkę kołyski, chociaż może być związana z nadmiernymi gruczami łojowymi. Są to gruczoły w skórze, które powodują tłustą substancję zwaną sebum.

Jak wygląda kołpak kołowy?

Uważa się, że niektóre niemowlęta zachowują niektóre hormony matki przez kilka tygodni lub miesięcy po urodzeniu. Te hormony mogą sprawić, że gruczoły dziecka wytwarzają więcej łoju.

Wkładka kołdra nie jest zakaźna, nie powoduje jej złej higieny ani alergii. To nie znaczy, że dziecko nie jest prawidłowo opieku- ne lub ma zakażenie.

Niemowlęta z kapslem mogą być bardziej podatne na łupież, który jest innym rodzajem zapalenia skóry łojotokowej, gdy są starsze.

Większość przypadków osłony na kołysce rozjaśni się na własną rękę w czasie. Delikatnie myć włosy dziecka i skórę głowy szamponem dla niemowląt mogą pomóc zapobiec powstawaniu skal. Masowanie oleju dla niemowląt lub naturalnego oleju, takiego jak migdał lub oliwa z oliwek, w skórę głowy w nocy może pomóc rozluźnić skórę.

Zwykle nie ma potrzeby wizyty u lekarza, jeśli dziecko ma kołpak. Można jednak poprosić ich o poradę, czy skóra głowy Twojego dziecka zaczyna się zapalić lub jeśli kołpak kołyski rozprzestrzenia się na inne części ciała.

Ważne jest, aby nie wybierać na wadze, ponieważ może to spowodować zakażenie.

Co powoduje zatyczkę kołyski?

Możesz kupić specjalny szampon do kołyski z lokalnej apteki. Zawsze przeczytaj instrukcję, aby sprawdzić, czy dziecko jest bezpieczne.

Unikaj szamponu w oczach dziecka. Jeśli nie jesteś pewien, czy go użyć, porozmawiaj z aptekarzem.

Ogólnie nie używaj szamponów, które zawierają olej z orzechów ziemnych lub olej arachidowy dla dzieci poniżej pięciu lat życia.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli jego kołyska jest poważna, jeśli występuje obrzęk lub krwawienie, lub jeśli na twarzy lub ciele znajdują się oznaki okładki kołyski.

Czy korek kołyskowy wymaga leczenia?

Jeśli noszona jest zapieczona lub zakażona krążek dziecka, może być przepisane lekarz prowadzący antybiotyki lub krem ​​przeciwgrzybiczy lub szampon, taki jak ketokonazol. Zaleca się także stosowanie łagodnego kremu steroidowego, takiego jak hydrokortyzon, w przypadku zapalenia wysypki.

Dowiedz się, jak rozpoznawać niektóre najczęstsze wysypki dla niemowląt

Szampony specjalne

Większość wysypki u niemowląt jest nieszkodliwa i wyraźna na własną rękę. Dowiedz się więcej o wspólnych przyczynach

Leczenie infekcji