Vitiligo – Objawy

Głównym objawem bielactwa jest płaskie, białe plamy lub plamy na skórze. Pierwsza biała plama zazwyczaj rozwija się, gdy skóra została wystawiona na działanie słońca.

Początkowo bielactwo może zacząć się jako plama skóry, która jest bledsza niż reszta. Stopniowo łatka stanie się całkowicie biała. Środek plastra może być czasem biała, o bladej skórze. W miejscach, w których znajdują się naczynia krwionośne pod skórą, plaster może być nieco różowy, a nie biały.

Krawędzie plastra mogą być gładkie lub nieregularne. Brzegi są czasem zapalone (czerwone) lub występuje przebarwienie (brązowawy odbarwienie skóry).

Obszary dotknięte przez bielactwo

Vitiligo nie powoduje uczucia dyskomfortu na skórze, takiego jak suchość, ale plamy mogą być czasem swędzące.

Jeśli masz bielactwo, bladsze obszary skóry są bardziej podatne na oparzenia.

Rodzaje bielactw

Obszarami najbardziej dotkniętymi bielactwem są:

Vitiligo może czasami rozwijać tam, gdzie są korzenie włosów, na przykład na skórze głowy. Brak melaniny w skórze może obrócić włosy w dotkniętym obszarze białym lub szarym.

Istnieją dwa główne typy bielactw

W rzadkich przypadkach możliwe jest, że bliznowica wpływa na całe ciało. Jest to znane jako uniwersalny lub całkowity bielactwo.

W niemym segmencie bielactwa (zwanym dwuwartym lub uogólnionym bliznowcem), objawy bielactwa często pojawiają się po obu stronach ciała jako symetryczne białe plamy. Symetryczne plamy mogą pojawić się na

Najczęściej spotykanym typem bliznowca jest niemójkowy bielactwo, dotykające do 9 na 10 osób z tym stanem.

Białe plamy mogą czasem wpływać tylko na jeden obszar ciała. Jest to znane jako segmentowy, jednostronny lub zlokalizowany bielactwo.

Jak rozwija się objawy bielactwa

Bliznowiec segmentowy jest mniej powszechny niż bliznowiec nies segmentalny, chociaż jest to częstsze u dzieci. Bliznowiec segmentowy zwykle zaczyna się wcześniej i dotyczy 3 na 10 dzieci cierpiących na bielactwo.

Jeśli masz bielactwo, trudno jest przewidzieć, czy Twój stan rozprzestrzeni się z oryginalnego plastra, lub jak szybko może się rozprzestrzeniać, ponieważ różni się w zależności od osoby.

Jest prawdopodobne, że pojawią się białe łatki. Dla niektórych osób może się to zdarzyć szybko. Dla innych łaty mogą pozostać takie same przez miesiące lub lata.

Jeśli biała plama pojawia się symetrycznie na więcej niż jednej części ciała, warunek może się rozwijać powoli, z okresami, w których łaty nie ulegną zmianie. Jeśli masz tylko białe plamy na jednym obszarze ciała, stan może postępować szybciej.

Fakty dotyczące pięciu częstych problemów skórnych, w tym przyczyn i dostępnych zabiegów

Pityriasis versicolor jest powszechnym stanem, który powoduje, że plamy skóry stają się łuszczące się i przebarwione. Dowiedz się więcej o tym, dlaczego tak się dzieje i jak go potraktowano