Urazy sportowe

Bawienie się i robienie regularnych ćwiczeń jest korzystne dla zdrowia, ale czasami może powodować urazy.

Urazy sportowe mogą być spowodowane przez

Prawie każda część ciała może być ranna, w tym mięśnie, kości, stawów i tkanki łącznej (ścięgna i więzadła). Okolice i kolana to jedne z najbardziej dotkniętych obszarem.

Przeczytaj o typowych urazach sportowych.

Jeśli sam się zranił, prawdopodobnie zauważysz ból, tkliwość, obrzęk, siniaki i ograniczony ruch lub sztywność w dotkniętym obszarze. Czasami można zauważyć tylko te objawy kilka godzin po uprawianiu lub uprawianiu sportu.

Przestań ćwiczyć, jeśli poczujesz ból, niezależnie od tego, czy uraz wystąpił nagle czy masz ból na chwilę. Dalsze ćwiczenia podczas ranienia mogą powodować dalsze szkody i spowolnić czas regeneracji.

Co zrobić, jeśli masz uraz

Jeśli uraz jest niewielki, zazwyczaj nie musisz się zwracać do lekarza i może się opiekować samemu w domu (patrz poniżej), ale możesz chcieć odwiedzić lekarza lub lokalnego centrum walk-in, jeśli potrzebujesz porady lub objawów Nie daj się lepiej z czasem.

Jeśli uraz jest ciężki, np. Złamana kość, przemieszczenie lub ciężka urazu głowy, najszybciej jak najszybciej udać się do oddziału awaryjnego (A & E) najbliższego wypadku.

Zwykle można leczyć drobne urazy

Jeśli objawy są ciężkie lub nie zaczną się poprawiać w ciągu kilku dni lub tygodni, lekarz może skierować Cię do specjalistycznego leczenia i wsparcia, takiego jak fizjoterapia.

Szczególnie poważne obrażenia wymagają od czasu do czasu procedury lub operacji w celu wyrównania wszelkich nieprawidłowo umieszczonych kości, naprawiania złamań kości lub naprawienia ewentualnych więzadeł.

W zależności od rodzaju urazu masz do wykonania pełne odzyskanie może potrwać kilka tygodni lub miesięcy. Podczas odzyskiwania nie warto zbytnio zbyt szybko – staraj się stopniowo zwiększać poziom aktywności.

Leczenie urazu sportowego

Więcej informacji na temat leczenia urazów sportowych.

Możesz zmniejszyć ryzyko zranienia

Jeśli zaczniesz nowy sport lub zajęcia, zasięgnij porady i szkolenia od wykwalifikowanego personelu medycznego lub trenera sportu.

Dowiedz się więcej, czytając następujące strony – ćwiczenia: wskazówki dotyczące rozpoczęcia i szkolenia.

Zapobieganie urazom sportowym

Jak uniknąć bólu mięśni po treningu (nazywany także opóźnieniem początkowego bóle mięśni lub DOMS)

Jak rozgrzać się prawidłowo przed ćwiczeniami, aby zapobiec urazom i poprawić skuteczność treningu