Torbiel jajników – leczenie

W większości przypadków torbiele jajników znikają w ciągu kilku miesięcy bez konieczności leczenia.

Niezależnie od tego, czy konieczne jest leczenie, zależy od

W większości przypadków zaleca się politykę “czujnego oczekiwania”.

Oglądanie oczekujących

Oznacza to, że nie otrzymasz natychmiastowej terapii, ale kilka tygodni lub miesięcy możesz wykonać badanie ultrasonograficzne w celu sprawdzenia, czy torba została usunięta.

Ze względu na nieznacznie zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajników u kobiet po menopauzie, kobiety, które przeżyły okres menopauzy, mogą zostać poddane badaniu ultrasonograficznemu i badaniu krwi co cztery miesiące przez rok.

Chirurgia

Jeśli skanuje się, że torbiel zniknęła, nie jest konieczne przeprowadzanie dodatkowych testów i leczenie. Jeśli torbiel jest w dalszym ciągu, zaleca się operację.

Zwykle trzeba usunąć chirurgicznie duże lub trwałe torbiele jajników lub torbiele powodujące objawy.

Zwykle zaleca się chirurgię, jeśli istnieją obawy, że torbiel może być rakotwórcza lub może stać się rakotwórcza.

Istnieją dwa rodzaje zabiegu stosowanego w celu usunięcia torbieli jajników

Zazwyczaj wykonywane są one w znieczuleniu ogólnym.

Większość torbielów można usunąć przy użyciu laparoskopii. Jest to rodzaj zabiegu odcinka kluczowego, w którym małe brzuchy są wykonane w brzuchu i gaz jest wdmuchiwany do miednicy, aby umożliwić chirurgowi dostęp do jajników.

Laparoskop (mały, rurkowy mikroskop ze światłem na końcu) jest przenoszony do brzucha, aby chirurg mógł zobaczyć twoje wewnętrzne organy. Chirurg usuwa torbiel przez małe nacięcia skóry.

Po operacji

Po usunięciu torbie cięcia zostaną zamknięte przy użyciu szwów rozpuszczalnych.

Lek na raka

Leczenie stanów, które powodują torbiel jajników

Zaleca się laparoskopię, ponieważ powoduje mniejszy ból i ma szybszy czas regeneracji. Większość kobiet może wrócić do domu tego samego dnia lub następnego dnia.

Jeśli torba jest szczególnie duża lub istnieje szansa, że ​​może być rakotwórcza, zaleca się laparotomię.

Podczas laparotomii, w brzuchu wykonywane jest pojedyncze, większe cięcie, które zapewni chirurgowi lepszy dostęp do torbieli.

Cysternę i jajnik można usunąć i przesłać do laboratorium w celu sprawdzenia, czy jest rakotwórczy. Ściegi lub zszywki zostaną użyte do zamknięcia nacięcia.

Może być konieczne pozostanie w szpitalu przez kilka dni po zabiegu.

Po usunięciu torbieli jajnika poczujesz ból w brzuchu, chociaż powinno się poprawić w ciągu jednego lub dwóch dni.

Po zabiegu laparoskopowym prawdopodobnie będziesz potrzebować rzeczy przez dwa tygodnie. Odzyskanie po laparotomii zwykle trwa dłużej, prawdopodobnie około sześciu do ośmiu tygodni.

Jeśli cyst zostanie odesłany do badania, wyniki powinny pojawić się za kilka tygodni, a konsultant omówi z Tobą, czy potrzebujesz dalszego leczenia.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli podczas rekonwalescencji zauważysz następujące objawy

Te objawy mogą wskazywać na zakażenie.

Jeśli nie doświadczyłeś menopauzy, chirurg stara się zachować jak najwięcej swojego układu rozrodczego. Często jest możliwe usunięcie torbieli i pozostawienie obu jajników w stanie nienaruszonym, co oznacza, że ​​płodność powinna być w znacznym stopniu nienaruszona.

Jeśli jeden z jajników ma być usunięty, pozostały jajnik nadal uwalnia hormony i jaja jak zwykle. Nie należy wpływać na płodność, chociaż może być nieco trudniej zajść w ciążę.

Czasami może być konieczne usunięcie obu jajników u kobiet, które nie były przez menopauzę. Spowoduje to wczesną menopauzę i oznacza, że ​​nie produkujesz już żadnych jaj.

Niemniej jednak nadal możliwe jest posiadanie dziecka przez oddanie jajka wszczepionego do macicy. To będzie musiało być omówione ze specjalistami w centrum specjalizującym się w technikach wspomaganych reprodukcyjnie.

U kobiet po menopauzie obie jajniki mogą być usunięte, ponieważ nie wytwarzają już jaj.

Zanim rozpoczniesz operację, przed rozmową należy porozmawiać z pielęgniarką.

Jeśli wyniki badania wskazują, że torbiel jest rakotwórcza, konieczne jest usunięcie obu jajników, macicy (macicy) i niektórych okolicznych tkanek.

Ponownie, spowoduje to wczesną menopauzę i oznacza, że ​​nie będziesz już mógł zajść w ciążę.

Przeczytaj więcej o leczeniu raka jajnika.

Jeśli zdiagnozowano stan, który powoduje torbiele jajników, takie jak endometrioza lub zespół policystycznych jajników (PCOS), leczenie może być inne.

Na przykład, endometriozę można leczyć za pomocą środków przeciwbólowych, leków hormonalnych i / lub zabiegów w celu usunięcia lub zniszczenia obszarów tkanki endometriozy.

Dowiedz się więcej o leczeniu endometriozy i leczeniu PCOS.

09/12 /

09/12 /

Jeśli lekarz sugeruje, że możesz potrzebować operacji, ten przewodnik jest dla Ciebie

Dowiedz się o zabiegach i pomocy dostępnych, jeśli masz problemy z płodnością