Sfilmowanie szyjki macicy – kiedy jest oferowane

Kobiety w wieku 25-64 lat, które są zarejestrowane u GP, są automatycznie zapraszane do badania przesiewowego w kierunku szyjki macicy.

Obejmują to kobiety, które otrzymały szczepienie przeciw HPV, ponieważ szczepionka nie gwarantuje pełnej ochrony przed rakiem szyjki macicy.

Kobiety zarejestrowane u lekarza pierwszego kontaktu otrzymają list zachęcający ich do umówienia się na spotkanie wraz z dalszymi informacjami na temat badań szyjnych.

Listy zaproszeniowe

Listy powinny być wysyłane do kobiet

Kobiety w wieku poniżej 25 lat mogą zostać zaproszone do sześciu miesięcy przed urodzinami 25 urodzin i możesz zarezerwować spotkanie z filmem, jak tylko otrzymasz zaproszenie.

Alternatywne lokalizacje przesiewowe

Jeśli w odpowiednim czasie nie przeprowadzono testu przesiewowego w kierunku szyjki macicy, możesz je zaoferować podczas wizyty w klinice lekarskiej lub planowania rodziny. Możesz także skontaktować się z lekarzem, aby zarezerwować spotkanie z filmem, jeśli jest za późno.

Upewnij się, że lekarz ma poprawne imię i nazwisko oraz adres i poinformować o wszelkich zmianach, dzięki czemu można się z nimi skontaktować, gdy masz test przesiewowy.

Jeśli nie masz pewności, kiedy powinieneś przeprowadzić następny test przesiewowy lub jeśli masz jakieś pytania dotyczące programu badań przesiewowych w okolicy szyjnej, poproś lekarza lub pielęgniarkę.

Jeśli nie jesteś zarejestrowany w praktyce lekarza rodzinnego, lub jeśli nie chcesz zostać sprawdzony w praktyce lekarskiej, badanie przesiewowe może być również dostępne w kliniki dla kobiet i kliniki zdrowia seksualnego.

Znajdź najbliższe usługi seksualne.

W niektórych przypadkach może nie być konieczne badanie przesiewowe szyjki macicy lub zaleca się, aby opóźnić wykonanie testu przesiewowego. Opisane poniżej sytuacje zostały opisane poniżej.

Badanie raka szyjki macicy nie jest testem na objawy raka szyjki macicy. Jeśli masz jakieś objawy, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym

Jeśli test przesiewowy może nie być zalecany

Jeśli to konieczne, lekarz może skierować Cię do ginekologa.

Dlaczego kobiety poniżej 25 roku życia nie są badane?

Sprawdzanie objawów

Ryzyko raka szyjki macicy jest bardzo niskie u kobiet, które nigdy nie miały seksu. Ryzyko jest tak niskie, że kobiety z tej grupy mogą zdecydować się na nieobecność przesiewowego badania szyjnego podczas zaproszeń.

Jeśli jednak nie masz związku seksualnego, ale byłeś w przeszłości, zaleca się regularne przeszukiwanie szyjki macicy.

Podczas ciąży zwykle nie zaleca się badań przesiewowych w kierunku szyjki macicy, chyba że brakowało Ci wcześniejszych wizyt kontrolnych lub w poprzednim okresie wystąpiły nieprawidłowe wyniki.

Jeśli pacjent jest w ciąży i zawsze uczestniczył w wizytach kontrolnych, ale nie miał żadnych nieprawidłowych wyników, zwykle zaleca się, aby poczekać do trzech miesięcy po urodzeniu dziecka przed przeprowadzeniem badania przesiewowego.

Jeśli jesteś w ciąży z powodu przesiewania szyjnego, a nie masz pewności, czy konieczne jest przetestowanie, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką praktykującą w celu uzyskania porady.

Kobiety w wieku 65 lat i starsze, z których ostatnie trzy wyniki badań były normalne, nie są zapraszane do dalszych badań przesiewowych w kierunku szyjki macicy. Jest tak, ponieważ mało prawdopodobne jest, aby kobiety z tej grupy rozwijały raka szyjki macicy.

Jeśli masz ponad 64 lata i miałeś nieprawidłowe wyniki testu, będziesz nadal zapraszany do badań przesiewowych, aż komórki powrócą do normy. Kobiety w wieku 65 lat i starsze, które nigdy nie miały badań przesiewowych, są uprawnione do egzaminu.

Kobiety, które miały całkowitą histerektomię (zabieg usunięcia macicy i szyjki macicy) nie będą już zapraszane do udziału w badaniach przesiewowych w kierunku szyjki macicy, ponieważ nie jest to konieczne.

Kobiety, które miały histerektomię, która opuściła całość lub część szyjki macicy w miejscu, zostanie zaproszona do badania przesiewowego po zakończeniu ich zabiegu pooperacyjnego.

Kobiety, które miały całkowitą histerektomię w leczeniu nowotworu lub u których wystąpiły nowotwory wewnątrznaczyniowe (CIN, typ zmian komórek macierzystych, które mogą prowadzić do raka) w czasie całkowitej histerektomii, mogą wymagać innego rodzaju testu zwanego Skarbiec sklepu.

W tym miejscu pobiera się próbkę komórek z pochwy, w pobliżu miejsca, gdzie szyjny macierzysty. Przeszczepy skarbcowe stanowią część dalszego leczenia histerektomii i nie są częścią programu badań przesiewowych szyjki macicy.

Kobiety w wieku poniżej 25 lat nie są rutynowo zaproszane do badań przesiewowych w ramach programu badań przesiewowych w kierunku szyjki macicy. Dzieje się tak, ponieważ normalne zmiany komórek macierzystych w szyjce macicy mogą wyglądać bardzo podobnie do nieprawidłowych zmian komórek, co prowadzi do niepotrzebnego leczenia i zmartwień. Rak szyjki macicy jest również bardzo rzadki w tej grupie wiekowej.

Jeśli masz mniej niż 25 lat i martwisz się ryzykiem wystąpienia raka szyjki macicy, lub obawiaj się innych aspektów zdrowia seksualnego, skontaktuj się z lekarzem lub lokalną kliniką GUM w celu uzyskania porady.

Jeśli ostatnio przeprowadzono badanie przesiewowe w kierunku szyjki macicy, a wyniki były normalne, ale wystąpiły objawy, takie jak nieprawidłowe krwawienie z pochwy, skontaktuj się z lekarzem lub kliniką GUM w celu sprawdzenia.

Mogą wystąpić różne przyczyny występowania objawów, więc konieczne jest dalsze badanie.

07/09 /

07/09 /

Dowiedz się, jak osiągnąć zdrową, pożywną dietę, aby wyglądać najlepiej

Zdrowe porady życiowe dla kobiet w wieku 18-39 lat, w tym prawdziwe historie, fitness, dieta, płodność i zdrowie seksualne