Rak szyjki macicy – diagnoza

Jeśli podejrzewasz, że rak szyjki macicy zostanie skierowany do ginekologa (specjalisty w leczeniu stanów kobiecych systemów rozrodczych).

Referral będzie zalecany, jeśli wyniki badania przesiewowego szyjnego sugerują, że w komórkach szyjki macicy występują nieprawidłowości. Jednak w większości przypadków nieprawidłowości nie oznaczają raka szyjki macicy.

Możesz również skontaktować się z ginekologiem, jeśli wystąpi nieprawidłowe krwawienie z pochwy lub jeśli lekarz zauważy wzrost wewnątrz szyjki macicy podczas badania.

Kolposkopia

Zakażenie przenoszone drogą płciową (STI) jest jednym z najczęstszych powodów, dla których kobiety mają nietypowe krwawienie z pochwy. Lekarz może zalecić przetestowanie go najpierw przed skierowaniem go do lekarza. Badania na chlamydię obejmują pobieranie małej tkanki z szyjki macicy lub przeprowadzenie testu moczu.

Jeśli wystąpił nieprawidłowy wynik badania przesiewowego w kierunku szyjki macicy lub objawy sugerują, że masz raka szyjki macicy, Twój ginekolog zazwyczaj przeprowadza kolposkopię. Jest to badanie mające na celu wykrycie nieprawidłowości w szyjce macicy.

Biopsja stożkowa

Podczas kolposkopii stosuje się mały mikroskop ze źródłem światła na końcu (kolposkop). Oprócz badania szyjki macicy twój ginekolog może usunąć małą próbkę tkanki (biopsja), aby móc ją sprawdzić pod mikroskopem komórek nowotworowych.

W niektórych przypadkach można również wykonać drobne operacje zwane biopsją stożkową. Operacja odbywa się w szpitalu, zazwyczaj w miejscowym znieczuleniu.

Podczas biopsji stożkowej usunięto małą, stożkową sekcję szyjki macicy, aby można było ją zbadać pod mikroskopem komórek nowotworowych. Podczas zabiegu może wystąpić krwawienie z pochwy przez okres do czterech tygodni. Możesz również mieć problemy z okresem.

Jeśli wyniki biopsji sugerują, że masz raka szyjki macicy i istnieje ryzyko, że rak może się rozprzestrzeniać, prawdopodobnie będziesz potrzebować dalszych testów, aby ocenić, jak rozpowszechniony jest rak. Te testy mogą obejmować

Po zakończeniu wszystkich testów i uzyskaniu wyników testów powinno być możliwe poinformowanie pacjenta o tym, jaki masz rak piersi. Staging jest miarą stopnia rozprzestrzeniania raka. Im wyższy stopień, tym bardziej rozprzestrzenia się rak. Postępowanie w przypadku raka szyjki macicy jest następujące

Dalsze testy

Inscenizacja

Jeśli czekasz na wyniki testów, dowiedz się, jak możesz przygotować się do konsultacji

Dowiedz się, jak sobie radzić z diagnozą raka i gdzie znaleźć wsparcie oraz obejrzeć film o doświadczeniu jednego człowieka