Przeszczep tętnicy wieńcowej – żyć z

Chirurgia pomostowa tętnicy wieńcowej (CABG) nie jest lekiem na choroby serca, dlatego ważne jest, aby przyjmować zdrowy tryb życia i kontynuować przyjmowanie jakichkolwiek przepisanych leków po operacji, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z sercem w przyszłości.

Istnieje wiele zmian stylu życia, które możesz wykonać po zabiegu pomostowania tętnicy wieńcowej, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dalszych problemów z sercem. Są one opisane poniżej.

Niezdrowa dieta może zwiększyć szanse rozwoju problemów serca po zabiegu pomostowania tętnicy wieńcowej. Aby zmniejszyć to ryzyko, należy upewnić się, że Twoja dieta ma niski poziom tłuszczu i soli, ale jest bogata w błonnik i omega-3 (kwas tłuszczowy, który może pomóc zmniejszyć poziom cholesterolu).

Zdrowy tryb życia

Przykłady potraw, o których warto unikać, obejmują

Zamiast tego, powinieneś spróbować zjeść

Biorąc leki

Zmniejsz ilość soli dodawaną do żywności i sprawdź etykietki odżywcze w żywności podczas zakupów produktów o najniższym poziomie soli.

Przeczytaj więcej na temat zdrowego odżywiania, spożywając mniej tłuszczów nasyconych i wskazówki na temat diety niższej soli.

Po całkowitym wyzdrowieniu ze skutków zabiegu chirurgicznego należy regularnie ćwiczyć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dalszych problemów z sercem.

Dorośli powinni co najmniej robić co najmniej 150 minut (2 godziny i 30 minut) o aktywności umiarkowanej intensywności aerobowej każdego tygodnia. Umiarkowana intensywność oznacza aktywność, która jest wystarczająco męcząca, aby pozostawić Ci trochę oddechu.

Przykładami aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności są:

Jeśli trudności z osiągnięciem 150 minut aktywności w tygodniu są trudne, zacznij od poziomu, na jakim się czujesz (na przykład około 10 minut lekkiego ćwiczeń dziennie) i stopniowo zwiększaj czas i intensywność aktywności, gdy Twoja kondycja zaczyna ulepszać.

Więcej informacji o wytycznych dotyczących aktywności fizycznej dorosłych (od 19 do 64).

Jeśli masz nadwagę lub otyłość, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia dalszych problemów z sercem, starając się osiągnąć zdrową wagę. Aby dowiedzieć się, czy musisz schudnąć, możesz użyć kalkulatora zdrowego wagi BMI.

Najlepszym sposobem na utratę wagi jest upewnienie się, że masz zdrową dietę i regularnie ćwiczyć. Może być pomocne, aby postępować zgodnie z ustrukturyzowanym programem odchudzania, takim jak darmowy plan odchudzania.

Palenie może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z sercem, ponieważ powoduje zwężenie tętnic i zwiększa ciśnienie krwi.

Jeśli chcesz rzucić palenie, lekarz będzie mógł skierować Cię do serwisu Smokefree, który zapewni Ci pomoc i poradę na temat najlepszych sposobów rzucenia palenia.

Możesz też zadzwonić pod infolinię dla palaczy pod numerem telefonu 0300 123 1044. Specjalnie przeszkolona grupa pomocy pomoże Ci bezpłatnie zasięgnąć opinii ekspertów i zachęcić.

Jeśli jesteś zobowiązany do rzucenia palenia, ale nie chcesz, aby byłeś skierowany do firmy zajmującej się paleniem tytoniu, lekarz powinien mieć możliwość przepisywania leków w celu pomocy w przypadku wystąpienia objawów odstawienia, które mogą wystąpić po porzuceniu.

Przeczytaj więcej o zabiegach palenia tytoniu.

Jeśli pijesz alkohol, nie przekraczaj zalecanych limitów.

Jedna jednostka alkoholu jest w przybliżeniu pół piwa zwykłego lager lub pojedynczego środka (25ml) spirytusu. Małe kieliszek wina (125ml) zawiera około jednej i pół jednostki alkoholu.

Regularne przekraczanie zalecanych limitów alkoholowych może zwiększyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zwiększając ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

Przeczytaj więcej na temat jednostek alkoholowych i wskazówki dotyczące cięcia spożycia alkoholu.

Prawdopodobnie będziesz musiał zażywać mniej leków po przeszczepie tętnicy wieńcowej, ale nadal możesz wziąć kilka leków w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia dalszych problemów.

Niektóre leki, które można przepisać, zostały opisane poniżej.

Leki przeciwzakrzepowe i leki przeciwpłytkowe są rodzajami leków, które zmniejszają ryzyko powstania zakrzepów krwi.

Przykłady tych leków obejmują

Po zabiegu pomostowania tętnic wieńcowych można przepisać jeden z tych leków na kilka miesięcy lub w najbliższą przyszłość.

Jeśli pacjent zostanie przepisany jeden z tych leków po operacji, ważne jest, aby je wziąć, ponieważ mogą zmniejszyć ryzyko poważnych problemów, takich jak zawał serca.

Statyny są rodzajem leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Pomoże to zapobiegać dalszym uszkodzeniom tętnic wieńcowych i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów takich jak zawał serca.

Przykłady statyn obejmują

W większości przypadków zaleca się leczenie statynami przez całe życie.

W zależności od konkretnego powodu, w którym wystąpiła przeszczep tętnicy wieńcowej, można również przepisać inne leki, takie jak beta-adrenolityki i inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE).

Miliony ludzi już miało “MOT MOT” w połowie życia. Dowiedz się, dlaczego sprawdzanie stanu zdrowia jest tak ważne

Dowiedz się, jak osiągnąć zdrową, pożywną dietę, aby wyglądać najlepiej

Zwiększ swoje zdrowie i kondycję dzięki zabawnym i praktycznym pomysłowi, aby aktywnie działać i poprawiać ogólne zdrowie

Pomóż w rzucaniu palenia, w tym o tym, co może zrobić lekarz, usługach lokalnych i terapiach zastępczych nikotyny