Przekłuwanie lędźwiowe

Przekłuwanie lędźwiowe jest procedurą medyczną, w której igłę wkłada się do dolnej części kręgosłupa w celu zbadania warunków mających wpływ na mózg, rdzeń kręgowy lub inne części układu nerwowego.

Podczas procedury mierzy się ciśnienie i pobierane są próbki płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) z kręgosłupa. CSF jest przezroczystym, bezbarwnym płynem, który otacza i podtrzymuje mózg i rdzeń kręgowy. Analiza CFS może często ujawnić wiele problemów dotyczących niektórych stanów, które mają wpływ na mózg i rdzeń kręgowy. Płyn można przetestować, aby pomóc w diagnozowaniu stanów, takich jak

Kłucie lędźwiowe niekoniecznie oznacza, że ​​masz jeden z tych warunków, może być używany do ich wykluczenia.

W przypadku niektórych stanów, takich jak wstrzykiwanie antybiotyków lub leków chemioterapeutycznych do CSF, można również użyć nakłucia lędźwiowego.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego wykorzystywane są nakłucia lędźwiowe.

W znieczuleniu miejscowym do podstawy kręgosłupa i do kanału kręgowego wprowadza się pustą igłę, która zawiera rdzeń kręgowy i nerwy z niego. Ciśnienie wewnątrz kanału kręgo- wego jest zwykle mierzone, a niektóre CSF są usuwane albo do Zmniejszyć ciśnienie lub pobrać próbkę do wysłania do testu. Zwykle leżysz po boku, z podniesionymi nogami i podbródek wbitym w, ale czasami procedura jest wykonywana podczas siedzenia i pochylania się do przodu. Trwa zazwyczaj około 30-45 minut. Możliwe jest uzyskanie wyników w próbkach CSF w ciągu 48 godzin, ale specjalistyczne testy mogą potrwać kilka tygodni.

W jaki sposób wykonano naciek kręgosłupa lędźwiowego?

Przeczytaj więcej o wykonaniu zabiegu lędźwiowego.

Przekłuwanie lędźwiowe jest ogólnie bezpieczne, a ryzyko poważnych powikłań jest bardzo niskie. Poważne działania niepożądane są zwykle rzadkie, chociaż wiele osób doświadcza bólów głowy spowodowanych przez CSF wyciekających przez otwór igły w kręgosłupie. Występuje to wewnętrznie, więc nie widzisz go. Ból głowy zazwyczaj jest gorszy, gdy znajduje się w pozycji pionowej i może być zwykle ulokowany przez leżenie. Picie dużo płynów i stosowanie prostych środków przeciwbólowych również pomoże. Może to potrwać do tygodnia, aby otwór mógł się wyleczyć i płyn nie zatrzymał się.

Przeczytaj więcej o możliwych skutkach ubocznych lutu lędźwiowego.

Podczas przebicia lędźwiowego możesz zostać poproszony o leżeć po boku, dzięki czemu igła może być włożona pomiędzy dwie kości u podstawy kręgosłupa.

Czy są jakieś zagrożenia?

Dowiedz się, jak uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego, w tym wskazówki dotyczące innych usług, które możesz uzyskać przez lekarza

Dowiedz się, co się dzieje, gdy jesteś przyjęty do szpitala, w tym jakie formularze wypełnij lub testów poddawanych

Przekłuwanie lędźwiowe