Problemy zastawki mitralnej

Zawór dwudzielny (zwany również zaworem zastawki dwukamkowej) oddziela lewą komorę serca od komory dolnej lewej komory serca i pomaga kontrolować przepływ krwi przez serce.

Podczas każdego bicia serca, mniejsze górne komory serca (atria) zaciskają się, aby popychać krew do większych komór dolnych (komorowych).

Otwiera się zastawka mitralna, aby umożliwić przejście krwi z lewego przedsionka i zamyka się, gdy lewa komora jest pełna krwi, aby zapobiec przepływowi zwrotnemu.

Gdy zawór się zamyka, jego dwie ulotki (klapy) normalnie uszczelniają zamknięty zawór. Ścięgniki przymocowane do tych klapek utrzymują naprężenie i zapobiegają zapadaniu się na drugą stronę.

Problemy z zastawkiem mitralnym mogą sprawić, że serce będzie mniej skuteczne w pompowaniu krwi wokół ciała. Ciężkie problemy mogą prowadzić do niewydolności serca (gdzie serce nie może już pompować wystarczającej ilości krwi dookoła ciała), jeśli zawór nie jest chirurgicznie naprawiony lub wymieniony.

Częstymi problemami zastawki mitralnej są

Problemy dotykające zastawki mitralnej

Warunki te mogą wystąpić samodzielnie lub w kombinacji. Są one szczegółowo omówione poniżej.

Mimowolne niedomykalność oznacza, że ​​przepływ krwi wstecznej z lewej komory dochodzi do lewego przedsionka, gdy serce kurczy się podczas tętna.

Może to powodować takie objawy, jak duszność, uczucie zmęczenia, zawroty głowy i bóle w klatce piersiowej i może prowadzić do migotania przedsionków (stan, który powoduje nieregularne i często nieprawidłowe przyspieszenie rytmu serca), nadciśnienie płucne (wysokie ciśnienie wewnątrz naczyń krwionośnych z Serce do płuc) i niewydolność serca.

Powtarzanie miazgi może się zdarzyć, gdy klapki zastawki mitralnej nie zatrzasną się, z powodu problemów z klapkami (np. Zastawkiem zastawki mitralnej – patrz poniżej) lub ze względu na poszerzenie pierścienia zastawki mitralnej, która jest pierścieniem mięśnia otaczającego zawór .

Problemy te są częściej stosowane u osób starszych i są często wynikiem zmian w sercu z wiekiem. Na przykład, zastawka mitralna może słabnąć ze względu na “zużycie” lub uszkodzenie spowodowane uporczywym wysokim ciśnieniem krwi.

Od czasu do czasu niedomykalność zastawki mitralnej może wystąpić w wyniku reumatycznej choroby serca (powikłanie gorączki reumatycznej), kardiomiopatii (choroby mięśnia sercowego), zapalenia wsierdzia (zakażenia wewnętrznej wyściółki serca) lub wrodzonej choroby serca (wady wrodzone Wpływając na normalne funkcjonowanie serca).

Chirurgia problemów zastawki mitralnej

Jeśli niedomykalność jest łagodna, można regularnie kontrolować echokardiografię (badanie serca) w celu sprawdzenia czynności serca.

Jeśli u pacjenta występuje umiarkowana lub ciężka niewydolność mitralna, prawdopodobnie będzie potrzebna zabieg chirurgiczny w celu naprawy lub wymiany zastawki (patrz poniżej). Mogą być potrzebne leki zwane azotanami lub lekami moczopędnymi w celu zmniejszenia objawów takich jak duszność i leki stosowane w leczeniu migotania przedsionków.

Jeśli u pacjenta występuje ciężka niedomykalność zastawki mitralnej i nie jest ona odpowiednia do zabiegu chirurgicznego lub nadal występują problemy po zabiegu chirurgicznym, możesz zaoferować leki o nazwie inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) lub beta-adrenolityki, aby pomóc w leczeniu stanu.

Ubytek zastawki mitralnej oznacza, że ​​jedna lub więcej klapek mitralnych znajduje się na dyskietce i nie szczelnie zamyka, co często prowadzi do powrotu krwi (zastrzyk mitralny – patrz powyżej).

Większość osób z zawałem zastawki mitralnej nie ma objawów, chyba że problem powoduje ciężką niedomykalność zastawki mitralnej i zwykle jest to przypadek przypadkowy podczas echokardiografii (badanie ultrasonograficzne serca) z innej przyczyny.

Czasami jednak wypadnięcie zastawki mitralnej może powodować problemy, takie jak arytmia (nieregularne tętno) i kołatanie serca (nagłe, zauważalne uderzenia serca).

Ubytek zastawki mitralnej może powodować problemy z tkankami łącznymi, które łączą się z zastawkami mitralnymi do mięśnia sercowego, a rzadziej przez uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku zawału serca. U niektórych osób narodzi się ten stan i jest on bardziej powszechny u osób z zaburzeniami tkanki łącznej, takimi jak zespół Marfana.

Jeśli zastanie zastawki mitralnej nie wywołuje żadnych objawów i masz niski poziom ryzyka wystąpienia ciężkiej niewydolności mitralnej, nie potrzebujesz leczenia operacyjnego.

Łagodne objawy mogą czasem być kontrolowane ze zmianami stylu życia, takimi jak porzucenie papierosów, kofeiny i alkoholu, ponieważ mogą powodować nadmierne pobudzenie serca.

Naprawę lub wymianę zaworu (patrz poniżej) można zalecić, jeśli takowe są

Zwężenie zastawki mitralnej następuje, gdy zawór mitralny nie otwiera się tak szeroko, jak powinien, ograniczając przepływ krwi przez serce.

W rezultacie mniej krwi może dostać się do organizmu i górna komora serca pęcznieje pod wpływem ciśnienia. Krew i płyn mogą również gromadzić się w płucach, przez co trudno jest oddychać.

Najczęstszą przyczyną zwężenia zastawki mitralnej u dorosłych jest gorączka reumatyczna, która może wystąpić od 5 do 10 lat przed wystąpieniem zawału serca. Gorączka reumatyczna powoduje, że zawór staje się zapalony (obrzęk), a z czasem klapy zapalonego zaworu trzymają się razem i stają się bliznami, sztywnymi i zagęszczonymi.

Rarer przyczyny zwężenia zastawki mitralnej obejmują tworzenie się osadów wapnia wokół zaworu, leczenie promieniowaniem do klatki piersiowej i niektóre leki.

Zwężenie zastawki mitralnej nie może powodować żadnych objawów, ale powszechne objawy ostrzegawcze obejmują duszność i nieprawidłowy szybki rytm serca (migotanie przedsionków).

Jeśli nie masz żadnych objawów, możesz regularnie kontrolować czynność serca za pomocą echokardiografii (badanie ultrasonograficzne serca).

Niektórzy ludzie zaoferują leki zwane azotanami lub lekami moczopędnymi w celu zmniejszenia gromadzenia się płynów w płucach, leków stosowanych w leczeniu migotania przedsionków i lekarstw w celu zapobiegania zakrzepom krwi.

Jeśli masz objawy, jesteś narażony na niewydolność serca, jeśli nie masz operacji, aby otworzyć zawór (przezskórną balonową balonikę) lub wymień ją. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat tych procedur.

Nieleczone, umiarkowane lub ciężkie zwężenie zastawki mitralnej mogą prowadzić do niewydolności serca.

Jeśli wystąpi ciężki przypadek niewydolności mitralnej, zwłóknienia zastawki mitralnej lub zwężenia zastawki mitralnej, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie operacji zastawki serca.

Większość operacji zastawki serca jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym (gdzie śpisz). Zazwyczaj obejmują one wycięcie pośrodku kości ramiennej, chociaż niektórzy chirurgowie coraz częściej wykonują te operacje za pomocą niewielkich nacięć między żebrami (podejście “minimalny dostęp”).

Czasami możliwe jest wykonywanie operacji za pomocą “przezskórnej” metody, która polega na karmieniu cewnika (cienką, elastyczną rurką) w dużej żyle w szyi lub pachwinie i prowadząc to do serca. Ludzie szybciej odzyskują tę procedurę, ale wyniki są często mniej przewidywalne.

Najczęstszymi procedurami zastawki mitralnej są:

Procedury te zostały krótko omówione poniżej, ale lekarz chirurgii lub specjalistę ds. Serca wyjaśni Państwu szczegółowo każdą operację, w tym ryzyko i korzyści.

Możliwe jest również przeprowadzenie zabiegów podobnych do naprawy zastawki mitralnej za pomocą techniki przezskórnej, ale nie są one tutaj szczegółowo opisane, ponieważ nie są szeroko stosowane i wciąż istnieją pewne niepewności co do nich. Więcej informacji można przeczytać

Naprawa klapek zastawki mitralnej jest głównym zabiegiem chirurgicznym w celu niedomykalności mitralnej.

Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, a chirurg zazwyczaj dostanie się do serca przez nacięcie wykonane wzdłuż piersi. Niektórzy chirurdzy mogą wykonywać tego typu operacje przy użyciu laparoskopowych technik “keyhole”, a zalety tego podejścia są nadal oceniane.

Dwie klapki zastawki mitralnej są następnie częściowo przycięte lub zszyte, aby zmniejszyć ilość krwi wyciekającej do tyłu, utrzymując klapy blisko siebie podczas każdego skurcz serca.

Ta operacja jest ogólnie skuteczna, przy niewielkiej szansie na poważne komplikacje.

Wymiana zastawki mitralnej jest zwykle brana pod uwagę, jeśli nie można naprawić zaworu. Będziesz go potrzebował, jeśli zawór jest zafałszowany osadami wapnia lub jeśli ulotki zaworu nie poruszają się.

Podczas zabiegu zastawka mitralna jest zastępowana mechanicznym lub bioprotetycznym zaworem wykonanym z tkanki zwierzęcej.

Jest to główna operacja otwartego serca wykonywana w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj obejmuje wykonywanie nacięcia wzdłuż piersi. W czasie operacji zabieg zostanie włączony do obwodnicy płucnej, która przejmuje funkcję serca i płuc podczas wykonywania zabiegu.

Zwykle trzeba zażywać leki, aby zapobiec zakrzepom krwi przez długi okres czasu po tej operacji.

Ta operacja jest ogólnie skuteczna, z małą szansą na poważne komplikacje, chociaż ryzyko poważnych i zagrażających życiu problemów jest na ogół wyższe niż w przypadku operacji naprawy zastawki mitralnej.

Valvuloplastyka balonowa, znana również jako przecięcie przezskórnej zastawki mitralnej, jest nie-chirurgiczną opcją leczenia zwężenia zastawki mitralnej. Zazwyczaj wykonywane jest przez kardiologa (specjalistę ds. Serca), stosując tylko znieczulenie miejscowe (gdzie pozostajesz przytomny, ale skóra jest drętwiona).

Cewnik jest wkładany przez skórę przez dużą żyłę w pachwinie lub szyję i przenoszony przez twoje serce. Końcówka cewnika, do którego dołączony jest balon, znajduje się bezpośrednio wewnątrz zwężonego zaworu. Balon jest napełniany i opróżniany kilka razy, aby rozszerzyć otwór zaworu, zanim balon zostanie opróżniony i usunięty.

Ta procedura jest najczęściej stosowana u młodych pacjentów, u których nie ma zbyt dużej ilości wapnia osadzanego na zaworze, kobiet w ciąży i pacjentów, którzy są bardziej narażeni na powikłania związane z zastawką zastawki mitralnej (patrz wyżej).

Wykorzystanie tej metody jest zazwyczaj mniej przewidywalne i mniej wiarygodne niż bezpośredni dostęp do zaworu, chociaż odzyskiwanie jest zazwyczaj szybsze.

Jeśli lekarz sugeruje, że możesz potrzebować operacji, ten przewodnik jest dla Ciebie

30/09 /

30/09 /

Niewydolność serca jest poważnym stanem spowodowanym przez niewydolność serca przez pomyłkę wystarczającej ilości krwi dookoła ciała pod odpowiednim ciśnieniem