Polymyalgia rheumatica – diagnoza

Rozpoznanie polimgramii reumatycznej (PMR) często może być dość długim procesem obejmującym kilka różnych testów.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ choroba wykazuje wiele objawów ze bardziej powszechnymi stanami zdrowia, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, które należy wykluczyć w pierwszej kolejności.

Nie ma konkretnego testu na leczenie reumatoidalne, ale jest prawdopodobne, że zostanie przeprowadzona seria testów krwi.

Testy

Dwa testy krwi – szybkość sedymentacji krwinek czerwonych (ESR) i białko C-reaktywne (CRP) – mogą być użyte do sprawdzania poziomu zapaleń w organizmie.

Jeśli wyniki badań ESR i CRP są normalne, mało prawdopodobne jest zdiagnozowanie polimgryby rheumatica, ponieważ lekarz nie chce przepisywać długoterminowego przebiegu steroidów, jeśli diagnoza jest niepewna. Czasami ESR może być normalne, a CRP może być podniesiony, co prawdopodobnie wskazywało pozytywną diagnozę. Z tego powodu oba testy są zwykle przeprowadzane w tym samym czasie.

Lista kontrolna objawów

Ponieważ stan zapalny jest charakterystyczny dla wielu stanów, wysokie poziomy nie oznaczają automatycznie, że masz poliamgię rheumatyki. Dalsze badania mogą być potrzebne w celu wykluczenia innych stanów, które powodują stan zapalny. Na przykład można przeprowadzić badanie dotyczące czynnika reumatoidalnego i przeciwciał anty-CCP w celu wykluczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Testy krwi mogą pomóc w określeniu

Możesz również przeprowadzić test moczu, aby sprawdzić, jak dobrze funkcjonuje wątroba.

Badania rentgenowskie i ultrasonograficzne mogą być również wykorzystywane do badania stanu kości i stawów.

Po wykluczeniu innych możliwych przyczyn wystąpienia objawów możesz użyć listy kontrolnej w celu sprawdzenia, czy objawy są zgodne z tymi, które najczęściej są związane z polimgramią rheumatica.

Rzadką diagnozę reumatyzmu wielokomięśniowego można zazwyczaj wykonać, jeśli spełniasz wszystkie poniższe kryteria

Przeczytaj więcej o leczeniu polimgryny reumatycznej.

Dowiedz się, jak i dlaczego wykonywane są badania krwi