Podlewanie oczu

Oczy nawadniania pojawiają się, gdy powstaje zbyt wiele łez lub jeśli nie mogą prawidłowo odprowadzać wody.

Problem może dotyczyć każdego, ale jest to najczęściej występujące u małych dzieci i osób powyżej 60 roku życia. Może powodować rozmyte widzenie, poważne powieki i lepkie oczy.

Jeśli masz trwałe oczy podlewania lub jakiegokolwiek guza lub obrzęk wokół oczu, skontaktuj się z lekarzem lub optykiem.

Dłonie w powiekach (gruczoły mejmatyczne) normalnie wydzielają olejową substancję, która spowalnia odparowanie łez między mrugnięciami.

Kiedy gruczoły te nie działają poprawnie, znane jako dysfunkcja gruczołu krokowego (MGD), może to powodować suche plamy na oczach. Stają się bolesne, a dodatkowe łzy są produkowane jako odruch. Jest to najprawdopodobniej przyczyna podlewania oczu.

Inne problemy, które mogą powodować dodatkowe łzy, które mają być produkowane obejmują

Co powoduje podlewanie oczu?

Lekarz może skierować Cię do optyka (specjalisty okulistyki) w celu zbadania, jeśli nie można znaleźć oczywistego powodu dla podlewania.

Jeśli to konieczne, możesz zostać skierowany do okulistyki (okulistyki) w celu dalszego zbadania.

Okulista będzie szukał blokad w kanałach łzowych, używając lokalnych znieczulających krople do oczu, aby zmniejszyć dyskomfort. Wiąże się to z umieszczeniem niewielkiej sondy w wąskich kanałach odwadniających od środka powieki, aby ustalić, czy są one zablokowane. Płyn może być również wtryskiwany do przewodu łzowego, aby sprawdzić, czy jest normalnie wydzielany.

Inny test polega na umieszczeniu kropli specjalnego barwnika w każdym oku. Jeśli po pięciu minutach miga normalna ilość pozostała w oczach, można zablokować kanały rozdarcia.

Czasami można przeprowadzić skanowanie kanałów odpryskowych. Mogą one obejmować wstrzykiwanie lub wprowadzanie specjalnych barwników do kanałów łzowych, a następnie wykonywanie zdjęć rentgenowskich lub innych skanów w celu określenia położenia zablokowania.

Jeśli produkujesz dodatkowe łzy w wyniku zespołu suchego oka, możesz zaproponować smarowanie krople do oczu i zaleca się unikanie działań, które pogarszają Twoje objawy.

Jak badano i leczyły podlewanie oczu?

Lekarstwa mogą być potrzebne, jeśli przyczyną jest uczulenie lub zakażenie, a zabieg chirurgiczny może być potrzebny, jeśli kanał zerwania zostanie zablokowany.

Jeśli podlewanie oczu nie zakłóca Twojego życia, możesz zdecydować się nie poddawać leczeniu.

Przeczytaj więcej o leczeniu nawadniania oczu.

Dowiedz się o badaniach wzroku, ochronie oczu przed zranieniem, bezpieczeństwem soczewki kontaktowej i laserową operacją oczu

Urazy lub uszkodzenia oka mogą być bardzo bolesne i mogą mieć trwały wpływ na Twój wzrok