Pobranie szpiku kostnego – jak to jest wykonywane

Jeśli jesteś w rejestrze szpiku kostnego i zidentyfikowany jako możliwy mecz dla kogoś, możesz zostać poproszony o dostarczenie próbki krwi. Pozwoli to na przeprowadzenie dalszych kontroli tkanek.

Jeśli Twój typ tkanki pasuje do pacjenta wymagającego szpiku kostnego, możesz wybrać darowiznę. Będziesz miał pełną kontrolę lekarską i otrzymasz poradę na temat tej procedury.

Istnieją dwa sposoby przekazywania szpiku kostnego. Pierwsza i najbardziej powszechnie stosowana metoda jest określana jako dawstwo dróg komórek macierzystych krwi obwodowej (PBSC). Druga metoda polega na oddaniu samego szpiku kostnego.

Pobranie komórek macierzystych krwi obwodowej (PBSC)

Pobranie komórek macierzystych krwi obwodowej (PBSC) to procedura umożliwiająca oddawanie komórek macierzystych z krwi krążącej bez konieczności bezpośredniego oddawania szpiku kostnego.

Każdego dnia na cztery dni przed oddaniem PBSC otrzymasz zastrzyk leku nazywany czynnikiem stymulującym kolonie granulocytów (G-CSF). To zwiększy liczbę komórek macierzystych we krwi. Komórki macierzyste wytwarzają różne komórki krwi, w tym czerwone krwinki, które przenoszą tlen do organizmu.

Donacja szpiku kostnego

Częste działania niepożądane G-CSF obejmują

Rzadziej występują skutki uboczne

Te działania niepożądane są zwykle łagodne i powinny przechodzić po zakończeniu leczenia lekiem G-CSF.

Piątego dnia będziesz połączony z specjalną maszyną, która rozdziela komórki macierzyste z krwi. Są one zbierane w opakowaniu do użycia.

Zaletą posiadania PBSC jest to, że nie musisz mieć znieczulenia ogólnego i nie będziesz musiał pozostawać w szpitalu przez całą noc. W ten sposób trwa około czterech lub pięciu godzin. Czasami darowizna jest również potrzebna w szóstym dniu, aby uzupełnić całkowitą liczbę komórek macierzystych.

W przypadku dawstwa szpiku kostnego strzykawka służy do usuwania szpiku kostnego z kości biodrowych. Chociaż nie jest to operacja chirurgiczna, zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, aby zapobiec odczuwaniu bólu podczas zabiegu.

Po oddaniu szpiku kostnego może wystąpić dyskomfort w miejscu wstrzykiwania igły do ​​biodra, ale powinno to stopniowo osiąść. Zwykle będziesz musiał pozostawać w szpitalu przez maksymalnie 48 godzin, aby upewnić się, że całkowicie odzyskasz całkowite znieczulenie.

Ryzyko

Po zabiegu dawstwa zwykle trwa około pięciu dni, aby w pełni odzyskać efekty znieczulenia. Zaleca się pozostać w domu i odpocząć w tym okresie.

PBSC i tradycyjne przekazywanie szpiku kostnego są zarówno niezwykle bezpiecznymi procedurami, które mają niewielki poziom powiązanego ryzyka.

Około 100 na jeden przypadek będzie miało powikłanie podczas lub po podaniu PBSC i do szpiku kostnego. Na przykład zakażenie blisko miejsca włożenia igły w celu zebrania komórek macierzystych. W rzadkich przypadkach osoba może doświadczyć poważnej reakcji alergicznej na znieczulenie ogólne stosowane podczas oddawania szpiku kostnego.

Dowiedz się, co się dzieje, gdy jesteś przyjęty do szpitala, w tym jakie formularze wypełnij lub testów poddawanych