Pierwsza pomoc – po incydencie

Jeśli ktoś jest ranny w incydencie, najpierw sprawdź, czy ty i ofiara nie znajdują się w niebezpieczeństwie. Jeśli tak, upewnij się, że sytuacja jest bezpieczna.

Jeśli to jest bezpieczne, oszacuj ofiarę i, jeśli to konieczne, wybierz karetkę pogotowia 999 lub 112. Następnie możesz wykonać podstawową pomoc.

Trzy priorytety dotyczące wypadku są powszechnie określane jako ABC, co oznacza

Ocena ofiary

Jeśli ofiara pojawi się bez odpowiedzi, zapytaj ich głośno, czy są w porządku i czy mogą otworzyć oczy. Jeśli odpowiedzą, możesz zostawić je w miejscu, w którym się znajdują, dopóki nie nadejdzie pomoc. Czekaj, sprawdzaj oddech, tętno i poziom odpowiedzi

Jeśli nie ma odpowiedzi, zostaw ofiarę w pozycji, w której są i otworzyć drogę oddechową. Jeśli nie jest to możliwe w miejscu, w którym się znajdują, delikatnie umieść je na plecach i otwórz drogę oddechową.

Airway

Aby otworzyć dróg oddechowych, połóż jedną rękę na czole ofiary i delikatnie odchylić głowę do tyłu, podnosząc końcówkę podbródka za pomocą dwóch palców. To porusza język z dala od grzbietu gardła. Nie naciskaj na podłogę jamy ustnej, ponieważ popycha język do góry i utrudnia dróg oddechowych.

Jeśli uważasz, że dana osoba może mieć rany kręgosłupa, umieść ręce po obu stronach głowy i użyj palców, aby delikatnie podnieść kąt na szczękę w przód iw górę, nie poruszając głową, aby otworzyć dróg oddechowych. Uważaj, aby nie ruszyć szyi. Jednak otwarcie dróg oddechowych ma pierwszeństwo przed urazem szyi. Jest to znana jako technika przesuwu szczęki.

Aby sprawdzić, czy dana osoba nadal oddycha

Jeśli oddychają normalnie, umieść je w pozycji do odtworzenia, aby ich drogi oddechowe były wolne od przeszkód i nadal monitorowały prawidłowe oddychanie. Gwałtowne lub nieregularne oddychanie nie jest normalnym oddechem.

Jeśli ofiara nie oddycha, zadzwoń do pogotowia ratunkowego 999 lub 112, a następnie rozpocznij CPR.

Jeśli ofiara nie oddycha normalnie, należy natychmiast rozpocząć naciskanie klatki piersiowej.

Oddychanie agonalne jest powszechne w ciągu pierwszych kilku minut po nagłym zatrzymaniu krążenia (kiedy serce przestaje bić). Oddechem agonalnym są nagłe, nieregularne oddechy. Nie powinno się tego mylić z normalnym oddychaniem, a natychmiastowe podanie CPR.

Oddechowy

Strony te zawierają informacje i wskazówki dotyczące wspólnej sytuacji pierwszej pomocy. Nie są jednak zastępcami do podjęcia szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Krążenie

Kursy pierwszej pomocy

Podstawowe kursy pierwszej pomocy są prowadzone regularnie w większości obszarów w Wielkiej Brytanii. Straż Pożarna, Brytyjski Czerwony Krzyż, Serwis pogotowia i St Andrews First Aid oferują wybór kursów pierwszej pomocy.

Przeczytaj informacje na temat różnych usług pogotowia w Anglii i dowiedz się, jak zadzwonić pod numer 999

Trasa festiwalu Georginy niemal skończyła się tragedią, gdy napotkała przed nią puszka gazów kempingowych