Osteopatia – dowód

Aby ocenić, czy leczenie zdrowotne jest bezpieczne i skuteczne, potrzebujemy dowodów, zbieranych przez prowadzenie uczciwej próby naukowej.

Większość badań nad technikami stosowanymi w osteopatii koncentruje się na ogólnych technikach “manualnej terapii”, takich jak manipulacja kręgosłupa. Techniki terapii manualnej są stosowane przez fizjoterapeutów i kręgarzy kręgowych, a także do osteopatii.

Istnieją dowody na to, że terapia ręczna wykonywana przez osteopatię jest skutecznym sposobem leczenia uporczywego bólu pleców. Dlatego wytyczne Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (NICE) w tym stanie wskazują, że można to uznać za opcję leczenia.

Jakie istnieją dowody?

NICE zaleca ręczną terapię jako możliwą opcję leczenia zapalenia kości i stawów, ale osteopatia nie jest szczegółowo wymieniona.

Istnieją jedynie niewielkie lub brak dowodów naukowych, które wspierają osteopatię jako skuteczne leczenie

Efekt placebo

Kiedy stosujemy leczenie i czujemy się lepiej, może to zdarzyć się z powodu zjawiska zwanego efektem placebo, a nie z powodu samej terapii.

Oznacza to, że chociaż wiele osób leczonych osteopatią zgłasza dobre wyniki, nie zawsze jest jasne, jak skuteczne jest leczenie w pewnych warunkach.