Ogromne komórki tętnicze (tętnicę skroniową)

Ogromne zapalenie tętnicowe (GCA) jest stanem, w którym zapalają się średnio i duże tętnice, zwykle w głowie i szyi.

Czasami nazywa się czasowe zapalenie tętnic, ponieważ zwykle tętnic wokół świątyni są dotknięte.

Stan jest jednym z najbardziej typowych stanów zapalnych tętnic i żył (zapalenie naczyń).

Objawy olbrzymiego zapalenia tętnic obejmują

Mogą one często rozwijać się nagle, ale mogą występować niejasne objawy, takie jak utrata masy ciała i przedłużające zmęczenie.

Przeczytaj więcej na temat objawów olbrzymiego zapalenia tętnic.

Kiedy pójść do lekarza

Olbrzymowe zapalenie tętnic wymaga pilnej uwagi lekarskiej i leczenia sterydami. Bez szybkiego leczenia może prowadzić do trwałego upośledzenia wzroku.

Skontaktować się z lekarzem najszybciej jak to możliwe, jeśli nagle wystąpi silny ból głowy, bóle szczęki podczas jedzenia, rozmazane lub podwójne widzenie lub ból głowy. Jeśli nie jest to możliwe, skontaktuj się z obsługą poza godzinami pracy lub zadzwoń pod numer 111.

Leczenie olbrzymiego zapalenia tętnic zazwyczaj zaczyna się jak najszybciej. Może to oznaczać, że leczenie rozpoczyna się przed potwierdzeniem diagnozy.

Badanie objawów i badań krwi można przeprowadzić, jeśli uważa się, że masz olbrzymie komórki tętnicze.

Najbardziej skutecznym sposobem diagnozowania tego stanu jest usunięcie tkanki z tętnicy skroniowej, aby można było ją zbadać. Procedura ta jest znana jako biopsja tętnicy skroniowej.

Głównym leczeniem olbrzymiego zapalenia tętnic jest leki steroidowe (kortykosteroidy). Większość ludzi potrzebuje sterydów w długim okresie, aby zapobiec powracaniu ich objawów. Zwykle wymagane jest dwuletnie przebieg kortykosteroidów.

Diagnoza i leczenie

Można także stosować inne typy leków, takie jak niskie dawki aspiryny i leki, które hamują układ odpornościowy (środki immunosupresyjne), aby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby i powikłań.

Dowiedz się więcej o diagnozowaniu olbrzymiego zapalenia tętnic i leczeniu olbrzymiego zapalenia tętnic.

Uszkodzenie naczyń krwionośnych w olbrzymim komórkowym zapaleniu tętnic może zwiększyć ryzyko powstawania poważnych problemów. Obejmują one trwałą utratę wzroku, tętniak aorty brzusznej i choroby sercowo-naczyniowe.

Przeczytaj więcej o możliwych powikłaniach olbrzymiego zapalenia tętnic.

Powikłania

W wielu częściach świata szacuje się, że około 1 na każde 4500 osób rozwija gigantyczne zapalenie tętnic rocznie.

Ma ona tendencję do oddziaływania tylko na osoby dorosłe w wieku powyżej 50 lat, a ci, którzy chorują na stan, mają zwykle ponad 60 lat.

Ogromne komórki tętnic są trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest też siedem razy częściej u białych ludzi niż u czarnych.

Kto jest dotknięty olbrzymim komórkowym zapaleniem tętnic?

Około połowa osób z olbrzymim komórkowym zapaleniem tętniczym także rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów (ang. Polymyalgia reumatic, ang. Polymyalgia reumatic) (PMR), związany z tym, ale mniej poważny stan.

Polymyalgia reumatica powoduje zapalenie mięśni, a czasami stawów, powodując objawy, które mogą obejmować bóle ramion, szyi i bioder oraz sztywność dotkniętych mięśni (co jest często najbardziej oczywiste po przebudzeniu).

Objawy polimgryny reumatycznej mogą rozwinąć się przed, po lub równocześnie z objawami olbrzymiego zapalenia tętnic.

Polymyalgia rheumatica

Kortykosteroidy są lekami przeciwzapalnymi przeznaczonymi do leczenia szerokiego zakresu stanów zdrowia

Prawie 2 miliony osób. Mają niski poziom widzenia. Ale z odpowiednią pomocą, twój wzrok może być zmaksymalizowany