Ograniczony wzrost (karłowatość) – leczenie

Niektórzy ludzie o ograniczonym wzroście mogą mieć możliwość leczenia, aby pomóc im wzrastać, niż w przeciwnym razie, chociaż nie każdy będzie potrzebował leczenia.

Pomoc i leczenie jest również dostępne, aby pomóc w powiązanych problemach, takich jak związane z nimi warunki zdrowotne i trudności z codzienną aktywnością.

Narodowy Instytut na rzecz Doskonalenia Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (NICE) zaleca leczenie ludzkiego hormonu wzrostu (somatropina) jako opcję dla dzieci, u których słaby wzrost jest związany z

Leki hormonalne

NICE zaleca również leczenie dzieci, które urodziły się w niewielkim wieku i nie nadążają za wzrostem w wieku do czterech lat.

Leczenie somatropiną powinno być rozpoczęte i monitorowane przez specjalistę ds. Zdrowia dzieci (pediatrycznego endokrynologa) z wiedzą w zakresie zarządzania zaburzeniami hormonu wzrostu u dzieci. Jest podawany w postaci pojedynczej codziennej iniekcji, którą zwykle może wykonać rodzic lub opiekun.

Chirurgia przedłużająca długość nogi

Reakcje skórne są najczęściej zgłaszanym efektem ubocznym somatropiny. W bardzo rzadkich przypadkach leczenie wiąże się z utrzymującymi się silnymi bólami głowy, wymiotami i problemami wzroku.

Dzieci z niedoborem hormonu wzrostu odpowiadają bardzo dobrze na leczenie hormonem wzrostu i mogą osiągać stosunkowo normalną wysokość dla dorosłych. Skuteczność u dzieci z innymi warunkami może się różnić.

Leczenie hormonem wzrostu może zatrzymać się, gdy dziecko przestanie rosnąć, ale w niektórych przypadkach może być podawane w dorosłym wieku, ponieważ może czasami pomóc zapobiegać problemom takim jak słabe kości (osteoporoza).

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj wytyczne NICE dotyczące ludzkiego hormonu wzrostu (somatropina) w leczeniu niewydolności wzrostu u dzieci i ludzkiego hormonu wzrostu (somatropina) u dorosłych z niedoborem hormonu wzrostu.

Jeśli dana osoba ma szczególnie krótkie nogi, może to być możliwość wyboru procesu wydłużania dłoni, zwanego dystrakcją. Wiąże się to z dzieleniem kości nóg i przymocowaniem jej do specjalnej ramy. Jest to stopniowo dostosowywane codziennie, aby zachęcić kości do wzrostu w czasie.

Może to powodować znaczny wzrost wysokości, ale jest długotrwały i może powodować powikłania, więc nie zawsze jest zalecane.

NICE mówi, że istnieje niepewność co do bezpieczeństwa i skuteczności tej procedury, dlatego zaleca się upewnienie się, że rozumiesz dokładnie to, co dotyczy, oraz porozmawiać ze swoim lekarzem lub chirurgiem o zagrożeniach, jeśli jest to zalecane w leczeniu.

Wsparcie i leczenie związanych z nimi problemów

Niektórzy ludzie cierpią po zabiegu wydłużania kończyny. Inne możliwe powikłania obejmują

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj wytyczne NICE dotyczące rozproszenia śródmózgowego w celu wydłużenia kończyny dolnej.

Ponieważ ograniczony wzrost może wiązać się z kilkoma związanymi z nimi warunkami i problemami (więcej informacji o objawach ograniczonego wzrostu), dzieci i dorośli będą narażeni na ryzyko przez zespół różnych pracowników służby zdrowia.

Mogą to obejmować

Możesz regularnie przeprowadzać kontrolę z członkami zespołu opiekuńczego, aby można było monitorować stan zdrowia i rozwiązywać problemy, które mogą być leczone.