Nowotwór kanału żółciowego (rak płaskonabłonkowy) – Przyczyny

Dokładna przyczyna raka kanału żółciowego jest nieznana, chociaż niektóre rzeczy mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia stanu.

Rak zaczyna się od zmiany (mutacji) w strukturze DNA w komórkach, co może wpływać na ich wzrost. Oznacza to, że komórki rosną i rozmnażają się niekontrolująco, tworząc guzek tkanki zwany guzem.

Jeśli nie zostaniesz leczony, rak może rosnąć i rozprzestrzeniać się na inne części ciała, bezpośrednio lub poprzez krwią i układ limfatyczny.

Zwiększone ryzyko

Zidentyfikowano wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka dróg żółciowych. Część z nich omówiono poniżej.

Twoje szanse na rozwój raka przewodu żółciowego wzrastają w miarę starzenia się. Większość osób z tym stanem ma ponad 65 lat.

Pierwotne stwardniałe zapalenie dróg żółciowych (PSC) jest rzadkim typem choroby wątroby, która powoduje długotrwałe (przewlekłe) zapalenie wątroby.

Zwykle występuje u osób w wieku 30-50 lat. Do 10% osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (stan zapalny jelita grubego i odbytnicy) również posiada PSC.

Około 10-20% osób z PSC będzie rozwijać raka dróg żółciowych. Uważa się, że ryzyko rozwoju raka okrężnicy jest wyższe, jeśli pacjent ma PSC i palisz.

Niektórzy ludzie mogą mieć w worku żółciowym wypełnione płynem torby (torbiel). Te torbiele są zazwyczaj wrodzone, co oznacza, że ​​są one od urodzenia.

Najczęstszymi typami są torbiele choledochaliczne i choroba Caroli, ale oba warunki są bardzo rzadkie.

U około 20% osób z usuniętymi torbielami choledochalistycznymi wystąpi rak przewodu żółciowego.

Kamienie żółciowe są podobne do kamieni żółciowych, z wyjątkiem tych, które tworzą wewnątrz wątroby, a nie wewnątrz worka żółciowego.

Kamienie żółciowe są rzadkie w Europie Zachodniej, ale są stosunkowo częste w częściach Azji, takich jak Japonia i Tajwan. Szacuje się, że około 10% osób z kamieniami żółciowymi rozwinie raka kanału żółciowego.

Węzły wątrobowe są rodzajem pasożyta owadowego, o którym wiadomo, że zwiększa ryzyko rozwoju raka kanału żółciowego. Możesz zarażać się wątrobami wątroby, jedząc niegotowane ryby, które zostały zanieczyszczone jajami.

Zakażenia fluke wątroby są zwykle problemem w Azji (zwłaszcza w Tajlandii) iw Afryce, gdzie flukle wątroby są bardziej rozpowszechnione.

Okazuje się, że ekspozycja na niektóre toksyny chemiczne zwiększa ryzyko rozwoju raka kanału żółciowego.

Na przykład, jeśli jesteś narażony na działanie chemikaliów zwanych thorotrast, szanse rozwoju raka okrężnicy wzrastają. Thorotrast był szeroko stosowany w radiografii do czasu zabronienia jej w latach sześćdziesiątych, po pełnym zrozumieniu jego niebezpiecznych właściwości.

Inne toksyny, które mogą zwiększyć Twoje szanse na rozwój raka przewodu żółciowego obejmują

Następujące czynniki są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka kanału żółciowego, ale nadal potrzebne są badania

Nie musisz być alkoholikiem, aby ryzykować uszczerbek na zdrowiu. Regularne picie zaledwie powyżej zalecanych poziomów może być szkodliwe