Niezamierzona utrata wagi

Nagła, widoczna utrata masy ciała może się zdarzyć po stresującym wydarzeniu, chociaż może to być oznaką poważnej choroby.

Zwykle tracisz zauważalną wagę po stresie zmieniających się miejsc pracy, rozwodu, zwolnieniach lub żałobie.

Waga często powraca do normy, gdy zaczyna się czuć szczęśliwiej, po tym, jak masz czas, aby zasmucić lub przyzwyczaić się do zmiany. Porady i wsparcie mogą być potrzebne, aby pomóc Ci dotrzeć na ten etap.

Znacząca utrata masy ciała może być również skutkiem zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia. Jeśli uważasz, że masz zaburzenia jedzenia, porozmawiaj z kimś, kogo ufasz, i porozmawiaj z lekarzem. Istnieje również kilka organizacji, z którymi możesz porozmawiać, aby uzyskać informacje i porady, takie jak: organizacja charytatywna Beat Beat.

Jeśli utrata masy ciała nie wynika z powyższych przyczyn, a nie straciłeś wagi podczas diety lub ćwiczeń, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ możesz mieć chorobę wymagającą leczenia.

Poniższe informacje mogą pomóc lepiej zrozumieć przyczynę utraty wagi, ale nie używać jej do diagnozowania siebie. Zawsze należy zwrócić się do lekarza rodzinnego o odpowiednią diagnozę.

Jaka jest utrata wagi?

Twoja masa ciała może się wahać, ale trwająca, niezamierzona utrata większej niż 5% masy ciała w ciągu 6-12 miesięcy jest zazwyczaj powodem do obaw. Utrata tej dużej wagi może być oznaką niedożywienia, gdy dana osoba nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli wystąpią inne objawy, takie jak

Nieumyślna utrata masy ciała nie zawsze ma do zidentyfikowania przyczynę, ale poza przyczynami wymienionymi powyżej, często wynika to z

Mniej rzadziej, może nastąpić nieoczekiwana utrata wagi

Kliknij powyższe linki, aby uzyskać więcej informacji na temat tych przyczyn, w tym porad, jak je zarządzać.

Inne powszechne przyczyny nieoczekiwanej utraty wagi

Praca, relacje, problemy z pieniędzmi – wiele wymagań życia może powodować stres. Dowiedz się, jak kontrolować

Mniejsze przyczyny nieoczekiwanej utraty wagi

Fakty o zaburzeniach odżywiania, w tym o tym, kim są, których dotyczy ich krew i co robić