Niebieska skóra i wargi (sinica)

Jeśli skóra lub usta osoby zmienią kolor na niebieski, zwykle powoduje to niski poziom tlenu we krwi lub niski poziom krążenia. Może to być oznaką poważnego problemu, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarskiej.

Medyczną nazwą tego niebieskiego zabarwienia jest sinica.

Zadzwoń pod numer 999 lub udaj się natychmiast do najbliższego oddziału ratunkowego szpitala (A & E), jeśli zauważysz, że dziecko lub dziecko nagle się niebieskie, szczególnie jeśli mają inne objawy, takie jak trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej. Może to stanowić zagrożenie dla życia.

Skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń 111, jeśli wystąpi sinica, która pojawia się bardzo powoli, lub dotyka palców, rąk, stóp i palców. Jest to zazwyczaj wynikiem mniejszego poważnego problemu z krążeniem krwi, ale powinien być on sprawdzony przez lekarza.

Niektóre z głównych przyczyn sinicy są opisane poniżej, ale nie należy ich używać do diagnozowania siebie – zawsze pozostaw to do lekarza.

Jeśli palce, palce lub kończyny zmieniły się na niebiesko i czuć się zimno, jest znany jako “sinica peryferyjna”. Przyczyną jest zazwyczaj słaba krążenie wynikające z

Co robić

Kiedy cała skóra i usta mają niebieskie zabarwienie, jest znana jako “centralna sinica” i jest zwykle oznaką niskiego poziomu tlenu we krwi. Poniżej wymieniono najczęstsze przyczyny sinicy centralnej.

Problem z płucami

Problem z drogami oddechowymi

Problem z sercem

Inne przyczyny

Dlaczego warto odwiedzić lekarza, jeśli czujesz się oddechem

Co zrobić podczas ataku astmy, w tym wykrycie znaków ostrzegawczych i osobistego planu działania