Liszaj płaski – Powikłania

Powikłania liszaju płaskiego mogą obejmować odbarwioną skórę, aw niektórych przypadkach erozyjny liszaj płaski może rozwinąć się w niektóre rodzaje nowotworów.

Po wyschnięciu porzeczki plamki, dotknięty obszar skóry może mieć inny kolor niż ten, który był pierwotnie. Może być brązowy lub szary znak, który czasem może trwać kilka miesięcy. Jest to znane jako hiperpigmentacja po zapaleniu i ma tendencję do zauważania u osób z ciemniejszą skórą.

Erozja liszaj płaski jest długotrwałą (przewlekłą) formą porostu, która powoduje bolesne wrzody, a także pieczenie i dyskomfort w okolicy narządów płciowych zarówno męskich jak i żeńskich.

Pigmentacja skóry

Od czasu do czasu, w około 2% przypadków długotrwałe przypadki erozji liszaju płaskiego mogą rozwinąć się w niektóre rodzaje raka, takie jak

Regularne sprawdzanie siebie i świadomość wszelkich zmian, które wystąpiły, pomoże zidentyfikować problemy we wczesnym stadium. Zwróć szczególną uwagę na wrzody w jamie ustnej lub narządach płciowych, które nie ustępują i utrzymują się przez długi czas. Zwróć się natychmiast do lekarza, jeśli zauważysz jakieś zmiany, o które się martwisz.

Erosive liszaj planus

Powinieneś regularnie odwiedzać dentystę, aby upewnić się, że zęby i dziąsła są zdrowe, a wszelkie wrzody lub plamy, które tworzą się w ustach, są sprawdzane i leczone szybko. Sprawdzanie stomatologiczne dla dorosłych zaleca się w dowolnym miejscu od co 3 do 24 miesięcy.

Dowiedz się więcej o leczeniu porostów, łącznie z poradami samopomocy dla wszystkich rodzajów choroby.

Jak dbać o zęby, w tym kontrole, szczotkowanie, szelki i wybielanie