Leki przeciwdepresyjne – alternatywy

Kilka sposobów leczenia można stosować jako alternatywę dla leków przeciwdepresyjnych w leczeniu depresji i innych stanów zdrowia psychicznego.

Terapia behawioralna poznawcza (CBT) jest rodzajem terapii mówiącej, która coraz częściej jest stosowana w leczeniu depresji. Większość specjalistów zaleca, aby osoby z umiarkowaną lub ciężką depresją leczone były łącznie z CBT i lekami przeciwdepresyjnymi.

Jeśli jednak nie możesz lub nie chce stosować leków przeciwdepresyjnych, masz możliwość otrzymania CBT na własną rękę.

Mówienie terapii

CBT pomaga zrozumieć swoje myśli i zachowania, i jak mają one wpływ na Ciebie. To pomaga zrozumieć, że zdarzenia w waszej przeszłości mogą Cię ukształtować, ale koncentruje się głównie na tym, jak możesz zmienić sposób myśleć, czuć i zachowywać się w teraźniejszości. Uczy również, jak pokonywać negatywne myśli.

CBT jest zazwyczaj dostępny na, chociaż listy oczekujących są zazwyczaj długie. Zwykle masz krótki cykl sesji, zazwyczaj 6-8 sesji, przez ponad 10-12 tygodni, w oparciu o jeden-do-jednego, z terapeutą przeszkolonym w CBT. W niektórych przypadkach można zaoferować grupę CBT.

Ćwiczenie

Skomputeryzowane CBT to forma CBT, która działa na ekranie komputera, a nie twarzą w twarz z terapeutą.

Te terapie mogą być przepisane przez lekarza lub specjalistę ds. Zdrowia psychicznego i są przeprowadzane z ich poradami i wsparciem.

Poproś lekarza o dodatkowe informacje lub przeczytaj więcej o terapiach samopomocy.

Terapia interpersonalna (IPT) koncentruje się na Twoich relacjach z innymi osobami i na problemach związanych z Twoimi związkami, na przykład trudnościami w komunikacji lub radzenia sobie ze zmarłym żalem.

Przebieg IPT jest zwykle ustrukturyzowany w taki sam sposób jak przebieg CBT.

Istnieją pewne dowody na to, że IPT może być równie efektywny jak leki przeciwdepresyjne lub CBT, ale potrzebne są dalsze badania.

Poradnictwo jest formą terapii, która pomaga rozważać problemy występujące w Twoim życiu, aby znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z nimi. Radcy wspierają Cię w znalezieniu rozwiązań problemów, ale nie mów, co robić.

Grupy samopomocy

Poradnictwo na ogół składa się z 6-12 sesji trwających godzinę. Mówisz z ufnością do doradcy, który Cię popiera i oferuje praktyczne porady.

Lit

Leczenie porażeniem prądem

Doradztwo jest idealne dla osób zdrowych, ale potrzebujących pomocy w radzeniu sobie z obecnym kryzysem, takim jak złość, problemy z relacjami, marnotrawstwo, nadmiarowość, niepłodność lub poważne choroby.

Badania sugerują, że regularne ćwiczenia mogą być skuteczniejszym sposobem leczenia łagodnej depresji niż leki przeciwdepresyjne.

Ćwiczenia pomagają zwiększyć poziomy chemikaliów zwanych serotoniną i dopaminą w mózgu, co może podnieść nastrój.

Regularne ćwiczenia mogą zwiększyć poczucie własnej wartości i pewność siebie, co może pomóc złagodzić objawy depresji.

Lekarz może skierować Cię do wykwalifikowanego trenera fitness w celu skorzystania z programu ćwiczeń lub przeczytać o rozpoczęciu ćwiczeń.

Przeczytaj więcej na temat ćwiczeń na depresję.

Mówienie przez twoje uczucia może być pomocne. Możesz porozmawiać z przyjacielem lub krewnym, albo poprosić lekarza, aby zaproponował lokalną grupę samopomocy. W internecie są również czaty, które oferują wsparcie.

Przeczytaj więcej o grupach wsparcia depresji.

Jeśli próbowałeś kilku różnych leków przeciwdepresyjnych i nie zauważył poprawy, lekarz może zaoferować Ci rodzaj leku zwanego litem, oprócz bieżącego leczenia.

Są dwa typy węglanu litu i litu oraz cytrynianu litu. Oba są zazwyczaj skuteczne, ale jeśli przyjmujesz taki, który działa dla Ciebie, najlepiej nie zmieniać.

Jeśli poziom litu we krwi jest zbyt wysoki, może stać się toksyczny. Tak więc, co trzy miesiące, będziesz potrzebować testów krwi, aby sprawdzić poziom litu podczas przyjmowania leku.

Należy również unikać jedzenia niskiej zawartości soli, ponieważ może to spowodować, że lit staje się toksyczny. Poproś lekarza o poradę dotyczącą diety.

Skutki uboczne litu obejmują

Te działania niepożądane zazwyczaj przebiegają z czasem, gdy organizm przyzwyczaja się do leków.

Czasami leczenie elektrowstrząsowe (ECT) może być zalecane, jeśli wystąpiła silna depresja i inne leczenie nie działały, ponieważ może być bardzo skuteczne.

Podczas ECT, po raz pierwszy otrzymasz znieczulenie i leki, aby rozluźnić mięśnie. Potem otrzymasz prąd elektryczny do mózgu za pomocą elektrod umieszczonych na głowie.

Możesz otrzymać serię sesji ECT. Zazwyczaj podaje się je dwa razy w tygodniu przez trzy do sześciu tygodni.

Nie jest dokładnie jasne, jak działa ECT, ale ostatnie badania sugerują, że może pomóc zmniejszyć połączenia w obszarze mózgu związanym z depresją.

Dla większości ludzi, ECT jest dobry do złagodzenia ciężkiej depresji, ale korzystny efekt ma tendencję do zużywania po kilku miesiącach. Niektórzy ludzie mają nieprzyjemne skutki uboczne, w tym krótkotrwałe bóle głowy, problemy z pamięcią, nudności i bóle mięśni. Jednakże ryzyko to musi być zrównoważone z ryzykiem innych zabiegów i skutkami nieleczenia depresji.

Porady, kiedy czujesz się przygnębiony, niespokojny lub w dół

Liz Gardiner opowiada o jej depresji i jak leki, CBT i ćwiczenia pomogły

Dr Chris Williams wyjaśnia, co możesz zrobić, aby pomóc sobie poradzić z niskim nastrojem i depresją