Leki antykoagulacyjne – Uwagi

Jeśli są zalecane antykoagulanty, zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza lub innego pracownika służby zdrowia.

Oto niektóre z najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas przyjmowania leku.

Jeśli pacjent stosuje leki przeciwzakrzepowe, a pacjent musi wykonać zabieg chirurgiczny lub jakąkolwiek inwazyjną procedurę, upewnij się, że pracownicy służby zdrowia traktują cię dobrze na temat leków. Obejmuje to procedury stosowane do diagnozowania innych stanów, takich jak endoskopia lub cystoskopia.

Po operacji

Ponieważ leki przeciwzakrzepowe zmniejszają zdolność krzepnięcia krwi, istnieje ryzyko, że możesz doświadczyć ciężkiego krwawienia, jeśli w trakcie zabiegu wykonano jakiekolwiek cięcie (nacięcie). Dlatego zaleca się przerwanie przyjmowania leków przed zabiegiem.

W przypadku zabiegu stomatologicznego, takiego jak usunięcie zęba, powiedz dentystę, że przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe. Nie musisz przestać przyjmować leków, ale może być konieczne przeprowadzenie badania krwi przed zabiegiem, aby upewnić się, że Twoje skrzepy są we właściwych warunkach.

Ciąża

Przestań używać leków tylko na radę lekarza lub innego pracownika służby zdrowia.

Warfaryna zazwyczaj nie jest podawana kobietom w ciąży, ponieważ może wpływać na nienarodzone dziecko. Może to powodować wady wrodzone lub nadmierne krwawienie z łożyska lub płodu.

Czasami może być stosowany w drugim trymestrze, ale nigdy nie powinien być stosowany w pierwszym trymestrze i najlepiej powinien być unikany również w trzecim trymestrze ciąży.

Nowsze leki przeciwzakrzepowe apiksaban (Eliquis), dabigatran (Pradaxa) i rywaroksaban (Xarelto) także nie są zalecane w ciąży.

Jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek z tych leków, powinieneś się upewnić, że stosujesz antykoncepcję, gdy masz seks, aby uniknąć zajścia w ciążę.

Jeśli jesteś na antykoagulantach i dowiedz się, że masz ciężarną lub planujesz zacząć próbować dziecka, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub kliniką antykoagulacyjną o przerwaniu lub zmianie recepty. W razie konieczności należy podać antykoagulant zwany heparyną.

Zwykle można zażywać warfarynę podczas karmienia piersią, ale przedyskutuj to z lekarzem lub położną.

Karmienie piersią

Heparyna jest również bezpieczna podczas karmienia piersią.

Unikanie obrażeń

Inne leki i środki zaradcze

Apixaban, dabigatran i rywaroksaban nie są zalecane, jeśli karmią piersią, ponieważ nie jest jasne, czy są one bezpieczne dla niemowlęcia.

Jeśli jesteś na antykoagulantach i karmiących piersią lub zamierzasz karmić piersią, porozmawiaj ze swoim lekarzem, kliniką antykoagulacyjną lub położną, aby dowiedzieć się, czy musisz zmienić recepty.

Stosowanie leków antykoagulacyjnych może sprawić, że będziesz bardziej podatny na krwawienie, jeśli jesteś ranny. Staraj się unikać drobnych urazów, cięć i przekłuć

Lekarz lub klinika antykoagulacyjna może zalecić unikanie kontaktu ze sportem z powodu nadmiernego krwawienia.

Jeśli pacjent stosuje leki przeciwzakrzepowe, przed podjęciem jakichkolwiek innych leków, środków odurzających lub uzupełnień należy porozmawiać ze swoim lekarzem, kliniką antykoagulacyjną lub farmaceutą.

Obejmuje to leki na receptę, leki zakupione w kasie bez recepty (np. Aspiryna) i wszelkie środki ziołowe (takie jak ziele św.

Niektóre leki mogą zatrzymać działanie antykoagulantów lub mogą zwiększyć ich działanie, co może być niebezpieczne.

Niektóre leki, które mogą wpływać na antykoagulanty, obejmują pewne

Jedzenie i picie

Aby uzyskać pełną listę leków, których należy unikać, znajdź lek na stronie informacji o lekach przeciwkrzepliwych lub sprawdź dołączoną do niego ulotkę.

Ważne jest, aby mieć zdrową, zbilansowaną dietę, która zawiera wiele owoców i warzyw, jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, ale należy unikać częstych zmian ilości zielonych warzyw, które jesz i napijesz żurawiną, jeśli pacjent przyjmuje warfarynę.

Sok z żurawiny i niektóre zielone warzywa, takie jak brokuły, kapusta i szpinak, zawierają dużo witaminy K, co może zmniejszyć działanie leków.

Nadal można je stosować w diecie podczas przyjmowania warfaryny, ponieważ klinika dostosuje dawkę odpowiednio, ale ważne jest, aby być spójna w ilości, którą spożywasz. Przed podjęciem suplementacji zawierającej witaminę K należy zasięgnąć porady.

Wpływ warfaryny również wpływa na alkohol. Jeśli pacjent przyjmuje warfarynę, nie pije więcej niż jednego lub dwóch napojów alkoholowych dziennie i nigdy nie pije alkoholu.

Ograniczenia dotyczące żywności i napojów zwykle nie obowiązują, jeśli pacjent przyjmuje apiksaban, dabigatran i rywaroksaban, ale jeśli nie jesteś pewien, skonsultuj się z lekarzem, kliniką przeciwkrzepliwą lub farmaceucie.

16/06 /

16/06 /

Lokalna apteka to coś więcej niż sklep z artykułami leczniczymi – może uratować podróż GP