Krwawienie po menopauzie

Krwawienie po menopauzie to krwawienie z pochwy, które zachodzi co najmniej 12 miesięcy po przerwaniu okresów.

Chociaż jest to powszechny problem, nie jest to normalne krwawienie w tej chwili – nawet jeśli jest to plamienie – więc nie ignoruj ​​tego. Zrób wizytę, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Przyczyną jest zazwyczaj coś nieznacznego, takiego jak zapalenie wyściółki macicy, ale rak jest zawsze możliwością, którą należy wykluczyć.

Po menopauzie może występować kilka przyczyn krwawienia. Najczęstsze przyczyny są

Około 1 na 10 kobiet z krwawieniem po menopauzie będzie miało rak macicy, aw kilku przypadkach krwawienie może być oznaką innego rodzaju raka, takiego jak rak sromu, raka pochwowego lub szyjki macicy.

Lekarz powinien skierować Cię do szpitala w celu przeprowadzenia dalszych badań. Pomoże to zidentyfikować przyczynę problemu, wykluczyć raka i zaplanować niezbędne leczenie. Niektóre obszary posiadają specjalistyczne kliniki krwotoczne po menopauzie.

Prawdopodobne przyczyny

Mogą to być testy, które mogą być przeprowadzone

Procedury te zostały opisane poniżej. Niektórzy lekarze rodzinni mogą przeprowadzić badanie ultrasonograficzne i zwrócić się do lekarza o histeroskopię, jeśli jest to konieczne.

Specjalista w klinice, która może być pielęgniarzem, podejmie historię choroby i zapisze objawy. Później idź do sali do skanowania.

Badanie ultrasonograficzne pochwy przeprowadza się delikatnie wsunąć drobną sondę ultrasonograficzną do pochwy, co może być nieco niewygodne. Zwykle trwa około 10 minut.

Sonda emituje wysokiej częstotliwości fale dźwiękowe, aby utworzyć obraz wnętrza pochwy i łona, który jest następnie wyświetlany na monitorze.

Wyniki tego badania będą następnie omawiane z Państwem, a dowiesz się, czy potrzebujesz biopsji czy histeroskopii. Wynika to głównie z grubości podszewki macicy.

Rozpoznanie przyczyny

Specjalista przeprowadzi również badanie miednicy. Będą wkładać wziernik do pochwy, podobnie jak badanie przesiewowe szyjki macicy, dzięki czemu można dokładnie zbadać swoją sromu, pochwy i szyjki macicy. Większość kobiet uważa to za niewiele.

Można wymazować z pochwy i / lub szyjki macicy, aby wykluczyć jakiekolwiek zakażenie. Lekarz może również przeprowadzić badanie przesiewowe szyjki macicy, jeśli jest to opóźnione.

Jeśli wyściółka macicy jest zagęszczona, można usunąć małą próbkę tkanki (biopsji) za pomocą cienkiej, elastycznej plastikowej rurki. Może to powodować skurcze i krwawienie, które zazwyczaj ustępują bardzo szybko. Test można przerwać, jeśli stwierdzisz, że jest to zbyt niewygodne, więc niech specjalista służby zdrowia przeprowadzi test, czy chcesz, aby się zatrzymały.

Następnie próbkę usuwa się i przeprowadza się wewnętrzne badanie. Pozwala to lekarzowi ocenić rozmiar, kształt i konsystencję macicy, a także ocenić, czy w miednicy jest jakaś delikatność.

W klinice

Histeroskopia pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza macicy i wyjąć małą próbkę tkanki do badania przy użyciu drobnego teleskopowego instrumentu o nazwie histeroskop.

Histeroskop przechodzi przez szyjkę macicy w miejscowym środku znieczulającym (gdzie obszar jest drętwy, więc nie czujesz bólu) lub ogólny znieczulenie (gdzie śpisz).

Przeczytaj więcej o histeroskopii.

Leczenie krwawienia po menopauzie

Leczenie zależy od tego, co powoduje krwawienie.

Na przykład jeśli przyczyna jest polipami szyjnymi, może być konieczne ich usunięcie. Ta prosta procedura może być wykonana w biurze specjalisty. Małe szczypce służą do uchwycenia i delikatnego skręcenia polipu, który zwykle ustępuje łatwo, a krwawienie jest zatrzymywane przy użyciu piany (ciepła) lub poprzez stosowanie środków chemicznych.

Atrofia endometrium może być leczona kremem estrogenu lub krążkami, chociaż leczenie może nie być konieczne, jeśli Twoje objawy są minimalne.

Istnieją różne rodzaje rozrostu błony śluzowej macicy, które można leczyć za pomocą leków hormonalnych (tabletek lub implantu wewnątrzmacicznego) lub operacji usunięcia macicy, szyjki macicy i jajników (całkowita histerektomia). Od czasu do czasu, jeśli zmiany są łagodne, nie jest konieczne leczenie.

Jeśli krwawienie jest uważane za efekt uboczny HTZ, zaleca się zmianę lub przerwanie leczenia.

Jeśli masz raka łonowego, zaleca się całkowitą histerektomię.

Przeczytaj więcej o leczeniu raka macicy.

15/08 /

15/08 /

Gorączki i nocne poty należą do typowych objawów menopauzy

Gabrielle opisuje, jak wczesna diagnoza raka macicy (endometrium) uratowała życie

Dowiedz się o faktach dotyczących menopauzy i terapii zastępczej hormonem