Kamienie pęcherza moczowego

Kamienie pęcherza to twarde grudki minerałów, które mogą tworzyć się wewnątrz pęcherza moczowego, gdy nie jest całkowicie puste z moczem.

Nie mogą powodować żadnych objawów, jeśli są wystarczająco małe, aby je wyprowadzić z pęcherza moczowego, kiedy się je.

Jednak większość osób z kamieniami pęcherza moczowego ma objawy, ponieważ kamienie podrażniają ścianę pęcherza moczowego lub blokują przepływ moczu.

Typowe objawy kamieni pęcherza moczowego obejmują

Większość przypadków kamieni pęcherzowych dotyka mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych ze względu na powiązanie z powiększeniem gruczołu krokowego (patrz poniżej).

Rzadko zdarza się, że kamienie pęcherza moczowego mają wpływ na dzieci. U dzieci mogą prowadzić do położenia, a niektórzy chłopcy mogą doświadczać priapizmu – trwałej i często bolesnej erekcji, która może trwać kilka godzin.

Kiedy pójść do lekarza

Jeśli u pacjenta występują którekolwiek z powyższych objawów, należy zwrócić się do lekarza, w szczególności jeśli masz uporczywy ból brzucha, należy częściej jechać lub mieć krew w moczu. Te objawy mogą niekoniecznie być spowodowane przez kamienie pęcherza moczowego, ale muszą być zbadane dalej.

Jeśli lekarz podejrze, że masz kamień w pęcherzach, zostaniesz skierowany do szpitala w celu przetestowania. Prawdopodobnie przeprowadzona zostanie krew i test moczu. Badanie krwi wykryje zakażenie wewnątrz pęcherza moczowego.

Następnym etapem jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego pęcherza moczowego. Nie wszystkie rodzaje kamieni pęcherza moczowego wyraźnie widoczne na promieniowaniu rentgenowskim, więc negatywny wynik badania rentgenowskiego nie zawsze oznacza, że ​​nie masz kamieni pęcherza moczowego. W miejsce badań rentgenowskich można zamiast skanera użyć ultrasonografu.

Kamienie pęcherza moczowego można również zidentyfikować za pomocą cystoskopii. W cewce moczowej wprowadza się cienką, światłowodową rurkę ze światłem i aparatą (cystoskop) (rura, która wyprowadza mocz z ciała) i przemieszcza się do pęcherza moczowego. Kamera przekazuje obrazy do ekranu, w którym mogą je zobaczyć urolog (specjalista w leczeniu stanów pęcherza moczowego).

Każdego roku w Anglii około 6 000 osób zostaje przyjęte do szpitala w celu leczenia kamieni moczowych.

Kamienie pęcherza moczowego zwykle tworzą się, gdy nie można całkowicie opróżnić pęcherza moczowego.

Co powoduje kamienie pęcherza moczowego?

Częstym powodem tego u mężczyzn jest powiększenie gruczołu krokowego, które blokuje przepływ moczu.

Jeśli mocz jest w pęcherza przez długi czas, substancje chemiczne w moczu tworzą kryształy, które twardnieją w pęcherza moczowego.

Przeczytaj więcej o przyczynach kamieni pęcherza moczowego, a kto jest zagrożony.

Zazwyczaj chirurgia jest potrzebna, aby usunąć kamienie z pęcherza moczowego. Najczęstszą procedurą jest cystolitolapaksja, w której cienka rura (cystoskop) z aparatem na końcu służy do wykrywania kamieni pęcherza moczowego. W celu zerwania kamieni, zanim zostaną usunięte, cystoskop użyje urządzeń ‘kamieniarskich’, laserów lub ultradźwięków.

Leczenie kamieni pęcherza moczowego

Gdzie jest to możliwe, ważne jest, aby traktować podstawowe przyczyny kamieni pęcherza moczowego, aby zapobiec rozwojowi nowych kamieni w przyszłości.

Przeczytaj więcej o leczeniu kamieni pęcherza moczowego.

U osób z zakażeniami układu moczowego (UTI) zaleca się następujące działania mające na celu zapobieganie tworzeniu się pęcherza moczowego. Powinieneś

Zapobieganie kamieniom pęcherza moczowego

Nerki filtrują odpady z krwi, które są mieszane z wodą, aby utworzyć mocz. Mocz przemieszcza się z nerki do pęcherza moczowego, gdzie jest przechowywany. Kiedy pęcherz jest pełny i jesteś gotowy do przebicia, mocz wypływa z twojego ciała przez rurkę zwaną cewką moczową.

Każdy człowiek ma jedno, ważne jest, aby ich życie seksualne, ale niewiele mężczyzn wiedzą coś o ich prostacie lub co może z tym się nie zgadzać

Pęcherzyk i nerki

Znalezienie krwi w moczu może być straszne i musi być zbadane przez lekarza, ale zwykle nie jest to oznaką zagrożenia życia