Hirsutyzm

Hirsutyzm jest, gdy kobieta ma nadmierny wzrost włosów. Włosy są zazwyczaj grube i ciemne, a nie czyste i uczciwe.

Nadmiar włosów może pojawić się na

Hirsutyzm często kojarzy się z innymi objawami, w tym

Ważne jest, aby skontaktować się ze swoim lekarzem, jeśli masz hirsutyzm – zwłaszcza jeśli masz ciężkie lub nietypowe objawy – ponieważ może to powodować szkody psychiczne, w tym depresję, zakłopotanie i brak pewności siebie.

Lekarz oceni poziom ciężkości swojego hirsutyzmu i zapyta o inne objawy, zanim zaproponuje najlepsze leczenie.

Więcej informacji na temat diagnozowania hirsutyzmu.

Hirsutyzm jest spowodowany nadmiarem męskich hormonów płciowych zwanych androgenami lub zwiększoną wrażliwością na androgeny.

W większości przypadków jest to spowodowane zespołem policystycznych jajników (PCOS). Jednak w około 10% przypadków nie ma oczywistych przyczyn.

Przeczytaj więcej o przyczynach hirsutyzmu.

Nie ma lekarstwa na hirsutyzm, ale istnieją sposoby leczenia tego stanu.

Istnieje kilka sposobów usuwania włosów, które mogą pomóc, takich jak

W niektórych przypadkach mogą prowadzić do podrażnienia skóry lub zapaleń włosowych mieszków włosowych (zapalenie mieszków włosowych). Zapalenie rdzenia kręgosłupa zazwyczaj trwa kilka tygodni, aby rozwiązać samą siebie i może oznaczać, że nie można kontynuować usuwania włosów, aż się oczyszcza.

W niektórych przypadkach (u kobiet, u których nie rozpoczęła się menopauza), stosowanie pigułki antykoncepcyjnej może kontrolować hirsutyzm.

Istnieje wiele nielicencjonowanych leków (leki, które nie zostały przetestowane w tym celu), które są znane jako skuteczne.

Ponieważ cykl życiowy włosów wynosi około sześciu miesięcy, leczenie może zająć wiele czasu, więc ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Przeczytaj więcej na temat leczenia hirsutyzmu.

Hirsutyzm może wpływać na jedną i trzy kobiety na każde 20, które jeszcze nie rozpoczęły menopauzy (gdy kobiety przerwały okres).

Po menopauzie, zmiana w bilansie hormonów może powodować nadmierne włosy częściej. Nie więcej niż trzy czwarte starszych kobiet może mieć nieznacznie zwiększone włosy. Hirsutyzm w kobietach po menopauzie jest również znany jako nadmierne gardło jajników.

Porady, kiedy czujesz się przygnębiony, niespokojny lub w dół

Dowiedz się więcej o HTZ, wczesnej menopauzie, wspieraniu partnera i sposobach postępowania z objawami