Granuloma annulare

Granuloma annulare jest długotrwałą wysypką, która wygląda jak pierścień małych czerwonych lub skórnych guzów.

Zwykle wysypka pojawia się na plecach przedramion, dłoni lub stóp. Ma tendencję do oddziaływania na dzieci i młodych dorosłych i jest nieco częściej u kobiet.

W przypadku powstawania ziarniniaków, skóra właściwa (tkankę pod górną warstwą skóry, znaną jako naskórek) staje się nadwrażliwa i zapalona. Nie jest jasne, co powoduje, że skóra reaguje w ten sposób.

Stan ten jest czasami związany z cukrzycą.

Wysypka jest zwykle jedynym objawem powstawania grudkowatości, a większość z nim jest inaczej zdrowa. Może być nieco swędząca, ale zwykle nie jest bolesna.

Może to być liczba pierścieni, które powoli rosną, dopóki nie mają około 2,5-5 cm (1-2 cala). Potem stają się płaskie i bardziej fioletowe, zanim ostatecznie blakną.

Co powoduje zwężenie ziarniniaka?

W rzadkich przypadkach wysypka może rozprzestrzeniać się po całym ciele lub może występować jedna lub więcej stwardniałych grudek pod skórą nóg lub nóg (jest to znane jako granuloma podskórna).

Granuloma annulare zazwyczaj zanika bez leczenia w ciągu dwóch lat, chociaż czasami może on trwać wiele lat i pojawiają się nowe pierścienie. To nie jest zakaźne lub spowodowane alergiami.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz pierścień w dowolnym miejscu na skórze, który nie zniknie w ciągu kilku tygodni. Mogą wykluczyć inne możliwe przyczyny, takie jak zakażenie grzybicze.

Ponieważ granuloma annulare jest nieszkodliwy, może nie potrzebujesz żadnego leczenia. Można jednak rozważyć leczenie, jeśli pojawienie się wysypki Cię irytuje.

Nie ma szczególnego leczenia roszczeń z powodu ziarniniaka, a dowody na stosowanie leków są ograniczone.

Silne kremy lub maści steroidowe lub zastrzyki steroidowe bezpośrednio do pierścieni mogą pomóc usunąć rozsad. Jednak sterydy muszą być starannie użytkowane, ponieważ długotrwałe użycie może spowodować cienie skóry. Przeczytaj więcej o kortykosteroidach (leki steroidowe).

Wysypka

Ciężkie lub szeroko rozpowszechnione przypadki granuloma annulare mogą być leczone za pomocą terapii światłem ultrafioletowym (PUVA) lub leków, które hamują układ odpornościowy, zwykle imiquimod, takrolimus lub krem ​​pimecrolimus.

W niektórych przypadkach krioterapia (zamrażanie guzów płynnym azotem) może być zalecana jako sposób usunięcia ich i stymulowania wzrostu nowego. Jednakże ten rodzaj leczenia nie zawsze jest skuteczny i może być bolesny i powodować trwałe bliznowacenie.

Co robić

Miejscowe kortykosteroidy to kremy, żele i maści stosowane w leczeniu szeregu stanów skóry

Jak to potraktowane