Gorączka tyfusalna – powikłania

Powikłania spowodowane gorączką tyfusu zwykle występują u osób, które nie były leczone odpowiednimi antybiotykami lub nie były leczone od razu.

W takich przypadkach około 1 na 10 osób doświadcza powikłań, które zwykle pojawiają się w trzecim tygodniu zakażeń.

Dwa najczęstsze powikłania w nieleczonej gorączce tyfusowej są

Krwotok wewnętrzny

Zostały one opisane bardziej szczegółowo poniżej.

Większość wewnętrznych krwawień występujących w gorączce tyfuszej nie zagraża życiu, ale może sprawić, że poczujesz się źle.

Perforacja

Objawy obejmują

Aby zastąpić utraconą krew, może być potrzebna transfuzja krwi, a operacja może zostać użyta do naprawienia miejsca krwawienia.

Perforacja jest potencjalnie bardzo poważnym powikłaniem. To dlatego, że bakterie żyjące w Twoim układzie trawiennym mogą przenosić się do żołądka i zarażać wyściółką brzucha (otrzewna). Jest to znane jako zapalenie otrzewnej.

Zapalenie otrzewnej jest przypadkiem medycznym, ponieważ tkanka otrzewnej jest zazwyczaj sterylna (bez zarodków). W przeciwieństwie do innych części ciała, takich jak skóra, otrzewna nie ma wbudowanego mechanizmu obronnego do zwalczania infekcji.

W zapaleniu otrzewnej zakażenie może szybko rozprzestrzeniać się we krwi (posocznicy), zanim rozprzestrzeni się na inne narządy. Prowadzi to do ryzyka niewydolności wielu narządów. Jeśli nie zostanie właściwie potraktowany, może to spowodować śmierć. Najczęstszym objawem zapalenia otrzewnej jest nagły ból brzucha, który staje się coraz gorzej.

Jeśli masz zapalenie otrzewnej, będziesz przyjęty do szpitala, gdzie będziesz leczył antybiotykami. Chirurgia będzie następnie używana do uszczelnienia otworu w ścianie jelit.

Przeczytaj więcej na temat leczenia zapalenia otrzewnej.

Dowiedz się, co się dzieje, gdy jesteś przyjęty do szpitala, w tym jakie formularze wypełnij lub testów poddawanych