Goitre – leczenie

Leczenie brodawki może obejmować leki, terapię hormonalną i chirurgię.

Otrzymane leczenie zależy od

Jeśli testy okażą się objawem, tarczyca działa prawidłowo, a kolec jest niewielki, nie jest konieczne natychmiastowe leczenie, a stan pacjenta może być monitorowany.

Niedoczynność tarczycy

Jeśli jednak masz problem z tarczycą, będzie to leczone. Chirurgia może być potrzebna, jeśli stan nie poprawi się wraz z leczeniem. W badaniu oszacowano, że co najwyżej jedna na siedem osób z bóstwami może w końcu wymagać operacji.

Jeśli testy wykazują, że masz niedoczynność tarczycy, leczenie może obejmować stosowanie syntetycznego hormonu do powielania normalnej funkcji tarczycy (terapia hormonalna).

Nadczynność tarczycy

Syntetyczny hormon to lewotyroksyna i jest przyjmowany doustnie, zwykle raz dziennie.

Skutki uboczne lewotyroksyny, które zwykle występują w przypadku zbyt dużej dawki, mogą obejmować

Te działania niepożądane powinny przebiegać w ciągu kilku dni, ponieważ organizm przyzwyczaja się do hormonu. Jeśli jednak nadal będą mówić do lekarza, konieczne może być dostosowanie dawki. W większości przypadków terapię hormonalną trzeba będzie przeprowadzić przez resztę swojego życia.

Przeczytaj więcej na temat leczenia niedoczynności tarczycy.

Jeśli masz nadczynność tarczycy, zaleca się kilka wskazówek. Niektóre są opisane poniżej.

Thionamidy

Thionamidy są rodzajem leków, które pomagają zmniejszyć ilość hormonów wytwarzanych przez tarczycę.

Suplementy jodu

Thionamidy są zwykle przyjmowane doustnie. Pracują przez stopniowe zmniejszanie poziomu hormonów tarczycy, więc może być kilka tygodni przed zauważeniem jakichkolwiek efektów.

Chirurgia

Skutki uboczne tioamidów obejmują

W bardzo rzadkich przypadkach, tiomonamidy mogą powodować poważne stany zwane nagłym spadkiem liczby białych krwinek (agranulocytoza). Zwykle występuje w ciągu pierwszych trzech miesięcy leczenia.

Znaki, na które należy zwrócić uwagę

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Być może trzeba zażywać thionamidy przez dwa lub cztery miesiące przed kontrolą nadaktywnej tarczycy.

Radioaktywny jod to kolejna kuracja nadczynności tarczycy, która jest przyjmowana doustnie. Kiedy jod dociera do tarczycy, niszczy komórki tarczycy i zmniejsza rozmiar goitre’a.

Jednakże leczenie może spowodować, że tarcza tarniowa stanie się nieaktywna. Jeśli tak się stanie, może być konieczne leczenie hormonalne (patrz powyżej).

Przeczytaj więcej na temat leczenia nadczynności tarczycy.

Dobrze zbilansowana dieta zazwyczaj dostarcza wszystkich jodów potrzebnych organizmowi, a suplementy jodu w krajach rozwiniętych, jak Wielka Brytania, zazwyczaj nie są potrzebne. Lekarz może doradzić w razie potrzeby dodatkowe suplementy.

Suplementy jodu są dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością bez recepty. Zawsze jednak skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem go, ponieważ ilość jodu potrzebna jest w zależności od osoby. Stosowanie zbyt dużej ilości jodu może powodować inne problemy zdrowotne, a także może mieć działanie toksyczne (trujące).

Jeśli twój bóstwo koliduje z oddychaniem lub połykaniem, a nie reaguje na inne formy leczenia, może być konieczne usunięcie części lub całości tarczycy. Ta procedura jest znana jako thyroidectomy.

Dostaniesz ogólne znieczulenie, co oznacza, że ​​będziesz nieprzytomny i nie mógłby poczuć niczego.

Podczas chirurga chirurg wykona nacięcie w przód szyi, aby mogli zobaczyć tarczycę.

Ile torebki tarczycy zostanie usunięty zależy od podstawowego stanu powodującego brodawki. Procedura zmniejszy rozmiar brodawki i ilość wytwarzanych hormonów tarczycy.

Chirurg stara się usunąć tyle tarczycy, aby złagodzić objawy, pozostawiając tyle, aby można było kontynuować normalne wytwarzanie hormonu tarczycy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, po zabiegu chirurgia może wymagać terapii hormonalnej.

Chirurgia usunięcia tarczycy jest zwykle bezpieczna, ale podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych istnieje ryzyko powikłań, takich jak infekcja pooperacyjna.

Ryzyko powikłań występujących po operacji tarczycy szacuje się na 1-2%. Przed zabiegiem należy porozmawiać o ryzyku ze swoim lekarzem.

Uszkodzenie nerwów i uszkodzenie gruczołu przytarczyc to dwa inne możliwe powikłania operacji tarczycy. Poniżej zostały krótko omówione.

Tarcza tarczycy jest bardzo blisko dwóch nerwów krtaniowych, które kontrolują twoje sznury wokalne. Jeśli przypadki te zostaną przypadkowo uszkodzone podczas zabiegu, może to mieć wpływ na Twój głos i oddychanie.

Trwałe uszkodzenie nerwów krtaniowych dotyka 1-2 osoby na 100, którzy mają ten rodzaj zabiegu. Tymczasowe szkody mogą dotyczyć do pięciu osób na każde 100.

Nadmiar przytarczyc pomaga regulować ilość wapnia w organizmie. Jeśli gruczoły przytarczyc są uszkodzone, prawdopodobnie będziesz musiał przyjmować suplementy wapnia przez resztę swojego życia.

07/05 /

07/05 /

Nadczynność tarczycy, znana również jako nadczynność tarczycy, jest stosunkowo powszechnym stanem, który występuje, gdy jest zbyt dużo hormonu tarczycy w ciele

Program Yellow Card Scheme, prowadzony przez Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA), umożliwia zgłaszanie podejrzanych działań niepożądanych z dowolnego rodzaju leku, który pacjent przyjmuje

Jeśli lekarz sugeruje, że możesz potrzebować operacji, ten przewodnik jest dla Ciebie