Giardiasis

Giardiasis (gee-ar-dye-a-sis) jest infekcją układu pokarmowego spowodowaną przez drobne pasożyty zwane Giardia intestinalis (znanymi również jako Giardia lamblia lub Giardia duodenalis).

Najczęstszym objawem giardiozy jest biegunka.

Inne objawy mogą obejmować

Mogą wystąpić również wymioty i łagodna gorączka 37-38C (98.6-100.4F), ale objawy te są mniej powszechne.

Mimo że objawy te są często nieprzyjemne, zapalenie dziąseł zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia i może być łatwo leczyć.

W przypadku wystąpienia objawów biegunki, skurczów, wzdęcia i nudności, które trwają dłużej niż tydzień, szczególnie jeśli pacjent niedawno wyjechał za granicę, należy skontaktować się z lekarzem.

Kiedy pójść do lekarza

Jeśli dziecko lub dziecko ma biegunkę trwającą dłużej niż dwa lub trzy dni lub wystąpiły od sześciu lub więcej epizodów biegunki w ciągu ostatnich 24 godzin, zabierz ich do lekarza.

Lekarz może wysyłać próbki stolca do badań w laboratorium w celu zdiagnozowania choroby gardła. W celu potwierdzenia wystąpienia giardiozy konieczne może być pobranie do trzech próbek przez kilka dni.

Giardiasis jest zwykle leczony z użyciem antybiotyku, który zabija pasożyta giardii. W większości przypadków stosuje się leki zwane metronidazolem lub tinidazolem.

Najczęstszym skutkiem ubocznym metronidazolu jest nudności. W rzadkich przypadkach niektórzy ludzie mogą też odczuwać zawroty głowy lub senność. Jeśli tak się stanie, unikaj prowadzenia lub używania narzędzi lub maszyn.

Nie pij alkoholu podczas przyjmowania metronidazolu lub tinidazolu, lub przez 48 godzin po zakończeniu dawki. Wymieszanie alkoholu z tymi lekami może powodować gorsze efekty uboczne.

Jeśli zdiagnozowano stan gardła, inni członkowie gospodarstwa domowego mogą zostać poinformowani o konieczności leczenia. Może to być zalecane jako środek zapobiegawczy w przypadku, gdy zostały zarażone. Lekarz będzie w stanie powiedzieć, czy konieczne jest leczenie.

Leczenie giardiozy

Większość osób zakaża się giardozą przez wodę pitną zanieczyszczoną pasożytem Giardia lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Zakażenie giardiasisem może być również przekazane, jeśli zarażony człowiek nie umyje rąk po użyciu toalety, a następnie obsługuje jedzenie spożywane przez inne osoby. Żywność może również być zanieczyszczona, jeśli jest płukana zakażoną wodą.

Praktykowanie dobrej higieny – takie jak regularne mycie rąk wodą z mydłem – i dbanie o wodę pitną w krajach o niskim poziomie higieny pracy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby giardiozy.

Dowiedz się więcej o przyczynach giardiozy i zapobieganiu marskościom.

Jak rozprowadza się giardozę?

Giardiaza występuje prawie wszędzie na świecie, ale jest szczególnie rozpowszechniona, gdy dostęp do czystej wody jest ograniczony, a higiena jest słaba.

Może dotyczyć osób w każdym wieku, ale jest najczęściej występujących u małych dzieci i ich rodziców. To dlatego, że takie rzeczy, jak zmiana pieluszki, zwiększają ryzyko infekcji.

W Anglii i Walii każdego roku zgłaszano ponad 3500 przypadków zapalenia gardła, chociaż liczba ta prawdopodobnie będzie wyższa, ponieważ wiele przypadków nie zostanie rozpoznane. Około jednej czwartej tych przypadków uważa się za kontraktowane za granicę, ale wiele osób nie rozwija objawów do czasu powrotu do domu.

Kto jest dotknięty?

Większość przypadków zapalenia pochwy jest jednorazowa, ale małe ogniska mogą wystąpić w gospodarstwach domowych, wśród członków rodziny lub w szkółkach. Większe ogniska są zazwyczaj śledzone ze względu na zanieczyszczone źródła wody, takie jak studnie do picia lub parki wodne.

Miejsca, w których jest szeroko rozpowszechniona giardia

Obszary ryzyka dla giardiozy

Wiele chorób, takich jak biegunka podróżnych, złapanych jest na skażonym żywności i wodzie. Dowiedz się, jak chronić siebie

Posiadanie zarówno ubezpieczenia podróży, jak i bezpłatnej europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EHIC) zaoszczędzi Ci dużo pieniędzy w nagłych wypadkach