Endarterektomia tętnicy szyjnej – odbudowa

Po endarterektomii tętnicy szyjnej zwykle przenosi się się do obszaru odzysku w sali operacyjnej lub, w niektórych przypadkach, na wysoką zależność (HDU).

HDU jest specjalistyczną jednostką dla osób, które muszą być pod ścisłą obserwacją po zabiegu, zwykle z powodu wysokiego ciśnienia krwi i muszą być dokładnie monitorowane.

Po zabiegu oddychanie i tętno będą monitorowane w celu zapewnienia dobrej kondycji.

Leczenie ran

Możesz mieć dyskomfort w szyję wokół miejsca, w którym wykonano nacięcie. Zazwyczaj można to kontrolować za pomocą środków przeciwbólowych. Może też wystąpić drętwienie wokół rany, która po pewnym czasie zniknie.

Większość osób potrafi jeść i pić kilka godzin po zabiegu. Zwykle będziesz mógł opuścić szpital i wrócić do domu w ciągu 48 godzin.

Napędowy

Rana na szyi zostanie zamknięta szwami, które mogą zostać usunięte w późniejszym terminie. Twój chirurg będzie mógł ci doradzić. Czasami zamiast rozpuszczalnych szwów lub kleju skórnego stosuje się zamiast tego.

Twój chirurg będzie w stanie udzielić Ci porad dotyczących pielęgnacji rany. Zazwyczaj jest to prosta kwestia utrzymania jej czystości przy użyciu łagodnego mydła i ciepłej wody.

Możesz zostawić małą bliznę biegnącą od kąta twojej szczęki do szczytu kości ramiennej. Blizna zwykle wynosi około 7-10cm (2,5-4 cali) i zanika do drobnej linii po dwóch lub trzech miesiącach.

Lekarz może doradzić, kiedy bezpiecznie jechać po zabiegu – zwykle po bezpiecznym zatrzymaniu. Dla większości ludzi jest to dwa lub trzy tygodnie po operacji.

Jeśli wystąpił udar lub przejściowy atak niedokrwienny (TIA), nie będziesz mógł jechać przez miesiąc. Jeśli jesteś w pełni odzyskany, nie musisz informować DVLA, chyba że prowadzisz ciężarówkę lub autobus do życia.

Większość pacjentów może wrócić do pracy po trzech lub czterech tygodniach po tętnicy szyjnej endarterektomii. Twój chirurg lub lekarz rodzinny będzie w stanie doradzić Ci dalsze powrót do pracy.

Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej przez kilka tygodni po zabiegu. Obejmuje to pracę fizyczną i uprawianie sportu. Jeśli Twoje zadanie dotyczy pracy fizycznej, należy wykonywać tylko lekkie obowiązki, dopóki nie w pełni odzyska.

Praca i ćwiczenia

Dowiedz się, jak możesz być zwolniony ze szpitala i jakie powinny być ustalone warunki przed powrotem do domu