Duszność (duszność)

Najczęstszym powodem wizyty w szpitalnym wydziale wypadków i nagłych wypadków jest nagły oddech lub trudności z oddychaniem (duszność).

Jest to również jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie dzwonią do pogotowia 999.

Normalne wydaje się wydychanie, gdy przewyższasz sam siebie, ale gdy nagle i niespodziewanie nagle nagle pojawia się tchnienie, zwykle jest to znak ostrzegawczy stanu zdrowia.

Poniższe informacje zawierają najczęstsze powody

Ten przewodnik nie powinien być używany do samodzielnego diagnozowania stanu pacjenta, ale powinien dać ci pojęcie, co powoduje oddychanie.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi nagły dusk, ponieważ może wystąpić problem ze strony dróg oddechowych lub serca.

Kiedy zadzwonić do lekarza

Lekarz oceni Cię przez telefon i może odwiedzić Cię w domu lub przyznać się do szpitala. Jeśli twoja duszność jest wynikiem lęku, możesz zostać poproszony o chirurgię, a nie wizytę domową.

Jeśli od jakiegoś czasu walczysz z oddychaniem, nie ignoruj ​​tego. Zobacz lekarza, ponieważ prawdopodobnie masz długotrwały stan, na przykład otyłość, astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (COPD), którą należy odpowiednio zarządzać.

Lekarz może zadać kilka pytań, na przykład

Poczucie, że nie można dostać wystarczająco dużo powietrza może być przerażające, ale lekarze są dobrze wyszkoleni w zarządzaniu tym. Możesz otrzymać dodatkowy tlen do oddychania, jeśli jest to potrzebne.

Nagłe i niespodziewane oddechy są najprawdopodobniej spowodowane jednym z następujących stanów zdrowia. Kliknij poniższe linki, aby uzyskać więcej informacji o tych warunkach.

Nagłym oddechem może być atak astmy. Oznacza to, że drogi oddechowe zwężają się i będziesz produkować więcej flegmy (lepki śluz), co powoduje świszczący oddech i kaszel. Poczujesz się bez tchu, ponieważ trudno jest przenieść powietrze do i z dróg oddechowych.

Przyczyny nagłego krótkiego oddechu

Lekarz może zalecić użycie urządzenia dystansującego wraz z inhalatorem astmy. Zapewnia to więcej leków w płucach, co pomaga złagodzić oddech.

Zapalenie płuc (zapalenie płuc) może powodować również duszność i kaszel. Zazwyczaj jest to spowodowane zakażeniem, więc musisz zażywać antybiotyki.

Jeśli masz COPD, prawdopodobnie twoja tchnienie jest oznaką, że ta sytuacja gwałtownie się pogorszyła.

Można mieć “cichy” atak serca, nie doświadczając wszystkich oczywistych objawów, takich jak ból w klatce piersiowej i przytłaczające lęki.

Przyczyny długo utrzymującej się duszności

W tym przypadku duszność może być jedynym znakiem ostrzegawczym, w którym wystąpił atak serca. Jeśli pacjent lub twój lekarz uważają, że tak jest, dadzą Ci aspirynę i od razu przybędą do szpitala.

Niewydolność serca może powodować trudności w oddychaniu. Ten stan zagrażający życiu oznacza, że ​​twoje serce ma problem z pompowaniem wystarczającej ilości krwi wokół ciała, zwykle dlatego, że mięśnie serca są zbyt słabe lub sztywne, aby działały prawidłowo. Prowadzi to do gromadzenia się wody wewnątrz płuc, co utrudnia oddychanie.

Połączenie zmian stylu życia i leków lub zabiegów chirurgicznych pomoże lepiej i złagodzi tchnienie piersi.

Oddychanie może dotyczyć problemu tętna lub rytmu serca, takiego jak migotanie przedsionków (nieregularne i szybkie tętno) lub częstoskurcz nadkomorowy (częsta i szybka tętna).

Atak paniki lub lęk może powodować szybkie lub głębokie oddechy, znane jako hiperwentylacja. Koncentracja na powolnym oddechu lub oddychanie przez papierową torebkę powinna przywrócić normalny poziom oddychania.

Obejmują one

Długotrwałe duszności zwykle powodowane są przez

Bardziej niezwykłymi przyczynami dalekiego oddechu są:

29/01 /

Miliony ludzi już miało “MOT MOT” w połowie życia. Dowiedz się, dlaczego sprawdzanie stanu zdrowia jest tak ważne

Przeczytaj o tym, co należy zrobić, jeśli skóra lub usta osoby są niebieskie (sinica), a co za przyczyna