Dudnienie dna

Dusznica dna charakteryzuje się silnym zapałem do zarysowania skóry wokół odbytu.

Odbyt jest otworem na dolnym końcu układu pokarmowego, gdzie odpady stają się ciałami.

Medyczną nazwą dla swędzącego dna jest świąd.

Ponieważ swędzenie dna jest objawem, a nie stanem, wiele przypadków jest przyczyną. Na przykład może powodować swędzenie dna

U dzieci drażnienie dna jest często wywoływane przez robaki. Jednak nie wszystkie przypadki swędzenia dna mają rozpoznawalną przyczynę.

Drażnienie może być pogarszane

Co powoduje swędzenie dna?

Niektórzy ludzie mają łagodne uczucie świądu. Dla innych, skłonność do zera może być intensywna.

Przeczytaj więcej o przyczynach swędzenia dna.

Jeśli u pacjenta stwierdzono swędzenie dróg od ponad kilku dni, należy skontaktować się z lekarzem. Będą próbować dowiedzieć się, co powoduje problem i jak go traktować.

Może być konieczne przeprowadzenie cyfrowego badania odbytnicy (DRE) w celu wykluczenia poważniejszych problemów. Podczas badania lekarz wezmą do dna gloved, smarowany palec (cyfra). Nie ma się czego wstydzić. Lekarz zostanie użyty do przeprowadzenia tego typu badań.

Dowiedz się więcej o tym, jak rozpozna się drażliwość dna.

Drażliwość dna jest zwykle łatwa w leczeniu w domu.

Czy powinienem zobaczyć GP?

Utrzymanie dna czystego i suchego, nie używając zapachowych mydeł, używanie miękkiej tkanki toaletowej, unikanie zarysowań i dokonywanie zmian w diecie to wszystkie sposoby złagodzenia swędzenia dna.

Lekarz może przepisywać kremy lub maści, aby złagodzić objawy, podczas gdy powyższe środki samoopieki są skuteczne. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jak długo powinieneś je stosować.

Jeśli swędzenie dna spowodowane jest stanem podstawowym, takim jak zakażenie bakteryjne lub stosy, będzie również konieczne leczenie.

Przeczytaj więcej na temat leczenia swędzącego dna.

Leczyć swędzenie dna

Często zadrapania dna może uszkodzić lub zerwać delikatną skórę wokół odbytu. Może to prowadzić do problemów, takich jak

Im wcześniejsze powikłania są diagnozowane i leczone, tym szybciej odzyskasz. Powinieneś odwiedzić lekarza, jeśli skóra wokół odbytu zmienia się lub czujesz ból.

Przeczytaj więcej na temat powikłań swędzącego dna.

Powikłania

Uważa się, że około 5% populacji ma dosyć dna. Jest to czterokrotnie częstsze u mężczyzn niż u kobiet.

Podrażnienie dróg może dotyczyć osób w każdym wieku, ale występuje najczęściej u osób w wieku od 40 do 70 lat.

Jak często występuje swędzenie dna?

Świąd jest częstym objawem, który może być spowodowany przez wiele warunków. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i co możesz z tym zrobić