Dengue – przyczyny

Dengue rozprzestrzenia się przez zarażone komary, zwykle odmian Aedes aegypti i albopictus.

Przekazywanie wirusa dengi odbywa się w cyklu. Zarażony człowiek zostaje ugryziony przez komara, zarażony komar, a następnie ugryzie innego człowieka, a cykl trwa.

Te komary gryzą w ciągu dnia, najczęściej wcześnie rano lub wieczorem przed zmrokiem.

Aedes aegypti i komary albopictus

Tego rodzaju komary często znajdują się w zbiornikach stojącej wody w pobliżu ludzi – na przykład w kontenerach w pobliżu miejsc budowy lub innych odpadów ludzkich. Stare opony samochodowe są szczególnym problemem, ponieważ woda gromadzi się wewnątrz nich, co pozwala na rozmnażanie komarów Aedes albopictus.

Częstotliwość dengi jest często wysoka w największych miastach w krajach rozwijających się, które mają niski poziom warunków sanitarnych.

Czynniki ryzyka

Twoje ryzyko złapania dengi wzrasta, jeśli spędzasz czas żyjący lub pracujący w większych miastach i miastach rozwijających się. Na przykład wielu pracowników pomocy dengue podpisuje co najmniej raz w swojej karierze.

Obszary świata, w których występuje wirus Dengue są powszechne

Dowiedz się więcej o zapobieganiu dengi.

Istnieją cztery różne szczepy wirusa dengi: DEN 1, DEN 2, DEN 3 i DEN 4.

Kiedy jesteś zainfekowany przez jeden ze szczepów, powinieneś rozwijać odporność na całe życie przed tym szczepem, ale możliwe są dalsze infekcje innym szczepem.

Jeśli jesteś zakażony różnym szczepem, masz niewielką szansę wystąpienia poważniejszych powikłań, takich jak ciężka denga (więcej informacji na temat powikłań gorączki dengi). To zwiększone ryzyko zanika, jeśli jesteś zakażony trzecim lub czwartym szczepem.

Rosnąca liczba populacji i wzrost globalnych podróży doprowadziły do ​​rozprzestrzeniania się wirusa.

Powikłania

Wiele chorób, takich jak biegunka podróżnych, złapanych jest na skażonym żywności i wodzie. Dowiedz się, jak chronić siebie