Choroba Pageta sutka – zapobieganie

Szereg czynników może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi, w tym choroby Pageta na brodawki.

Regularne ćwiczenia i jedzenie zdrowej, zrównoważonej diety są znane, aby zapobiec wielu formom raka, a także innych poważnych stanach zdrowia, takich jak choroby serca i cukrzyca.

Badania zbadały związek między rakiem piersi a dietą, chociaż obecnie nie ma konkretnych wniosków, są korzyści dla kobiet, które utrzymują zdrową wagę, wykonują regularne ćwiczenia i mają niski poziom spożywania tłuszczów nasyconych i alkoholu.

Dieta i styl życia

Zasugerowano, aby regularnie ćwiczyć (co najmniej 150 minut lub 2 godziny 30 minut w tygodniu) może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi nawet o jedną trzecią.

Jeśli nastąpił okres menopauzy (w przypadku przerwy miesięcznej), szczególnie ważne jest, że nie masz nadwagi lub otyłych. Wynika to z faktu, że te stany powodują zwiększenie produkcji estrogenu, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi.

Karmienie piersią

Przeczytaj więcej o zapobieganiu rakowi piersi.

Badania wykazały, że kobiety karmione piersią są statystycznie mniej narażone na raka piersi niż u tych, którzy tego nie robią.

Powody nie są w pełni zrozumiane, ale może to być spowodowane tym, że kobiety nie wylewają rutynowo regularnie podczas karmienia piersią, a poziom estrogenu pozostaje stabilny.

W czerwcu Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (NICE) ogłosił, że dwa leki, nazywane tamoksyfenem i raloksyfenem, będą dostępne dla kobiet, które mają zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi.

Tamoksyfen lub raloksyfen można stosować u kobiet po menopauzie, ale tylko tamoksyfen powinien być stosowany u kobiet, które nie miały takiego wpływu.

Te leki mogą nie być odpowiednie, jeśli w przeszłości wystąpiły zakrzepy krwi lub rak macicy, lub jeśli masz większe ryzyko wystąpienia tych problemów w przyszłości. Kobiety, które już mastektomię usunęły oba piersi, nie będą oferować tych leków, ponieważ ich ryzyko rozwoju raka piersi jest tak małe.

Przebieg leczenia tamoksyfenem lub raloksyfenem zwykle polega na przyjmowaniu tabletki codziennie przez pięć lat.

Lek

Raloksyfen może powodować działania niepożądane, w tym objawy grypopodobne, uderzenia gorąca i skurcze nóg. Skutki uboczne tamoksyfenu mogą obejmować uderzenia gorąca i poty, zmiany w okresach i nudności oraz wymioty.

Badania przesiewowe

Twoje szanse na urodzenie dziecka z wrodzonymi wadami wzrasta podczas przyjmowania tamoksyfenu, więc zaleca się przerwanie przyjmowania leku co najmniej na dwa miesiące przed próbą uzyskania dziecka. Lek może również zwiększyć ryzyko zakrzepów krwi, dlatego powinieneś przestać je stosować na sześć tygodni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Obecnie te dwa leki nie są licencjonowane w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiet z podwyższonym ryzykiem rozwoju choroby. Mogą jednak być nadal używane, jeśli zrozumiesz korzyści i zagrożenia, a lekarz uważa, że ​​leczenie będzie pomocne.

Więcej informacji można znaleźć w sekcji “Narkotyki oferowane kobietom z wysokim ryzykiem raka piersi”.

Badania przesiewowe piersi mogą powodować raka piersi zanim powstanie guz. Procedura wykorzystuje mammogramy, w których są pobierane promieniowanie rentgenowskie, aby utworzyć obraz wnętrza piersi.

Program badań przesiewowych dla piersi zapewnia bezpłatne badania piersi co trzy lata wszystkim kobietom. Którzy mają 50 lat lub więcej. Ostatnio rozszerzyła zakres zaszeregowania piersi tak, aby wszystkie kobiety w wieku 47-73 lat kwalifikowały się do badania przesiewowego piersi.

 Badania przesiewowe piersi nie są zwykle dostępne dla kobiet poniżej 47 roku życia. Dzieje się tak dlatego, że młodsze kobiety mają zazwyczaj gęstszą tkankę piersiową, dzięki czemu mammogramy są mniej skuteczne w identyfikowaniu nieprawidłowości.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli pacjent jest poniżej wieku przesiewowego, zaniepokojony zmianami piersi lub masz raka piersi w rodzinie.

Więcej informacji na temat badań przesiewowych na raka piersi.

Nie wszystkie zmiany piersi oznaczają raka piersi, ale niektóre nie. Wiedz, czego warto zwrócić uwagę, np. Zmiany kształtu

01/08 /

Geny związane z rakiem piersi, co oznacza wadliwy gen i kto się testuje