Choroba niedokrwienna serca – leczenie

Pomimo, że choroba niedokrwienna serca (CHD) nie może wyleczyć, leczenie może pomóc w leczeniu objawów i zmniejszyć ryzyko dalszych problemów.

CHD można skutecznie zarządzać kombinacją zmian stylu życia, medycyny, a w niektórych przypadkach operacji. Przy odpowiednim leczeniu objawy CHD mogą się zmniejszyć i poprawić funkcjonowanie serca.

Różne sposoby leczenia CHD przedstawiono poniżej. Możesz również przeczytać podsumowanie zalet i wad terapii CHD, co pozwala porównywać opcje leczenia.

Zmiany stylu życia się ukrywają

Jeśli zdiagnozowano CHD, można zmniejszyć ryzyko kolejnych epizodów, wprowadzając proste zmiany stylu życia.

Na przykład wstrzymanie palenia po zawale serca szybko zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca w przyszłości zbliżonego do palenia.

Pokazano leki

Inne zmiany stylu życia, takie jak jedzenie bardziej zdrowe i regularne ćwiczenia, zmniejszą również Twoje przyszłe ryzyko chorób serca.

Dowiedz się więcej o zapobieganiu chorobie CHD.

Chcieć wiedzieć więcej?

Do leczenia CHD stosuje się wiele różnych leków. Zwykle albo mają na celu zmniejszenie ciśnienia krwi lub poszerzenie tętnic.

Niektóre leki serca mają skutki uboczne, więc może zająć trochę czasu, aby znaleźć taki, który działa. Lekarz lub specjalista omówi różne opcje.

Leków sercowych nie należy nagle zatrzymywać bez porady lekarza, ponieważ istnieje ryzyko, że może to spowodować pogorszenie objawów.

Leki przeciwpłytkowe są rodzajem lekarstwa, które może pomóc zmniejszyć ryzyko zawału serca poprzez rozrzedzenie krwi i zapobieganie krzepnięciu krwi.

Antiplatelets

Wspólne leki przeciwpłytkowe obejmują niską dawkę aspiryny, klopidogrel, ticagrelor i prasugrel.

Statyny

Beta-blokery

Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, zaleca się stosowanie leku obniżającego stężenie cholesterolu zwanego statynami. Przykłady obejmują atorwastatynę, simwastatynę, rosuwastatynę i prawastatynę.

Statyny działają przez blokowanie tworzenia się cholesterolu i zwiększania liczby receptorów LDL w wątrobie, co pomaga usunąć cholesterol LDL z krwi. Pomaga to powolnie postępować z CHD i spowoduje mniejsze prawdopodobieństwo zawału serca.

Nie wszystkie statyny są odpowiednie dla każdego, więc może trzeba spróbować kilku różnych typów, dopóki nie znajdzie się odpowiedni.

Często stosuje się beta-adrenolityki – w tym atenolol, bizoprolol, metoprolol i nebivolol – w celu zapobiegania dławicy piersiowej i leczenia wysokiego ciśnienia krwi.

Działają przez blokowanie efektu szczególnego hormonu w organizmie, co spowalnia pracę serca i poprawia przepływ krwi.

Azotany są używane do poszerzenia naczyń krwionośnych. Lekarze czasami odnoszą się do azotanów jako leków rozszerzających naczynia. Są one dostępne w różnych formach, w tym w tabletkach, sprayach i plastrach skóry, takich jak trinitrat gliceryny i mononitrate izosorbidu.

Azotany działają przez odprężanie naczyń krwionośnych, przez co przechodzą więcej krwi. To obniża ciśnienie krwi i łagodzi ból serca, jakie masz. Azotany mogą powodować niewielkie działania niepożądane, w tym bóle głowy, zawroty głowy i zaczerwienienie skóry.

Inhibitory ACE są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia. Przykłady obejmują ramipryl i lizynopryl. Zablokują aktywność hormonu zwanego angiotensyną II, co powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Oprócz zatrzymania serca tak ciężko działającego, inhibitory ACE poprawiają przepływ krwi wokół ciała.

Azotany

Ciśnienie krwi będzie monitorowane podczas przyjmowania inhibitorów ACE, a regularne badania krwi będą potrzebne, aby sprawdzić, czy nerki działają prawidłowo. Około 1 na 10 osób ma problemy z nerek w wyniku zażywania leku.

Inhibitory ACE (inhibitory konwertazy angiotensyny)

Działania niepożądane inhibitorów ACE mogą obejmować suchy kaszel i zawroty głowy.

Antagoniści receptora angiotensyny II

Antagoniści receptora angiotensyny II działają w podobny sposób jak inhibitory ACE. Są one stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi przez blokowanie angiotensyny II. Zwykła zawroty głowy jest zwykle jedynym efektem ubocznym. Często są one zalecane jako alternatywa dla inhibitorów ACE, ponieważ nie powodują suchego kaszlu.

Blokery kanałów wapniowych działają również w celu zmniejszenia ciśnienia krwi, rozluźniając mięśnie, które tworzą ściany tętnic. To powoduje, że tętnice stają się szersze, zmniejszając ciśnienie krwi. Przykłady obejmują amlodypinę, werapamil i diltiazem. Działania niepożądane obejmują bóle głowy i zaczerwienienie twarzy, ale są łagodne i zwykle zmniejszają się wraz z upływem czasu.

Czasami znany jako pigułki wodne, diuretyki działają przez przepłukiwanie nadmiaru wody i soli z organizmu poprzez mocz.

Jeśli naczynia krwionośne są wąskie w wyniku gromadzenia się kłębuszków (depozytów tłuszczowych) lub jeśli nie można kontrolować objawów za pomocą leki, konieczne może być zastosowanie procedur interwencyjnych lub operacji, aby otworzyć lub pominąć zablokowane tętnice.

Niektóre z głównych procedur stosowanych w leczeniu zablokowanych tętnic przedstawiono poniżej.

Coronary angioplastyka jest również znana jako przezskórna interwencja wieńcowa (PCI), przezskórna angioplastyka wieńcowa (PTCA) lub angioplastyka balonowa.

Angioplastyka może być zaplanowaną procedurą dla niektórych osób z dławicą piersiową lub pilną terapią, jeśli objawy stały się niestabilne. U pacjentów z wadami wieńcowymi stwierdzi się, czy pacjent jest odpowiedni do leczenia. Coronary angioplastyka jest również wykonana jako leczenie nagłe podczas zawału serca.

Podczas angioplastyki wprowadza się mały balon, który naciska tkankę tłuszczową w zwężonej tętnicy na zewnątrz. Pozwala to łatwiej przepływ krwi. Metalowy stent (rurka z siatki drucianej) jest zwykle umieszczony w tętnicy, aby ją utrzymać. Można również stosować stenty wymywania leków. Te leki uwalniają, aby zatrzymać tętnicę ponownie.

Operacja pomostowania tętnicy wieńcowej (CABG) jest również znana jako operacja pomostowania, obwodnica serca lub tętnica wieńcowa.

Jest wykonywany u pacjentów, u których tętnice są zwężane lub blokowane. Angiografia wieńcowa określi, czy pacjent jest odpowiedni do leczenia. Obwodnica tętnicy wieńcowej bez pompowania (OPCAB) jest rodzajem zabiegu tętnicy wieńcowej. Jest wykonywany, podczas gdy serce sam pompuje krew, bez potrzeby użycia maszyny płucnej.

Do naczynia krwionośnego wprowadza się (wszczepia się) między aorę (główną tętnicę opuszczającą serce) a częścią tętnicy wieńcowej poza zwężonym lub zablokowanym obszarem. Czasami jedna z waszych tętnic dostarczająca krew do ściany klatki piersiowej jest używana i skierowana do jednej z tętnic serca. Pozwala to na obejście krwią (obejmij) zwężone odcinki tętnic wieńcowych.

W małej liczbie przypadków, gdy serce jest silnie uszkodzone, a lek nie jest skuteczny, lub gdy serce nie jest w stanie odpowiednio wypompować krwi dookoła ciała (niewydolność serca), konieczne może być przeszczep serca.

Przeszczep serca wymaga zastąpienia uszkodzonego serca lub nieprawidłowego funkcjonowania przez zdrowe serce dawcy.

Chcieć wiedzieć więcej?

26/09 /

26/09 /

Co najmniej 25% dorosłych ma wysokie ciśnienie krwi. Uzyskaj porady, jak zachować zdrowie

Blokery kanałów wapniowych

Leki moczopędne

Chcieć wiedzieć więcej?

Pokazują procedury i chirurgię

Korekcja naczyń wieńcowych

Przeszczep tętnicy wieńcowej

Transplantacja serca